Son Haftaya Kalır Mı? İşte Hesap Kitap Tablosu
Son Haftaya Kalır Mı? İşte Hesap Kitap Tablosu

Son Haftaya Kalır Mı? İşte Hesap Kitap Tablosu

Stresi bol, gerilimi fazla, kızgınlığı hat safhada, bir daha hatırlamak dahi istemeyeceğimiz bir sezonu daha tamamlamak üzereyiz. Umarım bu yaşadıklarımızdan hepimiz gerekli dersleri çıkarmışızdır. Kaldı 2 maç. Ve herkesin aklında ki soru ligde kaldık mı? Nasıl kalırız? Azda olsa düşme korkumuz var mı?

            Evet aslında herkes bu soruları sormakta ve korkuları yaşamakta haklı. Ama en başta şunu söyleyelim. Tokatspor’un en büyük şansı fikstürdür. Sadece kendi fikstürü değil rakiplerinin de fikstürüdür. Biz bu hafta yine kendi sahamızda Sarıyer ile oynarken son hafta Ankara’da Bugsaş-Kırklareli maçı ve İstanbul'da Tuzla-Aydın maçı oynanacak. Bu iki durumda bizlerin en büyük şansıdır. O zaman hemen başlayalım analizimize.

Sarıyer Play-Off’a gidebilir mi?

            Sarıyer takımının kalan iki maçını da kazandığı varsayımı ile hareket edelim. Sarıyer’in Play-Off yarışı içerisindeki rakiplerinden olan ve 5.sırada yer alan Kastamonuspor da kalan 2 maçını kaybetti diyelim. Birde Karşıyaka’nında  kalan 2 maçının 1’inde mağlubiyet 1'inde galibiyet alması gerekecek. Böyle bir tabloda iki takımında puanı eşitlenecek. İkili averajda Kastamonu, Sarıyer’i geçecek ve adını play-off’a yazdırıyor olacak.

            Burada az da olsa gerçekleşmesi muhtemel bir 3’lü averaj durumu da söz konusu. Kalan 2 maçlar baz alındığında, Kastamonuspor’un 2 mağlubiyeti, Karşıyakanın 1 galibiyet 1 beraberliği, Sarıyer’inde 2 galibiyeti bu 3 takımında puanını 54 puanda eşitleyecek ve devreye 3’lü averaj sistemi girecek. Böyle bir tabloda Kastamonuspor takımı 7 puanla yine adını Play-Off’a yazdırmış olacak.

            Görüldüğü üzere Tokat’a rahat bir pozisyonda ve ligi tamamlamış bir şekilde iddiasız bir Sarıyer takımı geliyor olacak. Ama biz bunlara rağmen işimizi sıkı tutacak hiçbir kağıt kalem hesabına gerek kalmadan işimizi son haftaya bırakmadan bu maçı kazanacak ve ligde kalacağız.

Kırklarelispor-Menemen Belediyespor Maçının Önemi

            Bu hafta sahasında Kırklarelispor’a kaybeden 1461 Trabzonspor çok büyük bir mucize olmaz ise artık ligden düştü diyebiliriz. Herkesin kesin düştü gözü ile baktığı ve son 4 haftada 12 puan toplayarak büyük çıkış yakalayan Kırklarelispor tüm takımların hesaplarını alt üst etmiştir. Herkese korkuyu ensesinde hissettirmiştir. Ve gerçekten de inanılmaz bir çıkış yakalamıştır.

            34 puanlı Kırklarelispor bu hafta sahasında Menemen Belediyespor’u konuk edecek. Son hafta ise Ankara’da Bugsaşspor ile final maçına çıkacak. Ama önce Menemen maçından galibiyet ile ayrılması gerekecek. Play-Off mücadelesi veren Menemen Belediyespor kalan 2 maçını kaybettiği taktirde bir diğer play-off mücadelesi veren Karşıyaka da kalan 2 maçını kazandığı taktirde bu iki takımın ikili averajı eşitlenecek. Play-Off’a gidecek takımın belirlenmesi için genel averaja bakılacak. An itibari ile Menemen Belediyespor-Karşıyaka arasındaki genel averaj +8 Menemen Belediyespor lehinedir. Kalan 2 maçta Menemen Belediyespor’un alacağı 1 puan hiçbir hesaba kitaba gerek kalmadan Play-Off’u garantilemesine yeterli olacaktır. Menemen Belediyespor bu nedenle Kırklareli maçına ciddiyetle ve en az 1 puan bilinci ile çıkacaktır.

