Rakipleri tanıyoruz
Rakipleri tanıyoruz

Rakipleri tanıyoruz

Yarın Tokat Belediye Plevnespor Voleybol Takımının Efeler Ligi’ndeki kaderinin belirleneceği baraj etabı maçları başlıyor. Hemen bu karşılaşmalar öncesinde voleybol severlere rakipler hakkında biraz bilgi vermek istedim. Sezon içerisinde sadece bir puan toplayan ve hiçbir iddiası bulunmayan MSK Urfa’yı kenara bırakacak olursak Beşiktaş ve Afyon Belediye Yüntaş takımlarından bahsetmek daha faydalı olacaktır.

            Beşiktaş ile başlayalım: Devre arasındaki pasör transferleri takımın yükselen performansındaki temel faktördü. Bununla birlikte sürpriz bir şekilde kendine ilk altıda yer bulan 2000 doğumlu köşe oyuncusu Batuhan AVCI’ya kesinlikle değinmek gerekiyor. Böyle bir seviyede sorumluluk alıyor alması özellikle Türk voleybolu adına çok değerli. Plevnespor ilk yarıda deplasmanda 2-3 mağlup ettiği rakibine evinde 3-1 yenildi. Tokat'ta oynanan maçtaki düzenle sahaya çıkacaklarını varsayabiliriz. O maçta çok iyi iki manşetçiye sahip oldukları için Batuhan'ı servis karşılamada saklayarak büyük bir avantaj elde etmişlerdi. Belediye Plevnespor ilk olarak Batuhan’a iyi servis atarak rakibin düzenini bozmalı. Sonuç olarak ikinci yarıda çok daha derli toplu izlediğimiz Beşiktaş ligde kalma adına bir adım önde gibi duruyor. Tokat galip gelmek istiyorsa ekstra bir oyun oynamak zorunda.

            Afyon Belediye Yüntaş ile ilgili olarak ilk söylenecek şey Serhat COŞKUN etkisi. Takıma sonradan dahil olmasına rağmen kilit oyuncu rolünde. Hatta öyle ki istatistiklere bakıldığında Afyon, Serhat'ın % 50’nin altında hücum yüzdesiyle oymadığı hiçbir maçı kazanamamış. Yine aynı şekilde % 50’nin üzerinde oynadığı hiçbir maçı da kaybetmemiş. Bunlara ek olarak takıma yapılan yabancı köşe oyuncusu takviyesinden sonra Mustafa KIRICI’nın libero mevkisinde oynamaya başlaması sonradan takımın servis karşılama yüzdesini yükseltti. Ancak Afyon takımının genelde istikrarsız ve kırılgan bir yapıda olduğunu söyleyebilirim. Yani arada beş puan fark olsa da yenilmeyecek bir rakip yok karşıda.

 

            Yarınki Afyon maçı oldukça kritik zira olası bir kötü sonuç kalan diğer maçların bir formaliteye dönmesine neden olabilir. Aslında rakip kim olursa olsun önemli olan Tokat’ın nasıl bir voleybol oynayacağı. Antrenör değişikliği takıma bir ivme kazandırmıştı ancak son üç haftadaki oyun (ki bu son üç maçtan ikisi içerde ve puan beklentisinin olduğu maçlardı) maalesef pek iç açıcı değil. Umarım ilerleyen haftalardaki yazılar çok daha pozitif olur.