Şehrin geçim gündemi ve yorumlar
Şehrin geçim gündemi ve yorumlar

Tokat’ımızda geçtiğimiz hafta gündeme getirilen “esnafta iş rahatsızlığı” konusunda fikri takibi sürdürüyoruz.

            Gazeteci Fatih Kılıç “Şehirde yerleşik esnafın 'İş' konusunda rahatsızlığını duyuyoruz. Kimi zaman gündeme getirilmesini beklediği bir durum var. Bilhassa kurumsal işlerin, kurum yetkililerince şehir dışında yaptırılmasına tepkilerini dile getiriyorlar. Vergi Dairesi Tokat dışı olan bir işletmenin Tokat piyasasındaki işleri kurumlardaki sorumluların yönlendirmesiyle almalarının rahatsızlığını bizlere de iletiyorlar. Elbette ki akçeli işlerden bahsetmek kolay değil. Herkesin kendince bir sebebi olabilir. Biz, yerel olmanın da verdiği sorumlulukla Tokat’ta doğanın Tokat’ta doyabilmesini dileriz... Bu hususta bir gündem oluşturmak istense, kimlerin nasıl bir yorumu olur... Bekleriz yorumları...” diye paylaşımda bulunarak halkın yorumlamasını istediği konulara birçok yorum geldi.

            İşte o yorumlarda hem esnafın hem de kurumlardaki yetkililerin dikkatini çekecek mevzular var:

            * Fatih bey öncelikle Tokat'ın faydasına olacak objektif paylaşımlarınız umutlarımızı yeşertiyor şehre dair. Tokat'ın derdini gerçekten dert edindiğinizi fark ediyoruz. Bu dert edinme işini ne yazık ki toplum olarak her ortamda ifade ediyoruz lakin sorumluluklarımızı da başkasına yükleme alışkanlığımızdan vazgeçemiyoruz. Şehrimizde neredeyse her sektöre cevap verebilecek firmalar mevcut. Gıda sektöründen tutun sağlık, eğitim, inşaat. Ama bizde hep bir yabancı sevdası sürüp gitmekte. Eskiden yurtdışından gurbetçiler geldiği zaman kıyafetlerinden tutun bindiği arabalar bile bizleri özendirirdi, bu alışkanlıklar zamanla yabancı hayranlığına dönüştü hayatımızda. Kendi hemşehrimizin sattığı ürünü,yaptığı işi beğenmeyip başka şehirdeki insanların sattığı ürünler yaptıkları işler hep tatlı geliyor, buna günlük yaşantımızda şahit oluyoruz bizler de yapıyoruz eleştirsek de. Yereldeki esnaflarımız da bu durumdan şikayetçi fakat şikayet eden vatandaşa bakıyorsun o da yerel firmaları değil yabancıyı tercih etmiş. Bizim öncelikle özeleştiriye tahammül etmemiz lazım sonrasında eleştirdiğimiz hatalarımızı kendimizin yapmaması. Tabii ki şehrin önde gelenlerine büyük sorumluluk düşüyor, onların bu konudaki samimiyeti tabana da yansır diye düşünüyorum. Doyduğumuz şehre ve şehrin esnafına sahip çıkmamız lazım. Bizim düğünümüze de cenazemize de bu şehirdekiler gelecektir yine bunu unutmamak lazım. (Asım Kara)

* Giyim konusunda bahsetmek istiyorum sakıncası yoksa, Novada geldi inan çeşit çeşit ve daha kaliteli ve ucuz alış veriş yapabiliyoruz. Çarsıda 150, 200 TL’ye aldığımız seçeneksiz ürünleri Novada’da bol çeşit ve daha ucuza alabiliyoruz. (Yusuf Ulaşlı)

            * Öncelikle Tokat esnafı Ticaret Odasına kayıt yaptırırken şirketlerinin önüne Tokat kelimesini koysunlar, tüm Türkiye’de bilinsin. Mesela Tokat Topcam Turizm veya Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi veya TOKAT PLEVNESPOR gibi şirketlerin ve resmi dairelerin ilk kelimeleri Tokat olsun. Bu konuya bir el atarsanız Tokatlı insanlar da vilayetimizin tanınması için el birliğiyle öne çıkarabiliriz. (Mehmet Kaya)

            * Fiyatlar konusunda esnafımız biraz daha indirime gitmesi lazım, cadde üzerindeki dükkan kiraları çok yüksek, dolayısıyla bu da fiyatlara yansıyor. Önce dükkan sahipleri insaflı olmalı. Ana caddede aylık 10.000, 20.000 Tl kira veren esnafımız var, Allah dükkan sahiplerine insaf versin ama asıl bu konu irdelenmeli bence kiralar fiyata yansıyor esnaf mecburen 100 Tl’ye aldığı malı 200 Tl’ye veriyor dolayısıyla çok pahalı alım gücümüzü aşıyor. Oysa o mal 150 Tl’ye verilse herkes alır. Birçok insan Ankara, Samsun, Sivas gibi yerleri hem geziyor hem de tüm ailesine alacaklarını alıp geliyor. (Hüseyin Eşiyok)

            * Hani her zaman Türk malı ile Alman malı gibi karşılaştırma yaparız ya işte öyle bir şey. Tokat'ın yerel esnafı ile dışarıdan gelen veya dışarıdan alış veriş yapılan esnafın durumu. Yerel esnafımız, tanıdığına veya sürekli müşterisine iyidir, diğerlerine pek de keyif vermez. Ama dışarıdan gelen esnaf herkese iyi davranır. Yerel esnafımıza kusurlu ürün veya beğenmediğin ürünü iade ederken anandan emdiğin süt burnundan gelir iade de almaz zaten, iade etmeye gitmek ile sövmeye gitmek aynıdır onun için. Ama yabancı esnaf gerekçe bile sormaz. Mesele çok su götürür. (Ömer Şahin)

* Fatih bey oto park sorunu Tokat'ın en büyük sorunu, detayları birebir aktaracağım gözden kaçan bir şeyler var, Tokat halkına en büyük zarar otoparklar bence. (Yüksel Yardımcı)

* Şehrin insanlarının sahibi olmalı. (Dr. Ali Çelik)

            * Kurumlar 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununa tabi açık ihale ile mal ve hizmet, yapım işleri bu kanunla yapılıyor. Bu ihalelere katılım açık, Türkiye’nin her ilinden geliyorlar, Ankara, Samsun, Erzurum vs… ihalede ucuz fiyat verdiği için bu kişilerde kalıyor dediğimiz gibi yine fiyatların yüksek olması… Kanun ekonomik açıdan en ucuza verene ihale ediyor. Olay bu, katkı sunabildiysek ne mutlu. (H. E.)

            * Fatih bey ilginize teşekkürler, MÜSİAD TOKAT olarak bizler her ortamda bu vb. konuları ilgilere, en üst makamlara birebir görüşerek çözüm yollarını arıyoruz. Vali bey zaten tüm kurumlara talimat yazısını yazdı. Bizlerin isteği aynı ürünü aynı fiyata il içinden alınmadığı yönünde isteğimiz olmuştu, yoksa sırf Tokat’tan olsun pahalı da olsun, kesinlikle böyle bir şeyi hiç bir vicdan sahibi insan kabul edemez. MÜSİAD olarak her daim üyelerimiz kurumların mal alımlarında il dışından alımları görür ise il makamına kanıtları ile bildirecektir. (Muzaffer Çelik)