Siyasilerden ilk açıklamalar
Siyasilerden ilk açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi için gidilen halk oylamasının EVET ile sonuçlanmasının ardından siyasi partilerde seçim sonuçlarının değerlendirmeleri vardı. EVET’in öncü ismi AK Parti’de Milletvekilleri Yusuf Beyazıt, Coşkun Çakır ve Celil Göçer, EVET diyen MHP’de İl Başkanı Onur Çalışkan, HAYIR denilmesinin öncü partisi CHP’de de Tokat Milletvekili Kadim Durmaz’ın açıklamaları oldu.

AK PARTİ’DE EVET MUTLULUĞU

            AK Parti Teşkilatları seçim sonuçlarını İl Başkanlığı ve Merkez İlçe Başkanlığında takip ettiler. Saat 21.30 sularında Ankara’da AK Parti Genel Merkezinde Başbakan Binali Yıldırım’ın yapacağı balkon konuşmasına odaklandılar. Tokat Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıp o konuşmayı partililerle birlikte dinlediler.

            Saat 22.00 sularında da Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan bir konuşma yaparak seçimleri değerlendirdi.

            Tokat Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan AK Partililer konuşmaları dinledikten sonra sırasıyla İl Başkanı Metin Polat, Milletvekili Yusuf Beyazıt, Coşkun Çakır ve Celil Göçer’in konuşmalarını dinlediler.

VEKİLLERİN KONUŞMALARI

            Milletvekili Yusuf Beyazıt konuşmasında “Sevgili Tokatlılar bugün Tokat'tan öyle bir Tokat attınız ki bu tokadın sesi taa Almanya'dan duyuluyor, taa Hollanda'dan duyuluyor. Bu ülke bizim; doğusuyla batısıyla, güneyiyle, kuzeyiyle bu ülke bizim. Bu ülkede asla hiç kimseye prim vermeden inşallah yeni Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle yolumuza devam edeceğiz. Bize bu sevinci yaşattığınız için hepinizden Allah razı olsun. Bu sonuç inşallah daha güzel müjdelere gebe olsun.” Dedi.

             Milletvekili Coşkun Çakır da konuşmasında “Meydanlardan caddelerden sokaklardan evlerde her yerde çalıştınız. Meseleyi ülkemizin meselesi olarak gördünüz. Üzerine düşeni yapmakla Tokat zaferi kutlamıştır. Allah sizlerden razı olsun. Hepimiz biliyoruz ki bu referandum sadece bir referandum değildi. Bu referandum sadece Edirne ve Kars arasında yapılmıyordu. Aynı zamanda bütün gönül coğrafyamızda, Ortadoğu'da, Balkanlarda, Kuzey Afrika'da bütün soydaşlarımız ve ümmetin coğrafyasında yapılan bir referandumdu. O bakımdan sizler bizlerle beraber bu sonuçları merak edenler aynı heyecanı yaşadı. Eğer farklı bir sonuç çıksaydı bizlerle beraber onlar da üzülecekti. Bu referandum sonucunda kazanan Türkiye, ülkemiz, milletimiz, demokrasimiz olmuştur. Türkiye bütün Avrupa ve dünyaya demokrasi dersi vermiştir.” dedi.

            Milletvekili Celil Göçer de konuşmasında “Bu gün bir tarih yazdınız. Bu tarih şu meydan inanın Tokat’ımızın tarihinde çok önemli bir yer tutacak. Bundan sonra Allah’ın izniyle sizlerin sahip çıkmasıyla bu memleketin önü açık, Tokatlılar merhametlidir. Yarından itibaren 600 bin Tokatlı kardeştir. Yarından itibaren 80 milyon Türkiye kardeştir. Allah birliğimizi beraberliğimiz bozmasın inşallah.” Dedi.

            AK Partililer referandum galibiyetlerini araçlarıyla konvoy yaparak kutladılar.

CHP’DE YSK KARARINA TEPKİ VAR

            Seçimlerde HAYIR için öncü olan siyasi partilerden CHP’de de seçim sonuçları değerlendirmesini yapan isim Milletvekili Kadim Durmaz oldu. Gazetemiz haber servisine değerlendirmede bulunan Milletvekili Durmaz, YSK’nın son anda aldığı karara tepkisini dile getirdi. Mühürsüz zarf ve oy pusulalarının geçerli sayılması kararına tepkilerini dile getiren Kadim Durmaz “YSK’nın almış olduğu bu son dakika kararı ülkenin dünyadaki itibarını azaltan kararlar.” Dedi.

            Halkın verdiği karara saygı duyduklarını belirten Milletvekili Durmaz “bu ülkede temel rejim değişikliği bir takım şaibelerle gerçekleşti. Keşke böylesi YSK kararları faktörleri olmasaydı.” Diyerek daha detaylı açıklamaları yapacaklarını söyledi.

