Müslüman güvenilendir
Müslüman güvenilendir

Tokat’ta Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri Tokat İl Müftülüğü ve Tokat Belediyesi organizesinde Yeraltı Çarşısı üzerinde düzenlenen program ile başladı. Kutlu Doğum Haftası çerçevesinde düzenlenen programa Vali Cevdet Can,  Tokat Milletvekili Coşkun Çakır, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat İl Müftüsü Ahmet Erdem, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Tokat İl Jandarma Komutanı Hidayet Arıkan, diğer protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Tokat İl Müftüsü Ahmet Erdem Kutlu Doğum Haftası Programında yaptığı konuşmada, kutlu doğum haftasının herkese mübarek olmasını dileyerek bu günün bütün Müslümanlar için önemli bir gün olduğunu belirtti.

Kur-an’ı Kerim tilaveti ile başlayan programda İl Müftüsü Ahmet Erdem kutlu doğum haftasının herkese mübarek olmasını dileyerek, “Hz. Muhammed’e, Peygamber olmadan önce El Emin diyorlardı. İsminden çok El Emin sıfatıyla tanınıyordu. Canımız da biz emanettir, başkalarının canları da bize emanettir. Haksız yere kim bir cana kıyarsa bütün canlara kıymış gibi vebal altında olur günah kazanır ama kim bir canı kurtarırsa bütün canları kurtarmış gibi olur. Atalarımız söz senettir demiş ama şimdi bu ifadeyi kullanmak çok ağır. Çünkü normal senetler bile sıkıntı oluyor. Hal bu ki Müslüman verdiği sözün arkasında duran insandır. Yüce Rabbimiz öyle diyor” dedi.

Müslüman güvenen ve güvenilendir

Peygamber Efendimizi anmanın ve anlamanın çok önemli olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Peygamber efendimiz insanların en şereflisi yaratılmışların en üstünü. Peygamber efendimizi anlamak dinimizi de anlamak. O kadar din gelmiş geçmiştir, hak dinler bellidir. Böylesine bir dinin mensubu olmak şereflerin en güzelidir. İslam üzere doğmak İslam’ın olduğu bir dönemde yaratılmak bence şereflerin en güzelidir. Ama ne kadar bunun kıymetini biliyoruz ne kadar şükrediyoruz, bunu hepimizin kendi nefsine de sorması lazım. Müslüman güvenen ve güvenilendir. Ne kadar güvenilen bir insanız önce buna bir bakmamız lazım. Allah razı olsun ecdadımızdan ki yıllarca yüzyıllar boyunca âleme nizam vermiş, güvenilen bir medeniyet inşa etmiş bunla beraberde İslam’ı en yüksek tepeye çıkartmış. Bunu yaparken de Hakka hukuka hep riayet etmiş. Şimdi öyle bir ecdadın torunları olarak bizlerin de bugün baktığımızda gerçekten de toplum olarak neye ne kadar önem veriyoruz, ne kadar emanete sahip çıkıyoruz bunları da önce bir gözden geçirmemiz lazım. Bu haftanın önümüzdeki Ramazan ayımızın hem İslam âlemine hem gönül coğrafyamıza hem de şahsımıza güzellikler getirmesini Cenabı Allah’tan temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Daha sonra açıklama yapan Tokat Milletvekili Coşkun Çakır,  Kutlu Doğum Haftası’nın tüm ülkeye hayırlı olmasını diledi. Türkiye’de Kutlu Doğum Haftası kutlama geleneğinin çok güzel bir uygulama olduğunu ifade eden Çakır, “Yüzlerce yıl önce Süleyman Çelebi Hz. Peygamberin doğumuna bir mevlit yazmış ve yüzlerce yıl bu toplumda okuna gelmiş. Bu çok güzel bir uygulama. O kadar ki onun üzerine bir kültür şekillenmiş. Şimdi ise Türkiye’de bir Kutlu Doğum Haftası kutlama geleneği oluşturuldu. Peygamber Efendimizin gönderilişinin iki hikmetinin ve fonksiyonunun olduğunu düşünüyorum. Bunlardan birisi yüce mesajı topluma, toplumlara, insanlara taşımak üzere bir Resul sıfatı ile gelmiştir. Allah’ın indirdiği vahyi bütün insanlığa taşıyan bir kişidir Hz. Peygamber. İkincisi ise Hz. Peygamber bir mümine, bir örnektir. Toplum için insanlık için bir örnektir. Hz. Peygamber bir örnek olarak devlet başkanıdır. Toplumunun devletini yönetimini temin eden tesis eden sağlayan bir devlet başkanıdır. Hz. Peygamber savaşlara girmiş savaşlar yapmış savaşmış barış imzalamış bir komutandır. Hz. Peygamber sizin gibi bizim gibi bir babadır, yavrularını Hz. Hasan, Hz. Hüseyin Efendimiz başta olmak üzere yavrularını seven bir dededir. Dikkat ederseniz bir yönüyle vahyi insanlığa taşıyan çok özel bir misyonu olmakla beraber, bir yönüyle de yaşadığı toplum içerisinde canıyla kanıyla yaşayan bir timsal bir örnek olarak faaliyet göstermiştir” ifadelerini kullandı.

Bir toplumun temel taşı güvendir

Toplumu inşa etmenin en kolay yolunun oradaki güven unsurunu hâkim kılmak olduğunu belirten Vali Cevdet Can, “Mümin güvenilen insandır. Bir toplumun temel taşı güvendir, güven unsurudur. Eğer bir toplum güven bunalımı yaşıyorsa o toplum çatırdıyor demektir. Bu yıl da bu tema özellikle ülkemizdeki birlik beraberlik ve kardeşliğin doruk noktaya çıkması için oluşturulan bir temadır. Bizim dinimizdeki tüm güzellikleri yaşamak zor değil. Bir toplumda kini nefreti götüren şey bir birine güvenmesidir, birbirine dayanmasıdır. İnşallah bunu bu seneki temalarla Tokat’ta çok güzel işleyecek müftülüğümüz. Bu seneki Kutlu Doğum Haftasında da güven unsuru bütün yönleri ile işlenir. Toplumumuzun daha sağlam daha kaliteli daha güzel olması için güven unsurunu hâkim kılarız. Özellikle dünyada üzerine en çok şiir kaside yazılan en çok sevgi sözü söylenen kişi kimdir diye baktığınız zaman tabiî ki Peygamber Efendimiz (s.a.v.)dir. Biz de öyle bir hayat yaşayalım ki bu kutlu doğum haftası sebebi ile onun sancağı altına gireceğimiz zaman, onun bizden utanmaması lazım. Onu utandırmayacak, Cenabı Allah’a hakiki kul olacak ve bu dine hakiki hizmetkâr olacak insanlar olarak Allah hepimizin sonunu hayır etsin” şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından dualar edilerek Kutlu Doğum Haftası’na özel hazırlanan kitap sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Program sonunda Tokat Belediyesi tarafından vatandaşlara helva ikram edildi.