Etnospor’da Tokat otağı kuruldu
Etnospor’da Tokat otağı kuruldu

Etnospor’da Tokat otağı kuruldu

Bilal Erdoğan: “Ben hayatımda ilk defa böyle bir halay gördüm.”

İstanbul'da düzenlenen Etnospor Kültür Festivali dün başladı. Festivalde Tokat Belediyesi otağı kurularak yöresel ürünler tanıtılmaya başlandı.

            İstanbul Yenikapı miting alanında "Ok Yaydan Çıkıyor" sloganıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Etnospor Kültür Festivali'nin açılış töreni, Etnospor Federasyonu Genel Başkanı Bilal Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve davetlilerin katılımıyla yapıldı. Tören mehteran takımı konseri, Bilal Erdoğan ve Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın konuşmalarıyla başladı.

            Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Anadolu'nun geleneksel sporlarını güçlendirmek, popülerleştirmek ve tanıtmak istediklerini söyledi.

            Birçok ilin yöresel ürünleriyle katıldığı festivalde Tokat Belediyesinin kurduğu çadırda Tokat'ın da spor, sporcu, halk oyunları, yemekleri gibi çeşitli kategorilerde yöresel ürünleri tanıtılmaya başlandı. Kazanlarla yaprak sarmaları pişirilirken, yöremizin meşhur baklalı dolması, etli dolması, batı, çöreği, gözlemeleri ikram edildi. El sanatlarından bakırcı ustalarının eserleri, el baskısı yazmalar sergilendi.

Tokat Belediyesi sosyal paylaşım hesabından duyurulan etkinlikle ilgili yapılan paylaşımda, "Etnospor etkinlikleri için Tokat Belediyesi otağını kurduk, sporcu, halk oyunları ekibi ve yöresel ürünlerimizle hazırız; İstanbul'daki hemşerilerimizi bekliyoruz. Etnospor etkinliklerinde Tokat yaprağımız ile sarılmış dolmalarımız pişiyor, çökelekli ve diğer yöresel ürünlerimizle hemşerilerimizi bekliyoruz." denildi.

            Etkinliğe Tokat'tan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Kelemci, Belediye Meclis Üyesi Hasan Erdem öncü oldu.

OMUZ HALAYINA ÖVGÜ

            Dünya Etnospor Federasyonu Başkanı Bilal Erdoğan Tokat standını gezip yöresel tatlar ve el sanatları eserlerini beğenirken izlemiş olduğu halk oyunları ekibinin omuz halayını “ben hayatımda ilk defa böyle bir halay gördüm.” diyerek taltif etti. Etnosporun böylesi güzel değerleri görmek ve göstermek adına iyi bir ortam hazırlamış olduğunu vurguladı.

 

            Festivalde Tokatlı sporcular okçuluk başta olmak üzere tarihi, ata sporlarının temsilcileri olarak yer aldı. Danişment Okçuluk Kulübü öne çıktı.