MHP’DEN İLK AÇIKLAMA…

‘FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞINA

OPERASYON YAPILMALI’

            Seçim sonuçlarının ortaya çıkmaya başlamasıyla birlikte MHP İl Başkanı Onur Çalışkan’ın paylaşımları takip edildiğinde, MHP’li beldelerde çıkan EVET oylarından hareketle mesajlar verildi. MHP’li Bereketli, Bozcalı, Çat, Cimitekke, Taşlıçiftlik beldelerinin oranlarını “Ülkücüler EVET demiş” başlığı altında paylaştı.

            MHP İl Başkanı Onur Çalışkan partilileri ile birlikte seçimleri İl Başkanlığında takip ederken saat 19.30 sularında gazetemiz haber servisine açıklamalarda bulundu. Başkan Çalışkan’ın seçim sonuçlarında öne çıkardığı husus siyasetin FETÖ ayağına artık operasyon vaktinin geldiğine dair oldu. Onur Çalışkan seçim sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

            “Seçim sonuçları göstermiştir ki Türkiye yeni anayasaya evet demiştir. Mutlu edici bir gelişmedir. Sonuç itibari ile bu halk oylaması her türlü kara propagandaya, federasyon gelecek, özerklik gelecek gibi algılara rağmen Türk milleti yeni anayasaya evet demiştir. Gönül isterdi ki çok daha güçlü bir şekilde evet çıksın ama Türkiye’de 700 binin üzerinde FETÖ’den açığa alınan, aynı şekilde ceza evinde tutuklu bulunan ihraç edilen kişileri düşünüp ailelerini ve akrabalarını da eklediğimiz zaman sonuç üzülecek bir sonuç değil aksine bu anayasanın geçmesi son derece önemli bir durumdur. Tokat Milliyetçi Hareket Partisi Tokat İl Başkanlığı olarak özellikle 7 Haziran, 1 Kasım seçimleri gibi MHP’nin çok güçlü çıkmış olduğu bölgelerimiz köylerimiz kasabalarımıza baktığımız zaman evet in oralarda çok güçlü bir şekilde çıkmış olduğunu görüyoruz.

Örnek olarak Tokat Çat kasabası sadece 20 tane hayır çıkmıştır. 1627 evet oyu almıştır. Aynı zamanda seçim kampanyamızı başlatacağımızı söylediğimiz Tokat Çamlıkaya köyü 1 Kasım’da %95 Milliyetçi Hareket Partisi demiş. Yeni anayasa oylamasında %90 evet oyu vermiştir. Orman Beyli köyü de öyle. Bereketli, Bozcalı, Cimi Tekke yani Milliyetçi Hareket Partisinin yerel seçimlerde silme oy aldığı kasabalar, köyler ilçeler, tamamı evet oyu vermiştir.

Bu vesile ile bütün teşkilatlarımıza bütün belediye başkanlarımıza ve köy temsilcilerimize teşekkür ediyorum. Milliyetçi-Ülkücü hareket gerekeni yapmıştır.

Özelikle bu sonuç göstermektedir ki bu Anayasa iyi bir şekilde Türkiye genelinde anlatılamamıştır.

Bundan sonraki süreçte bu Anayasa ile alakalı yapılacak ilk seçim 2019 seçimleridir. 2019 seçimlerine kadar Türk milleti birleştirici bütünleştirici bir siyaseti yürütmesi elzemdir. O vesile ile tekrardan teşekkür ediyorum. Geniş zamanda zaten basın açıklamamız olacaktır.

 

45 günlük bir süre zarfında sabah saat 8, gece kimi zaman 2-3’e kadar çalışmalarımızı yürüttük yeni anayasayı anlattık. Anlatırken kolay mıydı, değildi, fazlasıyla zorlandık. Zorlanmamızın sebebi yeni anayasanın ciddi manada özellikle milliyetçi muhafazakar kesime hayır cephesi ve Ak Partinin içerisinden olup yeni anayasa geçerse özerklik geçecek yeni anayasa gelirse federasyon olacak ya da Burhan Kuzu çıktı yeni anayasa geçtikten sonra MHP diye bir parti kalmayacak bütün bu kötü algılara kara propagandalara rağmen biz demek ki bu anayasayı başarılı bir şekilde anlatmışız. Başarılı bir şekilde tabanımıza izah etmişiz. Bunun sonuçları 1 Kasımda, 7 Haziran seçimlerinde silme MHP’ye oy veren yerlere herkes dönüp baksın, evet çıkmıştır. Burada bir gerçek var. FETÖ’nün siyasi ayağına derhal bir an önce müdahale edilmelidir. FETÖ’nün siyasi ayağına operasyonlar bir an önce başlamalıdır. Aksi takdirde Türkiye bundan sonraki süreçte de kendi içerisindeki hainlerin varlığıyla çok da iyi günler yaşayacak diyemeyiz. Bundan dolayı FETÖ’ nün siyasi ayağına operasyonlar derhal başlamalıdır.”