MHP İl Başkanı Onur Çalışkan 16 Nisan referandumunu değerlendirdi
MHP İl Başkanı Onur Çalışkan 16 Nisan referandumunu değerlendirdi

MHP İl Başkanı Onur Çalışkan 16 Nisan referandumunu değerlendirdi

“En zorlanan parti olduk”

Yeni sistem birlik beraberlik mecburiyeti getirdi

Yöneticiler particiliği bir kenara bırakacak

Hayır verenler 'hayırlısı buymuş' diyecek

MHP İl Başkanı Onur Çalışkan yaptığı referandum değerlendirmesinde yeni sistemin ülkeye birlik ve bütünlük halinde hareket etme mecburiyetini de getirdiğini ifade ederek, "Her yönetici bundan sonra eski defterleri kapatıp özellikle particiliği bir kenara bırakarak toplumun tümünü kucaklamak durumundadır." ifadelerini kullandı.

MHP İl Başkanı Onur Çalışkan yaptığı referandum değerlendirmesinde "ülkesini seven herkes 'Evet' oyu kullanır" şeklinde açıklamalarda bulunduklarını hatırlatarak, "Ve şimdide inanıyoruz ki bundan sonra ki uygulama ve yöntemlerle 'Hayır' veren, propaganda sürecinde kafaları bulandırılan her vatandaşımız 'demek ki hayırlısı buymuş' diyecektir." ifadelerini kullandı.

            Çalışkan yazılı yaptığı açıklamada ülkenin 16 Nisan 2017 günü Cumhuriyet tarihinin en önemli sınavını verdiğini belirtti. Türk milletinin 1960 darbesinden bu güne kimler tarafından hangi yöntemlerle değiştirildiği belli olan ve son şekli yine aynı kişilerce 1982 yılında değiştirilen eski anayasaya 'hayır' dediğini, 2017 Halk anayasasına Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine 'Evet' dediğini ifade eden Çalışkan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

            "Yeni anayasa referandumu kapsamında Tokat İl başkanlığı olarak 60 günlük maratonun ilk 15 günü 16 bilgilendirme toplantısı, geri kalan 45 günlük süreçte ise ilçe, belde, kasaba ve köylerimiz olmak üzere 56 farklı noktada çalışmalarımızı yürüterek vatandaşlarımızla kucaklaştık.

EN ZORLANAN SİYASİ PARTİ OLDUK

            Tüm bu çalışmaları yürütürken belki de sahada en zorlanan siyasi parti olduk. Parti içi muhalefeti diriltmek adına bir çok manipüle ile insanların kafalarını bulandırmaya çalışanların oluşturduğu algılara cevap vermek çetin bir şekilde fikirlerimizi aktarmak durumunda kaldık.

Propagandalarımızda sadece 'Evet' verirseniz daha güzel olacak ya da Avrupa, PKK 'Hayır' diyor siz 'Evet' verin demek yeterli olmadı, madde madde net somut delillerle bu anayasanın ülkemize neler getireceğini saatlerce izah ettik. Öyle ki kimi toplantılarımız gece 2-3 ‘e kadar sürdü, kimi toplantılarımızın yeterli gelmediğini düşünerek üç kez ziyaret etmek durumunda kaldığımız belde ve ilçelerimiz oldu. Nihai hedefimiz sadece sahada olmaktan ziyade gecen seçimlerde ve her dönem MHP’den yana oy kullanan seçmenimizin 'Evet' yönünde oy kullanmasıydı, kara propagandalara karşı dik durmasıydı.

            Seçim sonuçları göstermiştir ki nihai amacımıza ulaşmışız. Geçmiş dönem basma kalıp MHP diyen tüm yerler basma kalıp 'Evet' oyu vermiştir.

            Seçim başlangıcını 1 Kasım seçimlerinde yüzde 95 MHP diyen 300 oyun bulunduğu Reşadiye Çamlıkaya köyünden başlatacağımızı duyurmuştuk. Bu duyuru ardından Çamlıkaya köyümüzde geçmiş dönem ilçe belediye başkanlığımızı yapan bir vatandaşın MHP’li muhalif diye tabir edilen cenahta bulunması ve 'Hayır' için kapı kapı gezip akılları bulandırmasına rağmen bu şahıslara köylüsü olmasına rağmen itibar etmeyip Genel Başkanımıza, bizlere güvenerek %90 oranında 'Evet' oyu verdiğini gördük.

            Sadece bunlarla da kalmayarak aynı örneklemelerden yola çıkılarak tüm MHP’li olarak bilinen belde köy kasaba  varsa neredeyse eksiksiz bir şekilde 'Evet' oyu verdiğine sevindik.

Yaptığımız bilgilendirme toplantılarında 'Hayır' oyu vereceğini ifade ederek katılanların toplantı sonra 'Evet' için çalıştığına denk geldik.

AKLIN YOLU BİR DEDİK

            Aklın yolu bir dedik. Bu anayasa iyi şekilde anlaşılırsa ülkesini seven herkes 'Evet' oyu kullanır diye açıklamalarda bulunmuştuk. Ve şimdide inanıyoruz ki bundan sonra ki uygulama ve yöntemlerle 'Hayır' veren, propaganda sürecinde kafaları bulandırılan her vatandaşımız 'demek ki hayırlısı buymuş' diyecektir.

            Nihai olarak yeni anayasa kabul edilmiştir. Türkiye bundan sonraki 2019 seçimlerinden itibaren yeni hükümet sistemiyle seçime girecek ve yönetilecektir. Bu sistem ülkeye birlik ve bütünlük halinde hareket etme mecburiyetini de getirmiştir. Her yönetici bundan sonra eski defterleri kapatıp özellikle particiliği bir kenara bırakarak toplumun tümünü kucaklamak durumundadır.

            İlimizde ve ülkemizde alevi, sünni, sağcı, solcu, falan partili filan partili gibi yaklaşımların içine girecek kim varsa bilsin ki bu yöntem tarih olmuştur. Türk milleti birdir bütündür.

            Bu anayasanın ilk siyasi temsilcileri olarak bizler bu sorumluluk duygusuyla hareket etmek durumundayız ve ilk uygulayıcıları olmamız münasebetiyle yükümüzde sorumluluğumuzda oldukça ağırdır.

            Bu vesileyle Cumhuriyetin teminatı, özerklik, federasyon, terör örgütleriyle pazarlık ve siyasi tavizlerin sonu olan yeni anayasamıza sahip çıkan, 'Evet' oyu için sahada aktif bir şekilde çalışan tüm siyasilerimize ve halkımıza teşekkür ederim.

 

            Tercihlerini 'Hayır' oyu yönünde kullanan PKK, HDP ve FETÖ hariç tüm vatandaşlarımızın kaygılarını da anlıyoruz. Ülkemize ve devletimize hep birlikte sahip çıkma vaktidir. Türk devleti daha güçlüdür, Türk milleti daha iyileri hak etmektedir. Bu vesileyle sağlıcakla kalın, Allah birliğimizi bozmak isteyenlere fırsat vermesin.