Seçim yorumları
Seçim yorumları

Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi için yaptığı referandumun çıkan sonuçları yorumları da beraberinde getirdi.

            Siyasi isimlerin paylaştığı yorumlardan bir kısmı şöyle oldu:

            * An itibariyle; AK Parti kendi içerisinde fire vermiş, MHP kanadından sonuca etki edecek bir oy gelmemiş, Doğu ve Güneydoğu'dan AK Parti'ye gelen oylarda kısmen az bir yükseliş gözlemlenmiş.

            * Büyükşehirlerin ve doğunun aldığı yatırımlarla verdiği oy ters orantılı işlemiş, demek ki neymiş ne varsa Anadolu’daymış. Umarım bundan sonraki yatırımlarda bu referandum göz önünde bulundurulur...

            * Cumhurbaşkanı Başdanışmanı son günlerde eyaletten bahseder, görevinde durur, bir parti lideri tabanına son anda mesaj verir oy bekleriz, Sur’u yeniden inşa ederiz, oylar başka yere… Bizlere düşen AKP fire verdi demek, hataları iyi okumak gerekir.

            * MHP’nin katkısına teşekkür ediyorum. Ak Parti’nin içerisinde demek ki yüzde 10 fetullahçı var, bunların acil açığa çıkarılması ve teşkilatların temizlenmesi gerekiyor. Yarından tezi yok temizlik yapılsın

            * Ah bazı vekiller ah bazı belediye başkanları aah bazı ilçe teşkilat başkanları söz konusu sizin adaylığınız olsaydı daha çok çalışırdınız değil mi? (Üstüne alan alsın)

            * MHP bizi sırtımızdan vurmadı. Kürt kardeşlerimiz de bizi sırtımızdan vurmadı. Nasıl olsa evet çıkacak diyerek imkanı olduğu halde sandığa gitmeyenler sırtımızdan vurdu. Ak partili görünüp liderine ihanet edenler sırtımızdan vurdu. İçimizdeki kriptolar bizi sırtımızdan vurdu. Ama buna rağmen sonuç %50 üstü çıkacak İNŞAALLAH. Başkanlık sistemi vatana millete hayırlı olsun.

            * Sonuç ne... Evet ... Nokta. %50+1 alan kazanacaktı... Kazandı. Gerisi muhalefet sporu. Ama Ak Parti teşkilatları ve meclisi belediyesi, tüm üyeleri ile elden geçirilmelidir.

*Evet sevgili dostlar, öncelikle referandum sonucunun ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum, bu bir yarış idi ve bu yarışı Türkiye kazandı diye düşünüyorum, bu saatten sonra o şunu dedi, bu şunu dediyi bırakıp daha çok çalışmalı ve önümüze bakmalıyız; Tokat Ak Parti İl Başkanı sayın Metin Polat ve İl Yönetim Kurulu arkadaşlarını girdikleri son iki seçimde de Ak Partinin oylarını artmasındaki özverili çalışmalarından dolayı kutluyorum...

* Bu çok önemli başarıyı, Yedi düvele karşı kazanmayı Allah necip Türk milletine nasip etmiştir. Hamdolsun. Alemi islamın bayraktarlığını yapan bu necip millete Rabbim yeniden DİRİLİŞ yeniden YÜKSELİŞİ nasip etti. Hayırlı olsun.

            * %51,5 EVET oranımız var... Ben gurur duyuyorum... Çok seviniyorum... Çünkü, %51 var bu ülkede sarsılmaz... Demokrasi dersi veren hayır diyen arkadaşlar da artık Demokrasi'ye saygı duymak zorundadır...

* %51 hayırlı olsun. Demokrasinin tarifi bu olsa gerek. Tepkilerimizi içimize gömüyoruz. Zaman kardeşlik zamanı. Azımsadığınız oylar %51’i sağladı. Vermeyenlere olan tepkiler verenleri gücendirmesin. Vatanımız milletimiz için uğurlu olsun.

* Kimse kimseyi aşağılamasın kimse kimseye hakaret etmesin, bu bir seçimdi geldi geçti. Yok bu sonuç vicdani miymiş, değil miymiş gibi yorum yapanlar insanların aklıyla dalga geçmektedirler. Bu seçimde tercih edeceğiniz iki şık var evet veya hayır bunlardan hangisi %50.01 alırsa kazanan taraf olur. Bu da tamamen vicdanidir. Bunu vicdani bulmamak kazanan tarafın hakkına tecavüzdür. Herkes aklını başına alsın kardeşini aşağılayıp küçük düşürmesin, hepimiz kardeşiz başka Türkiye de yok. Haydi kucaklaşın, Avrupa’sı, Amerika’sı İsrail’i çatlasın.

 

* Kutlama yapan araç konvoyunda dikkatimi çeken bir nokta. Tokat'ta hiç lüks araba kalmadı mı? Yoksa bu memleketin gerçek sahipleri hakikaten garibanları mı?