Durmaz’dan 18 Mart  Çanakkale Zaferi açıklaması
Durmaz’dan 18 Mart Çanakkale Zaferi açıklaması

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, 18 Mart Çanakkale zaferi sebebiyle bir açıklama yaptı.

Çanakkale Zaferi’nin bir ulusun var oluş destanı olduğunu ifade eden Durmaz, “Çanakkale zaferi sadece bir askeri başarı değil, bir ulusun inanç ve kararlılığının, birlik ve beraberliğinin zaferidir. Bu zafer; Yahya Çavuşlarıyla, Koca Seyitleriyle, Kınalı Alileriyle, kahraman Türk ordusunun zaferidir. Bu zafer; Evlatlarını kınalar yakarak düğüne gönderir gibi, cepheye gönderen anaların, babaların zaferidir.

Çanakkale yeniden doğuşun, simgesi bir destandır” dedi.

Durmaz açıklamasında “Bu destan, büyük Türk Ulusuna, Atatürk gibi bir lider hediye etmiştir. Çanakkale de tanınan Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919 da Samsuna çıkarken, etrafında kenetlenen ona inanan bir ulus vardı.

Bu ulus Türk bağımsızlık savaşını hep birlikte verdi. Çanakkale’de yanan meşale Samsun’dan tüm Anadolu’ya yayıldı.

Çanakkale geçilmezdi, Türk ulusu yenilmezdi!

Cumhuriyet bu inançlı ve kararlı ulusun birlikteliğiyle kuruldu.

Her yönüyle bir direniş sembolü olan Çanakkale Savaşı, hem Türk askerinin cesaretini ve gücünü hem de Türk milletinin fedakârlık ve imanını bir kez daha tüm dünyanın gözleri önüne sermiştir.

 

Gurur ve sevinçle kutladığımız Çanakkale Zaferi'nin 102. yıldönümünde, ölümleriyle bile yıllar ötesine ders olmayı başarmış Çanakkale şehitlerimizi rahmet, minnet ve özlemle yâd ediyor; başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere bu destanı kanları ve canları pahasına yazan kahramanlarımızın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz” ifadelerini kullandı.