Su ürünleri avcılığında yasak dönem başladı
Su ürünleri avcılığında yasak dönem başladı

Tokat Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü su ürünleri avcılığında 1 Temmuza kadar devam edecek olan yasak dönemin başladığını duyurdu.

            Tokat Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada Tokat sınırları içerisinde bulunan Ataköy Barajı, Zinav Gölü, Hampınarı, Çamaltı, Akbelen, Aşağı Güçlü ve Bebek Deresi, Boldacı, Buğet, Güzelbeyli ve Karacaören göletlerinde hassas ekolojik dengeyi bozmamak, aşırı ve kontrol edilemeyen bir avcılık baskısının oluşmaması için ticari ve amatör (sportif) amaçlı su ürünleri avcılığının tamamen ve bu alanlar dışında kalan yerlerde 01 Nisan – 01 Temmuz 2017 tarihleri arasında avlanmanın yasak olduğu bildirildi.

            Tırıvırı-paraşüt olarak adlandırılan av aracının üretimi, satışı, istihsal yerleri civarında bulundurulması ve su ürünleri avcılığında kullanılmasının da yasak olduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

            "Avlanmanın tamamen yasak olduğu göl, gölet ve akarsular ile zaman yasağı (01 Nisan –  01 Temmuz 2017) dönemlerinde, her türlü av araç ve gereçleri ile  avlanmaya hiçbir şekilde müsaade edilmeyecektir. Yasağa uymayanlar hakkında 1380 sayılı Su Ürünleri kanunu Kapsamında İdari Para Cezası uygulanacaktır. Uygulanan yasağın asıl amacı balıkların bir kez üremesine imkan sağlayarak sürdürülebilir balık popülasyonun devamını sağlamaktır.

 

            Bu hususta vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir."