Psikolog Akay kendisini yaşam koçu olarak tanıtanlara karşı vatandaşları uyardı
Psikolog Akay kendisini yaşam koçu olarak tanıtanlara karşı vatandaşları uyardı

Psikolog Akay kendisini yaşam koçu olarak tanıtanlara karşı vatandaşları uyardı

Diplomalarını sorun

Psikolog Gözde Akay, günümüzde kendisini yaşam koçu gibi değişik unvanlarla tanıtıp toplumun ruh sağlığıyla düşüncesizce oynayanlara karşı uyararak, "Kamu kurumları dışında danışma hizmeti almak istenildiğinde mutlaka eğitim durumları ve diplomaları sorulmalıdır. Gerçek ruh sağlığı çalışanları diplomalarını göstermekten çekinmezler." ifadelerini kullandı.

            Tokat'ta çalışan on iki psikolog 10 Mayıs Psikologlar günü dolayısıyla bir araya geldi. Yayınladıkları ortak basın bildirisinde toplumun kafasında bir soru işareti olan psikolog mesleğini ve bilinmeyenlerini açıkladı.

            Paydaşları adına basın bildirisini okuyan özel bir eğitim ve rehabilitasyon merkezinde görevli Psikolog Gözde Akay, Psikologların, fen-edebiyat fakültelerinin psikoloji bölümünden 4 yıllık eğitim sonucunda mezun olmuş olan kişiler olduğunu belirtti.

            Psikologların çalışma alanlarını açıklayan Akay, depresyon, anksiyete (kaygı) bozukluğu, panik bozukluk, obsesifkompulsif bozukluk, sosyal fobi, travma sonrası stres bozukluğu, iki uçlu bozukluk (manik depresif bozukluk ve bipolar bozukluk), şizofreni, alkol-madde bağımlılığı, cinsel işlev bozuklukları, kişilik bozuklukları, yeme bozuklukları, histeri-konversiyon, hipokondriazis, tikler, demans (bunama), uzun süren yas, dürtü kontrol bozuklukları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, altını ıslatma, çocukluk çağı ruhsal sorunları, ergenlik sorunları, ergenlik dönemi ruhsal sorunları, yaygın gelişimsel bozukluklar (otizm vb.) gibi alanlar olduğunu ifade etti.

            Akay, toplumda psikologların yalnızca hastanelerde görev yaptığı ile ilgili yanlış bir kanı olduğuna dikkati çekerek, "Psikologlar, sağlık bakanlığına bağlı olarak hastanelerde, üniversitelerde ve toplum ruh sağlığı merkezlerinde çalıştıkları gibi adalet bakanlığına bağlı olarak adliyelerde, ceza ve tevkif evlerinde, emniyetlerde ve adli tıp kurumlarında da görev yapmaktadırlar. Ayrıca aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı olarak kadın sığınma evlerinde, sevgi evlerinde, bakım evlerinde ve aile sosyal destek projelerinde hizmet vermektedirler. Ek olarak milli eğitim bakanlığına bağlı şekilde okullarda, kreşlerde ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışmaktadırlar. Son olarak gençlik ve turizm bakanlığında da psikologlar görev almaya başlamış ve çalışma alanları genişletilmiştir. Psikologlar 1 yıllık pedagojik formasyon eğitimi sonucunda rehber öğretmen unvanını da kazanabilmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

            Psikolog, psikiyatrist ve psikolojik danışman rehber öğretmenliğin birbirleriyle sıklıkla karıştırılan meslekler olduğuna işaret eden Akay, açıklamasını şöyle sürdürdü:

            "Psikiyatristler tıp fakültesinden 6 yıllık eğitimin ardından 4 yıl psikiyatri ihtisası yapmış uzman hekimlerdir. İlaç yazma yetkisi yalnızca psikiyatristlere aittir ve sağlık bakanlığına bağlı olarak çalışırlar. Psikolojik danışman rehber öğretmenler ise eğitim fakültelerinin psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden 4 yıllık eğitim sonucu mezun olan kişilerdir ve milli eğitim bakanlığına bağlı olarak çalışırlar.

 

            Maalesef günümüzde kendisini NLP uzmanı, yaşam koçu gibi değişik ünvanlarla tanıtarak toplumun ruh sağlıyla düşüncesizce oynayıp, bu yolla maddi gelir elde etmeye çalışan kişilerle karşılaşıyoruz. Ruh sağlığı en az fiziksel sağlık kadar önemlidir ve sonuçları ölümcül olabilir. Bu yüzden kamu kurumları dışında danışma hizmeti almak istenildiğinde mutlaka eğitim durumları ve diplomaları sorulmalıdır. Gerçek ruh sağlığı çalışanları diplomalarını göstermekten çekinmezler."