Projeler şehri Tokat
Projeler şehri Tokat

İkili Mesleki Eğitimde Avrupa İle Staj İşbirliği projesi uygulanmaya başlayacak. Bu kapsamda Tokat Mesleki Eğitim Merkezi yurt dışına çıkacak. Yurt dışına çıkış öncesi açıklama yapan Tokat Mesleki Eğitim Merkez Müdürü Abdulkadir Türk, "İnanıyorum ki, sektörel bazda bu projemiz, projeler kenti haline gelen Tokat'ımıza ve okulumuza önemli katkılar sunacaktır." dedi.

            Tokat Mesleki Eğitim Merkezi "İkili Mesleki Eğitimde Avrupa İle Staj İşbirliği" projesinin uygulanması için yurt dışına çıkıyor.

            Proje 91.518,00 Euro'luk bütçesiyle, 2296 proje teklifi arasında Avrupa Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajans'ı tarafından desteklenmesi uygun görülerek 324 proje içinde Tokat’ta birinci, ülke genelinde ise 10. sırada yer aldı.

            Avusturya ve Almanya' da üç akışlı olarak uygulanacak olan projenin yurt dışı süresinin 14 gün, toplam süresinin ise süresi 12 ay olduğu belirtildi. Tokat Mesleki Eğitim Merkezi koordinesinde hayata geçirilen projenin yerel ortakları arasında, Ankara Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi ile Kahraman Maraş Mesleki Eğitim Merkezi bulunmakta olduğu belirtilerek, her okuldan ikişer refakatçi öğretmen ve 16 çırak öğrenci olmak üzere toplam da 54 kişinin proje yararlanıcısı olacağı ifade edildi.

            Tokat Mesleki Eğitim Merkez Müdürü Abdulkadir Türk, yurt dışına çıkış öncesi yapılan toplantı da proje uygulamaları hakkında şu açıklamalarda bulundu. "İnanıyorum ki, sektörel bazda bu projemiz, projeler kenti haline gelen Tokat'ımıza ve okulumuza önemli katkılar sunacaktır. Bilindiği gibi mesleki ve teknik eğitimde nitelikli işgücü ihtiyacı her geçen gün önemini artırmaktadır. Bu bakımdan projemiz daha da anlamlı hale gelmiştir. Yurt içi ortaklarımızı Tokat dışından bularak çarpan etkisinin ve işbirliği kazanımlarının daha fazla olacağını düşündük.” şeklinde konuştu.

 

            Proje kapsamında yurt dışına çıkan ekibin mesleki uygulamaların yanında farklı kültür ve sosyal yapı ve dokuları da inceleme fırsatı bulacağını ifade eden Türk, “Projemizin hazırlanması ve yürütülmesi aşamasında her türlü destek ve teşvikini yanımızda hissettiğimiz Milli Eğitim Müdürlüğümüze, sanayi esnafımıza ve okul paydaşlarımıza içten teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.