Öğretmenler ortak kitap hazırladı
Öğretmenler ortak kitap hazırladı

Öğretmenler ortak kitap hazırladı

"Kandiller Yanarken"

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen "Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz" Projesi kapsamında öğretmenlerin ortak hazırladıkları "Kandiller Yanarken" isimli kitabının yazarları ile öğrenciler buluştu.

            İlimiz genelinde görev yapan öğretmenlerimizin kaleminden oluşan "Kandiller Yanarken" isimli kitabın tanıtım programı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşının okunması ile  başladı. Okullu Okulsuz Okuyoruz Yaziyoruz projesine ait bilgilendirme ve kamu spotunun izlenmesi ile devam etti. Ardından öğretmenlerin eserlerini bir araya getirip kitaplaşmasını sağlayan Tokat 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Ali Bal kitabın ortaya çıkış hikayesini paylaştı. Mehmet Akbulut ve Mustafa Uçurum da okuma ve yazmaya dair konuşmalar yaptılar.

            Ardından Almus, Artova, Erbaa, Niksar, Pazar, Turhal, Zile ve il merkezindeki okuma grupları yazar öğretmenler Mehmet Akbulut, Ali Bal, Mustafa Uçurum, Abdulkadir Türk, Ahmet Türköz, Bahattin Günerli, Burak Tutkun, Durmuş Sezgin, Faruk Kayalar, Fatma Ağduman Harunoğulları, Halil Yıldız, Mehmet Emin Koç, Mehmet Çoşkun, Murat Aksoy, Nihat Tekiner, Osman Başbekleyen, Ömer Gezer, Özlem Yüce, Ruhi Eroğlu, Sezai Öğreden, Şaban Talay  ve Ülkünur Polat’a sorularını yönelttiler.             Programın sonunda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, "Bir öğretmenin aslında toplumdaki üstlendiği misyonun farklı değerlerinin bir göstergesi oldunuz. İlimiz genelinde 3 yıl  uygulanan Okullu Okulsuz Okuyoruz projesi Tokat' in kendisinin geliştirdiği isminin de uygulamalarıyla desteklendiği bir çalışmadır. Bu sene yazı boyutu da eklendi. Ve Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz sizlerin de sahip çıkması, değer vermesi ve inanması ile birlikte farklı bir anlam kazandı. Çalışmalarda  Maarif Davasında da olduğu gibi 'Öğretmenler yalnız ruhların sahibidir.' anlayışına inandık. Ama sadece yalnız ruhların değil, yarınlara dönük okuyan yazan bir neslin sahibi ve yol göstericisi olacağız. Bu yüzden biz öğretmenlerin üzerine bu konuda  çok şey düşüyor. Aslında bu projenin temelinde de bu düşünceler var. Yarınlar eğer daha güzel olacaksa toplum daha nitelikli ve daha aydın olacaksa bunda da öğretmenlerin rolü olacaktır. Kitabın önemli bir boyutunda 15 Temmuz ile ilgili vurgular, yaşantılar ve umutlar ile geleceğe dönük temenniler var. Yarınlarda bir daha 15 Temmuz gibi olayların yaşanmaması için de öğretmenlerimize büyük ve önemli roller düşmektedir. Bu noktadan hareketle Tokat'ta öğrencilerimizin ve bütün toplumun okuyan yazan, yarınlara dönük düşüncelerini ifade eden bir toplum olacaksak bunda inşallah bu projenin ve projeye gönül veren inanan öğretmenlerimizin de çok büyük katkısı olacaktır. Ben bu yönüyle projenin içerisinde veya onun dışında kitapla ilgilenen okuyan yazan ve öğrencilerini, velilerini okuma yazma faaliyetlerine katan bütün meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Kendilerini destekleme noktasında üzerimize düşeni İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve şahsım olarak yapmaya her an hazır olduğumu belirtmek istiyorum ve hepinize tekrar çok teşekkür ediyorum. "dedi.

 

            Program katılımcıların toplu fotoğraf çektirmesi ile sonlandırıldı.