CHP’li Şahin’den 18 Mart Çanakkale Zaferi açıklaması
CHP’li Şahin’den 18 Mart Çanakkale Zaferi açıklaması

CHP Tokat İl Başkanı Feramus Şahin, 18 Mart Çanakkale zaferi dolayısıyla bir açıklama yaptı.

18 Mart 1915’in Türk Kahramanlık tarihinin en gurur verici ve en parlak sayfalarından biri olduğunu ifade eden Şahin,  “18 Mart Çanakkale zaferi, Türk tarihinde bir askeri ve siyasi başarı olmaktan öte inanç, azim ve yiğitlikle örülmüş bir destanın yaradılış tarihidir. Bu tarih, gerek taarruz, gerekse savunma savaşlarının başarılarıyla dolup taşan Türk Kahramanlık tarihinin en gurur verici ve en parlak sayfalarından biridir. Ecdadımızın bir, bir zorluk ve yoklukla, çağın en gelişmiş devletleri karşısında verdiği bu var oluş kavgası, bir milletin uyanıp şahlanmasının tetikleyicisi olmuş, milli mücadeleye de öncülük etmiştir. Bu savaşlarda itilaf subaylarının bile takdirini toplayarak yıldızı parlayan Mustafa Kemal, 4 yıl sonra 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Türk Kurtuluş Savaşında milletine önderlik etmiş, savaş sonunda kurulan Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı olmuştur.

Her yönüyle bir maneviyat hazinesi olan bu harp, hem Türk askerinin cesaretini ve gücünü hem de Türk milletinin fedakârlık ve imanını bir kez daha tüm dünyanın gözleri önüne sermiştir.

 

Gurur ve sevinçle kutladığımız Çanakkale Zaferinin 102. Yıldönümünde, ölümleri ile bile yıllar ötesine ders olmayı başarmış Çanakkale Şehitlerimizi rahmet, minnet ve özlemle yâd ediyor; Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm destan kahramanlarının aziz hatıraları önünde eğilmeyi şeref sayıyoruz. Allah bizlere bir daha böyle savaş göstermesin! Ruhları şad, mekânları cennet olsun” dedi.