Çaresizlik nedir
Çaresizlik nedir

Hastanedeyim film sırası bekliyorum. Sedyede bir kadın hasta getirildi. Kendinde değil ve acı içinde bağırıyor. MR'ye girecek başında da iki erkek bekliyor. Her bağırdığında kulağına bir şeyler söyleyip kadının saçlarından öpüyor sakallı olan bey ağlamaklı. Acı çekiyor bağırıyor bende kendime engel olamıyorum gözlerimden yaşlar dökülüyor. Koridordaki hastalar sesiz , yüzlerine baktıklarımda kadının her bağırmasında dualar ediyorlar tanımadıkları acıdan bağıran o kadına. O her bağırdığında eşi alnından öpüp ellerini sıkı sıkı tutuyor gözleri yaşlı. MR'ye girerken sedyenin değişmesi gerektiğinden diğer sedyeye aktarılacak, yardıma koşuyor erkekler acıdan inleyen kadına. Hasta içeri alınıyor. Eşi yanımdaki koltuğa oturuyor gözleri yaşlı mendil arıyor. Çantamdan çıkarıp mendil uzatıyorum. Geçmiş olsun neyi var. Türkçesi iyi değil. "Eşim 37 yaşında göğüs kanseriydi. Ameliyat oldu tam, geçti derken beynine sıçradı şimdi kendinde değil. Üç dört aydır böyle" Buralı değilsiniz sanırım. "Suriyeli Çerkeziz” kaç yıldır buradasınız “dört” Evde bakım hizmetleri var biliyor musunuz. "Bilmiyorum"  Yardım alıyor musunuz devletten. “Hayır sadece Çerkez Derneği'nden” Diğer bey geliyor yanına oğlu musun diye soruyorum. "Ağabeyim" diyor. Çalışıyor musun? “Ben hızarhanede çalışıyorum abim yengeme bakıyor” Telefon numarasını aldım. Beyaz masayı aradım. Sosyal hizmetlere başvuru yapılmasını gerektiğini evde bakım hizmetinden yararlanmak için de yardımcı olacaklarını söylediler.

                Bu arada Beyaz Masaya çok teşekkür ederim hangi konuda aradıysam geri dönüş aldım. Başkanımız Eyüp beye de tekrar teşekkürler. Tekrar koridora geri dönüp Muhammed ve abisine belediyeden yardımcı olabileceklerini söyledim.

 

                Savaştan kaçıp bir ülkeye sığınıyorsunuz hiçbir şeyiniz yok. Dil yok, para yok ve eşiniz çok ciddi bir hastalık geçiriyor bilinci yerinde değil. Sevgi'nin yüreği dağlayan, hastalıktan kendinde olmayan, acılar içinde bağıran kadının saçlarından gözyaşları ve dualar eşliğinde öpmek. Benim yüreğim dayanmadı hastanede gördüğüm bu tabloya. Yazımı okuyan duyarlı yetkililere, hayırsever vatandaşlara sesleniyorum telefon numarası bende mevcut gazeteden veya mail yoluyla bana ulaşırsınız el birliğiyle belki bir yardımımız dokunur. Bir yaraya merhem olabiliriz.