Kanal Tokat Karadeniz'in incisi olacak
Kanal Tokat Karadeniz'in incisi olacak

 

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu Kanal Tokat projesi ile ilgili gelinen son noktayı değerlendirdi.

Yeşilırmak üzerinde 1,5 kilometrelik alanda yapımına başlanan Kanal Tokat Projesi yüzde 35–40 civarında tamamlandığını ifade eden Eroğlu, "1,5 kilometrelik Kanal Tokat’ı yaparken yapacağımız çalışmanın sadece şehre bir katkı sağlamayacağını, bunun ötesinde bölgeye katkı sağlayacağını ifade etmiştik. Bu anlamda Kanal Tokat'ın Karedeniz’de inci gibi bir yer olacağının da altını çizmek istiyorum.” dedi.

            Yeşilırmak üzerinde 1,5 kilometrelik alanda yapımına başlanan ve %35–40 civarında yapımı tamamlanan proje ile ilgili basın açıklaması yapan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 2017 yılı 15 Eylül’de projeyi tamamlayıp, ırmak üzerinde kayıkların yüzdürülmesini hedeflediklerini kaydetti. 

            Yeşilırmak kenarında basın mensupları ile bir araya gelen Başkan Eroğlu Kanal Tokat projesi ile gelinen son noktayı anlattı. Eroğlu, “Yeşilırmak üzerinde belediye olarak başlatmış olduğumuz bir projemiz vardı. Irmak üzerinde 1,5 kilometrelik alanda bizler hızlı bir şekilde yaptığımız ihalenin neticesinde firma tarafından kanal Tokat’la ilgili çalışmalar başladı. Irmak yatağının tasfiyesi işlemleri, ırmak üzerinde su geçirmezliği sağlamak için bir mebranlama, betonlama, demir hasırlarla ırmak yatağının örülmesi, ardından yağmur suyu hatlarının döşenme konusu vardı. Kazıklı sistemlerle depreme dayanıklı olması için bu bölgenin bu şekilde temelinin atılması mevzusu vardı. Şimdi geldiğimiz nokta itibari ile ırmağımızın tasfiye işlemleri ile ilgili %70’lerdeyiz. %45 civarında da şu anda ırmağımızın yatağını betonladık, demir hasırlarla ördük ve mebranladık.  Yağmur suyu hatlarımız yağmur suları ırmağın içerisine gelmesin diye onları da döşeyeceğiz. Onları da döşedikten sonra bitimine doğru başlayacağız.

            Kanal Tokat projesini yaparken şunu çok önemsemiştik. Bunlardan birincisi bu yapılacak projenin ekolojik dengeye zarar vermemesi, bunla beraberde bu projeden kaynaklı her hangi bir şekilde insan sağlığına zarar vermemesi, ilerde her hangi bir can ve mal kaybına sebebiyet vermemesi bizim için çok önemliydi.İkincisi yine buradaki suyun dışarıya çıkmaması ve dışarıda ki suyun içeriye girmemesi lazımdı. Bunla alakalı da hemen yanlarına bir metre çapında borular döşeyeceğiz. Buralara ayrı kanallar yapacağız. Cadde den gelen sular yağan yağmurlar Yeşil ırmağın içerisine Kanal Tokat projesinin içerisine gelemeyecek ve buralara yapacağımız kanallarla tahliye edilip şehrin çok daha dışarısına suları tahliye etmiş olacağız böylece içeriye de dışarıdan her hangi bir su gelmeyecek.

Üçüncüsü olası bir deprem ya da olası bir tabi afete karşı da bizim bu tesisimizin çok sağlam olması lazımdı. Onun içinde kazıklı sistemlerle temek attık. On altı- on yedi metre suyun altına doğru girdik. Oraya kazıklar çaktık temeli sağlam yaptık ki tesisimiz sağlam olsun bir depreme karşı dayanıklı olsun.

 Bütün bunlar bittikten sonrada ırmağımız su tutacak hale gelecek. Yaklaşık iki metreyi geçen bir yükseklikte suyu biz tutmuş olacağız. 1,5 kilometrede havuzumuzu kanal Tokat’ımızı oluşturacağız ve kayıkların yüzeceği bir hale gelmiş olacak. Birinci kısımla alakalı tahminimize göre Ağustos sonu Eylül ortaları gibi bitmiş olur. Su tutma işlemlerine 15 Eylül tarihi itibari ile inşallah başlamış olacağız.” dedi.

PEYZAJ ÇALIŞMALARI

            Kanal Tokat Projesi peyzaj çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Eroğlu, “Tokat Sulu Sokağıyla, Ballıca Mağarasıyla, hanıyla, hamamıyla doğal güzellikleriyle çok eşsiz bir coğrafya. Tokat’a geldiğinizde dokuz yüz adımda, dokuz yüz yılda Türklerin tarihi anlamda yapmış oldukları eserler var, bunun da en başına Kanal Tokat’ı koyacağız. 

            Her anlamda Kanal Tokat’ın şehre ekonomik girdi de sağlayacağını düşünüyorum ve bu kanaatteyim.

            Sağlı, sollu peyzajları yaparken çok ciddi anlamda bir peyzaj çizdirdik. Şu anda çizimlerimiz bitti. Yakında onun da ihalesine çıkıyoruz. İhale ile beraber de 7–8 ay gibi bir süre sonrada peyzajda tam anlamıyla bitmiş olacak.” dedi.

            Peyzaj çalışmaları ile ilgili açıklama yapan başkan Eroğlu, ırmak içerisine üç ayrı noktaya müzikli su gösterilerinin yapılacağını, ayrıca; Demir Köprü ile Taş Köprü arasına modern bir köprünün yapılacağını, Yeşilırmak üzerinde ışıklandırma çalışmalarının, her elli metre de iskelelerin, üç ayrı noktada sosyal tesislerin, bisiklet ve yürüyüş alanlarının yapılacağını kaydetti.

KULE YAPILACAK

 

            40 metre yüksekliğinde bir kule yapmayı planladıklarını ifade eden Eroğlu, “Bu kule de insanlar asansörle çıkabilecek, oradan Tokat’ı temaşa edecekler. Şehri görebilecekleri kırk metrelik bir kuleyi yapıyoruz. 6–7 milyon gibi bir rakama mal olacak peyzaj çalışmalarımızı da hızlı bir şekilde başlatacağız." şeklinde konuştu.