Zile Belediyesinden büyük geri dönüşüm kampanyası
Zile Belediyesinden büyük geri dönüşüm kampanyası

Zile Belediyesi geri dönüşüm projeleri içerisinde yer alan atık pillerin toplanması kampanyasında pil toplayan öğrencilere bisiklet hediye edildi.

            Zile Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Birimi tarafından başlatılan bu kampanya çerçevesinde ilçe merkezinde bulunan bütün okullarda, okul genelinde en çok atık pil toplayarak ilk üçe giren her bir öğrenciye bisiklet hediye edileceği duyurulmuştu. Sona eren kampanyada ilçe genelinde ve köy okullarında yaklaşık 1 ton atık pilin doğayı kirletmesi önlendi. Bu kadar atık pil toplayan öğrencilere bisikletleri Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel tarafından hediye edildi. Bisiklet kazanan öğrencilerin mutlulukları yüzlerine yansıdı.

            Bisiklet teslim töreninde bir konuşma yapan Başkan Vidinel, "Kirleten de insan, temizleyen de. Yere atılan 1 adet atık pil 4 m2 toprağı kirletmekte ve topraktan yeraltı sularımıza, içme sularımıza karışan pilin içerisindeki zararlı maddeler insanlara, bitkilere, ve hayvanlara zarar vermekte. Çevremiz bize emanettir, bu emanete sahip çıkarak gelecek nesillerimize daha temiz, sağlıklı bir dünya bırakmak bizim boynumuzun borcudur. Bu nedenle ağaç yaşken eğilir diyerek öncelikle öğrencilerimizi bilinçlendiriyor ve bu tür projelere her zaman destek veriyoruz. Yaptığımız bu kampanya kapsamında öğrencilerimize hem geri dönüşüm bilinci aşılanırken hem de bisiklet kazandırmanın  mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.