Sayın Başkan Eroğlu,  Tokat’a Yeni Bir Stadyum Yapılacak Mı?
Sayın Başkan Eroğlu, Tokat’a Yeni Bir Stadyum Yapılacak Mı?

Tokat’a yeni bir stadyum yapılacak mı yapılmayacak mı sorumuza cevap aradığımız ilk yazımızı Tokat Gazetemizin 12 Ekim 2016 tarihli sayısında ve internet sitesinde yazmıştık. Ve maalesef ki konunun akıbeti hakkında cevap alamamıştık. Şimdi bir daha yazma ihtiyacı hissediyoruz ve sorumluluk bilinci ile görev görüyoruz.

            Evet modern çağda çağımızın en büyük kitleleri peşinden sürükleyen argümanı futbol olmuş durumda. Bu argüman değişen yüzyılla birlikte daha modern, daha da insana yakışır medeni stadyumlarda ve insanların aile boyu gelerek izlemeleri şeklinde oynanmaya başladı. Bunun yanı sıra değişen zaman; kulüplerin lisanslı ürünler adı altında kendi markalarını patentleştirerek endüstri futbol dediğimiz bacasız sanayi oluşumunu da beraberinde getirdi.

Artık akıllı, modern, 4,5 g’li, yemekli stadyumlarda maçlar oynanmaya başladı. Tabi bununla birlikte kulüplerin gelirleri de arttı. İç saha seyirci avantajı baskısı ile de şampiyonluklar yolunda büyük kazanımlar sağlandı. Futbolcuların müsabakalarda giydikleri formalar, tişörtler ve çeşitli spor malzemeleri gerek satış mağazaları gerekse internet üzerinden yüz binlerce kişiye ulaştırılarak büyük gelirler elde edildi.

            Bakıldığında Gençlik ve Spor Bakanlığımızın resmi internet sitesinde 1 Haziran 2014 tarihli haberinde UEFA kriterlerine uygun şekilde 23 şehir 25 stadyum projesi haberi metni halâ durmaktadır. Ve Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, “1950'li yıllardan kalma beton yığınları stadyumlar yerine, kentin dokusuyla uyumlu, standartları yüksek, sosyal ve kültürel alanlar da içeren dev yapıları hizmete sunuyoruz.’’ şeklinde durumu açıklamaktadır.

            Maalesef ki bu 25 yeni stadyum içerisinde hiçbir projede olmadığı ve bundan sonra da olmayacağı gibi TOKAT yine yoktu. Sonrasında 2014 yerel seçimlerde Tokat Belediye Başkanı adayı olan ve şuanda bu görevi sürdüren sayın Eyüp Eroğlu’nun vizyon projeleri arasında Tokat iline yakışır medeni bir stadyum sözü vardı. Bu belki de Tokat ölçeği yerel yönetim ölçeğinde bir ilkti vaat olarak. Ve herkesi heyecanlandırmıştı. Umutlandırmıştı.

            Yeni stadyum projesi ile ilgili söz ve resimler Tokat Belediyesi’nin resmi internet sitesindehttp://www.tokat.bel.tr/icerik.php?icerik=245&Kategori=1005 linkinde; 21 Mayıs 2014 tarihli ve an itibari ile 9169 okunma sayılı, Tokat’a modern bir şehir stadyumu kazandırılacak başlığı adı altında ve daha çağdaş, seyirci kapasitesi daha yüksek, loca, VIP, stadyum yönetimi, Tokat Spor Müzesi, yaya, servis ve araç dolaşım alanlarının, Tokat Spor mağaza satış noktaları,  restoran gibi işlevleri içeren mekânların bulunduğu yeni stadyuma geniş bir otopark yeri oluşturulacak ve şehir merkezindeki yollara uygun kavşaklarla bağlanacaktır, sözleri ile duyurulmuştu. Link hala aktiftir.

            Stadyum konusunda son gelişmemiz ise 22 Mart 2015’de Tokat yerel medyasında, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Tokat’a yapılacak yeni stadyum projesine kendine göre haklı gerekçelerle karşı çıktığı haberleri ve bakanlık bürokratlarının Tokat’a gelerek Tokat Valisi Cevdet Can ve Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’na bilgilendirme toplantısı ile bilgi verdikleri haberleri yer aldı. Haberlerin detaylarında ise Tokat’a yapılacak olan yeni stadyum için 3 alternatif alan sunulduğu bilgisi vardı.

Bu alanlar;

            Birinci alternatif, yeni çevre yolunda şehir merkezine doğru ana ulaşım ağları üzerinde bulunan bir alan olduğu ifade edildi. İkinci alternatif alan olarak ise Gaziosmanpaşa Üniversitesi yerleşkesine ve diğer spor komplekslerine yakın bir alan olduğu bilgisi verildi. Üçüncü alternatif olarak ise Almus istikametinde Yeşilova mahallesinde bir alan olduğu ifade edildi.

            Bakıldığında tartışmalarımız şu eksende devam ediyor. Tokat Belediye Başkanımız sayın Eyüp Eroğlu, Tokat’ın vizyon projeleri arasında gösterdiği yeni stadyum projesini hayat geçiremez diyenler çoğunlukta. Bunun yanı sıra nasıl geçiremez yahu, bu zaman da yapılmazsa daha ne zaman yapılacak? Bak Çorum Belediyesi’ni görmüyor musunuz? Çorum bile stadını yaptı biz neden yapmayalım diyenler de azımsanamayacak kadar fazla.

            Bir de tartışmanın diğer ekseninde stadyumun yeri konusu var. Genel kanı olarak yapılacak olan stadyum aynen mevcut bulunduğu yere yapılmalı ki taraftar maça ilgi göstersin diyenler de var. Bu gerekçelerini de maça ulaşım gideri, stat uzaklığı ve çeşitli nedenlerle artık maçlara kimsenin gelmeyeceği kanısı oldukça fazla durumda. Yani stadyum yapılacaksa aynen eskisinin yıkılıp yerine yapılması noktasında istekler fazlaca.

            Evet değerli dostlar, sevgili sporseverler hepimizin amacı, isteği ve gayesi bu şehrin sportif ve kültürel anlamda tek reklam aracı ve lokomotifi olan Tokatspor’u hep daha üst liglerde ve güzel başarılarla daha ileride görmek. Bunun için de öncelikli hedef yeni bir stadyum ile sabit gelire kavuşturabilmek.

            Tek sevdamız Tokat fikrini savunan bütün güzel insanlar adına Tokat Belediye Başkanımız sayın Eyüp Eroğlu’na bir daha sormak istiyor ve güzel haberler almayı umut ediyoruz.

Sayın Başkan Tokat’a yeni bir stadyum yapılacak mı? Yapılmayacak mı?

Yapılacaksa yer konusunda haberlere konu olan sıkıntı çözüldü mü?

Şuan itibari ile stadyum konusunda hangi aşamadayız yoksa çıkmaz sokakta mıyız?

Tokat’ı ve Tokatspor’u seven kalbi ve gönlü ile her daim bu sevdanın peşinde koşan bütün güzel insanlar bu soruların cevabını, merak heyecan ve sabırla sizden beklemektedir.

 

            Bana gelince şahsi fikrim sanırım önümüzdeki en az 5-6 yıl bu şehir yeni bir stadyum göremeyecek, görmeyi bırakın hayalini bile aklından geçiremeyecek. Umarım yanılan ben olurum, kazanan ise yepyeni ve modern bir stada kavuşacak olan Tokat şehri olur. Ben de yeni stadyumun bu kente kazandırılmasından dolayı mutlu olurum.