Dr. Zülfüoğulları FMF ve Behçet hastalığı ile ilgili uyarılarda bulundu
Dr. Zülfüoğulları FMF ve Behçet hastalığı ile ilgili uyarılarda bulundu

Dr. Zülfüoğulları FMF ve Behçet hastalığı ile ilgili uyarılarda bulundu

“Yaşam kalitesini

bozucu bir unsur”

Tokat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Cihat Zülfüoğulları Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı (FMF) ile ilgili basın açıklaması yaptı. 

Ülke genelinde ‰ 1 sıklıkla görülen Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) hastalığının, Tokat’ta görülme sıklığının ‰ 8 oranında olduğunu belirten Dr. Zülfüoğulları, FMF ve Behçet Hastası ve hasta yakınları ile ilgili eğitim programları düzenleyerek, hastaların ve hasta yakınlarının hekimlere doğru bilgi verme kabiliyetini artırmayı planladıklarını kaydetti.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi ile birlikte sağlık çalışanlarında farkındalığı artırmaya yönelik eğitimlerin tamamlandığını ifade eden Dr. Zülfüoğulları, bu kapsamda 6 Mayıs 2017 Cumartesi günü saat 14.00’da Tokat Belediye Başkanlığının da katkıları ile Belediye Sosyal Tesislerinde hasta ve hekim buluşması gerçekleştirileceğini belirtti.

Dr. Zülfüoğulları hasta ve hekim buluşmasında, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı, İç Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dallarından hocaların katılımı ile birlikte, Behçet ve Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalıkları Derneği Tokat temsilcisi Önder Başkan, ebelik ve hemşirelik bölüm başkanlarının, hasta ve hasta yakınlarının hastalıkla ilgili öğrenmeleri gereken hususlara cevap vermeye çalışacaklarını ifade etti.

Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) hastalığının erken teşhisinin önemine dikkat çeken Dr. Zülfüoğulları, “Hasta ve hasta yakınlarımıza bu hastalığın teşhis edilebilmesi için erkenden ve doğru teşhis edilebilmesi için hasta ve hasta yakınlarının hekimlere şikâyetlerini doğru bir şekilde anlatmaları çok önem taşıyor. Çünkü bu hastalarımız teşhis almakta gecikebiliyor. Geciktiği zaman bu hastalarımız ilerde iç organ hasarları ile karşılaşıyorlar. Özellikle bizim yöremizde en çok FMF hastalığı amiloid denilen bir madde birikimine yol açıyor. Bu madde de bizim yöremizde böbreklerde bir tutulmaya yol açıyor ve bu hastalarımız genç yaşlarda bile diyalize mahkûm kalıyorlar. Hatta diyalizde tedavi alan hastalar arasında yaptığımız araştırmada da FMF hastalarının bir yoğunlaştığını görmekteyiz. Bu hastalarımızın erkenden tedaviye alınması ilerdeki yaşamlarının kalitesi ve konforu açısından ve hastanın iç organlarındaki hasarın önlenmesi açısından erkenden tedaviye başlanıp düzenli bir şekilde ilaçlarını kullanmaları çok önemli. Hasta olan bireylerin evliliklerinden doğan çocukların erkenden takibe alınması bu hastalarda ortaya çıkacak hastalığa ait bulguların hekimlere doğru bir şekilde ifade edilmesi çok önem taşımakta erken teşhis açısından” şeklinde konuştu.

 

Hastalığın en önemli belirtilerinin karın ağrısı, ateş, eklem ağrıları ve göğüs ağrısı olduğunu ifade eden Dr. Zülfüoğulları, “Karın ağrısı ve ateş birçok hastalıkla karışabilir. Karın ağrısı ve ateşin en önemli özelliği belli aralıklarla sık, sık tekrar ediyor olması. Dolayısıyla hastalarımızın ve ya hasta yakınlarının bu şikâyetlerinin aralıklı olarak tekrarladığını hekimlere çok iyi ifade etmesi gerekir ki hekimler de doğru teşhis konusunda ona uygun tetkik ve tahlilleri yönlendirilmesi açısından. Birçok hastalıkla karıştırılabildiği için bu hastalarımızın tanı alması bazen gecikebilmekte. Bu da iç organ hasarlarına yol açmakta. Bu hem hastalarımızın yaşam konforunu çok bozucu ve hasta yakınlarının çevresinin ciddi anlamda yaşam kalitesini bozucu bir unsurdur. Ayrıca sağlık harcamaları maliyet açısından da ülkemize çok ciddi bir ekonomik maliyeti vardır. İş gücü ve zaman kaybına yol açmaktadır. Bu hastalarımızın çocuklarının ve hasta yakınlarının bir an önce erken teşhise alınması için biz hasta ve hasta yakınlarımızla bir buluşma toplantısı düzenleyerek onların bu konudaki eğitim düzeylerini artırmayı planlıyoruz. Daha önce sağlık çalışanlarımıza yapmıştık şimdi de hasta ve hasta yakınları ile buluşma programı düzenleyeceğiz.  Bu ilimizde gerçekleştireceğimiz ilk program olacak. Hasta ve hasta yakınlarımızın bizlere geri bildirimlerine göre ilerde daha farklı programlarla onların karşısına çıkarak kafalarındaki tüm soru işaretlerini cevaplamayı hedefliyoruz. 6 Mayıs 2017 Cumartesi günü Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı ve Behçet Hastalığı olanları, onların çocuklarını yakınlarını Tokat Merkez Belediye Sosyal Tesislerine bekliyoruz.” dedi.