Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor
Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor

Tokat’ta "Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor Programı" kapsamında sertifika dağıtım töreni düzenlendi.

"Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor" programı çerçevesinde, uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılan 75 kadın çiftçiye, düzenlenen törenle sertifikaları verildi. Proje Pazarı açılışı ile eğitim alan kadınlar tarafından hazırlanan projeler, Proje Pazarında sergilendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen "Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor" programı ile Tokat’ta İŞKUR/KOSGEB işbirliği ile istihdama yönelik sertifikalı 36 saat 4 gün süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verildi. Eğitimden, 75 kadın çiftçi faydalanarak farklı ve özgün projeler hazırladılar.

Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor Programı sertifika dağıtım törenine Vali Cevdet Can, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin, Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, Genç Girişimci Kadınlar ve çok sayıda misafir katıldı. 

Projenin tanıtım sunumunun izlenmesinin ardından açıklama yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin, "Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor" programının amacı;  tarımın her alanında eğitim çalışmalarına önem vererek, üretici ve girişimci ruha sahip kadınları bilgilendirmek, uygulanabilecek projelerinin hayata geçirilmesinde etkinliklerini artırarak tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmaktır” dedi. 

Projenin Türkiye’de yaygınlaştırılmasının düşünüldüğünü ifade eden Şahin, “Bu çalışma kapsamında eğitim alan kadınlar tarafından hazırlanan projeler, bu gün Proje Pazarında sergilenerek; Özel Sektörler, STK’lar, KOSGEB ve Kalkınma Ajansları gibi kurumlar tarafından destek bulması amaçlanmaktadır. Bu gün Bağımsız beş kişilik Jüri tarafından değerlendirilecek ilk üçe giren projeler açıklanacaktır. İlimizi temsil edecek, bu üç proje Bakanlığımıza gönderilecektir. Bakanlığımızın belirleyeceği bir tarihte 16 ilin yarışacağı Proje Yarışmasında birinci olacak proje 20.000–40.000 TL hibe ile desteklenerek hayata geçirilecektir. Bu projenin yürütülmesinde başından beri özveri ile çalışan şube müdürüme ve mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Cesaretlerinden dolayı katılan tüm kadın çiftçilerimi tebrik ediyorum. Ayrıca projenin yürütülmesinde katkı sağlayan İŞKUR ve KOSGEB İl Müdürlüğümüze ve katılımlarınızdan dolayı siz değerli misafirlerimize teşekkür ediyor” şeklinde konuştu.

Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor Programı kapsamında hazırlanan 75 projenin Tokat için çok değerli olduğunu belirten Vali Cevdet Can, “Biz her zaman şunu söyledik, bir işe hanım eli değmişse o iş güzel iştir. 2017 yılındaki Anayasa değişikliğinde kadınlara pozitif ayrımcılık maddesi girdi. Burada 75 proje yarıştı üç tanesi dereceye girecek ama şunu bilin yetmiş beş projenin tamamıda bizim için kazanmış projeler, hepsi değerli projeler. İlk üçe giren proje neyi hak ediyorsa geriye kalan yetmiş iki proje de onu hak ediyor. Bu yetmiş beş proje artık Tokat’ın projesi,  bizim için çok önemli.  Tokat’ta her iki kişiden bir kişi tarımla uğraşıyor. Bunun zaten bir tanesi otomatik olarak hanım zaten. Dolayısıyla Tokat’ın tarımını hayvancılığını sizinle beraber kalkındıracağız” dedi.

 

Yarışmada dereceye girerek 1’inci olan Şerife Arslan’a hediyesini ve plaketini Vali Cevdet Can takdim etti. Yarışma da 2’inci olan Özlem Arslan’a hediyesini Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, üçüncü olan Ayşe Özek’e ise hediyesini İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin verdi.

 

Toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.