            Yine burada da az da olsa olması muhtemel bir 3’lü averaj durumu söz konusu. Menemen Belediyespor’un kalan 2 maçını kaybetmesi, Kastamonuspor’un 2 maçında da beraberlik elde etmesi ve Karşıyaka’nın da kalan 2 maçını kazanması durumunda 3 takımın da puanı 56 puanda eşitlenir. 3’lü averaja sistemine göre Menemen Belediyespor ve Karşıyaka Play-Off’a gider Kastamonu Play-Off dışı kalır.

Bugsaşspor’un Durumu

            Kırklarelispor ile aynı puana sahip olan Ankara temsilcisi bu hafta 37 puanlı Aydınspor deplasmanına çıkacak. Matematiksel olarak küme düşme tehlikesini yaşasa da Aydınspor’un ligde kaldığını düşünüyorum. Aydınspor’un sahasında Bugsaş’a mağlubiyeti ve Kırklarelispor’un da Menemen galibiyeti gerçekleşirse 3 takımında puanı 37’de eşitlenir. Son hafta Aydınspor1923 deplasmanda Tuzlaspor ile, Bugsaşspor ise Ankara’da Kırklarelispor ile final maçına çıkar. Bugsaşspor ile Kırklarelispor arasında Kırklareli’de oynanan ilk maç berabere tamamlanmıştı. İkinci maçında berabere tamamlanması halinde genel averaja bakıldığında an itibari ile genel averaj +4 Bugsaş lehinedir.

Koptu Gitti Denilen Tuzla Sıkıntı Yaşar Mı?

            35 puanlı Tuzlaspor ise bu hafta deplasmanda play-off’u garantilemiş olan Hatayspor’a konuk olacak. Son hafta ise Aydınspor1923 ile sahasında oynayıp ligi tamamlayacak. Tuzlaspor’da rahat değil. Hatay’da alacağı bir mağlubiyet ve rakiplerinin skorlarına göre son hafta ligde kalması için Aydın maçından 3 puan almaya onu mecbur kılacak. Öncelikle Hatay takımının Play-Off’u garanti. Bu maçta da sakatlık vermemek gibi durumlar nedeni ile as oyuncular dinlendirilir mi? İzleyip göreceğiz. İhtimaller arasında en kuvvetli olanında bu hafta Bugsaş takımı deplasmanda Aydınspor’u mağlup ederse, peşinden Kırklarelispor’da Menemen’i mağlup ederse son haftaya Aydınspor 37, Bugsaşspor 37, Kırklarelispor 37, Tuzlaspor 35 puan ile girerler. Ve bu durumda son haftanın final maçlarından birisi de Tuzlaspor-Aydınspor maçına olur. Tuzla bu maçı kazanamaz ise ligden düşer.

Tokatspor İçin En Kötü Senaryo

            Tokatspor Sarıyer maçından mağlup ayrılır, rakipleri Bugsaş, Tuzla, Kırklareli maçlarını kazandığı taktirde son haftaya Tuzlaspor 38, Aydınspor 37, Bugsaşspor 37, Kırklarelispor 37, Tokatspor 36 puan ile girer. Bu tabloda Son hafta Tuzla-Aydın ve Bugsaş-Kırklareli maçları nedeni ile Tokatspor’un ligde kalması da hiç averaj hesabına girmeden Eyüp deplasmanından alacağı 3 puana kalır.

            Genel olarak onlarca ihtimal içerisinden ön plana çıkan ihtimal hesapları bu şekilde. Bu stres tablosunu, sıkıntısını, heyecanını yaşamamak adına bütün taraftarımızı sabırla sakin bir şekilde sezonun son iç saha maçı olan Sarıyer maçında tam desteğe davet ediyoruz. Siz yeter ki gelin, siz yeter ki desteğinizi esirgemeyin. Her şeyin güzel olacağına olan inancınızı asla yitirmeyin.

 

            Haftalardır yazıyoruz. Herkes düştü gözü ile bakarken, herkes ümidini kesmişken biz hayır ne düşmesi diyoruz. Zafer inananlarındır diyoruz. İlk yarının son maçında Eyüpspor karşısında aldığımız 4-0'lık galibiyet sonrası manşetimizi zaten attırmıştık dostlarımıza '' Not alın bugün Tokatspor ligde kalışını ilan etmiştir'' Sezon sonu bu kayıtları önümüze koyuverin diye. Şimdi mutlu sona bu büyük iddiayı kazanmaya sadece tek bir 90 dakika kaldı. Haydi Tokat biliyorum yoruldun, biliyorum bu sezon çok üzüldün, biliyorum bu sezon buruksun ama her şeye yeniden başlamak ve bir şans daha vermek için, şehrinin tek markası olan sevdan için Pazar günü saat 15.30'da sezonun finaline tanık olmaya haydi stada...