Potansiyel var ama  gelenler çok çok az
Potansiyel var ama gelenler çok çok az

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Atatürk Anıtına çelenk sunuldu

Potansiyel var ama

gelenler çok çok az

Çakır: “İlimizde misafir ettiğimiz turist sayısı yaklaşık 300 bin. İlimizin potansiyeli dikkate alındığında çok çok düşük bir rakam.”

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanı'ndaki anıta çelenk sunuldu. Kültür ve Turizm İl Müdürü Adem Çakır, 2016 rakamlarına göre Tokat'ta misafir edilen turist sayısının yaklaşık 300 bin olduğunu, bu rakamın Tokat'ım turizm potansiyeline oranla düşük olduğunu kaydetti.

            Dün Cumhuriyet Meydanında yapılan törende Kültür ve Turizm İl Müdürü Adem Çakır Atatürk Anıtına çelenk sundu. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemine ifade eden konuşmayı yapan İl Müdürü Adem Çakır, turizmin ülkenin gelişmesine ciddi katkılar sağladığını, turizm haftasının sektörünün tanıtılması ve canlandırılması amacıyla kutlanmaya başlandığını kaydetti.

POTANSİYEL VAR AMA…

            Turizmin ülkenin ekonomik gelişimine ciddi katkılar sağladığının altını çizen Çakır, şöyle devam etti:

            "Tokat özelinde ciddi bir turizm potansiyelimiz var. Bu potansiyeli harekete geçirmeye çalışıyoruz müdürlük olarak. Son yıllarda bölgemizde de ortaya çıkan rahatsızlıklar nedeniyle turizm açısından sorunlar yaşanmasına rağmen ilimiz ve bölgemizde turizm faaliyetleri ekonomiye ciddi katkılar sağlamaya devam ediyor. İlimizde 26 otel yaklaşık 2 bin yatak kapasitesiyle hizmet vermeye devam ediyor. 2016 rakamlarına göre ise ilimizde misafir ettiğimiz turist sayısı yaklaşık 300 bin. Bu noktada ilimizin potansiyeli dikkate alındığında çok çok düşük bir rakam. Bu anlamda bütün kurumların destek olması ve çalışmalara katkı sağlaması gerekiyor."

 

            İl Müdürü Çakır'ın konuşmasının ardından Tokat Mahperi Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin halk oyunu gösterisiyle tören sona erdi.