Şiddetli fırtınada elektrik  dağıtımında sorun yaşanmadı
Şiddetli fırtınada elektrik dağıtımında sorun yaşanmadı

Tokat’ı etkisi altına alan 14 Mayıs’taki şiddetli fırtına bazı bölgelerde ağaçların yıkılması, çatıların uçmasına neden olurken erken alarma geçen ÇEDAŞ, personel izinlerini iptal ederek özel vardiya sistemi ile tüm önlemlerini aldı. Fırtına nedeniyle yaşanan kesintilere hızla müdahale edilirken, hafta sonu elektrik dağıtımında büyük bir sorun yaşanması engellendi.

            Sivas, Tokat ve Yozgat’ta 52 bin kilometrekarelik alanda, 920 bin aboneye hizmet veren Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş (ÇEDAŞ), Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hafta sonuna ilişkin aşırı rüzgâr ve fırtına uyarısını dikkate alarak elektrik kesintisi ve arıza gibi sorunların yaşanmaması için personel izinlerini iptal ederek hafta sonuna özel vardiya planlaması yaptı.

"EKİPLERİMİZ 7/24 SAHADA"

            ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan hava tahminleri şirketimiz açısından büyük önem arz ediyor. SCADA Ana Kontrol Merkezimiz havanın güneşli, yağmurlu, fırtınalı olma durumlarına göre tedbir alıyor. ÇEDAŞ olarak kimi zaman yük aktarımları yaparak şebekeyi rahatlatıyor, kimi zaman da ring şebekelerin kontrolünü sağlayarak kesintilerde enerji tedariki için hazırlıklar yapıyoruz. Sorumluluk bölgemizde geçtiğimiz aylarda aşırı fırtına nedeniyle neredeyse bir doğal afet yaşandı; birçok binanın çatısı uçtu ve enerji nakil hatlarımız zarar gördü. Dün de (14 Mayıs 2017) Tokat’ta yaşanan şiddetli fırtına ve rüzgâr, özellikle kırsalda ağaçların köklerinden sökülerek yıkılmasına, çatıların uçmasına ve bazı bölgelerimizde enerji kesintisine neden oldu. Şirket olarak öncesinde almış olduğumuz tedbirler, ekip takviyesi ve 7/24 personel çalışmalarıyla hafta sonunun sorunsuz bir şekilde atlatılmasını sağladık.” dedi.

            Genel Müdür Akboğa, ayrıca, “Müşteri memnuniyetini öncelik olarak kabul eden, zorlu şartlarda planlama yaparak bir an önce elektrik verme çabası gösteren çalışanlarımı bir kez daha kutluyorum. Kaliteli ve kesintisiz bir elektrik arzının sağlanması asli görevimiz” ifadesini kullandı.

WHATSAPP İHBAR HATTI HIZLI ÇÖZÜM

            Daha önce de ÇEDAŞ iletişim kanallarının aktif bir şekilde kullanacağının belirtildiğini ifade eden Genel Müdür Akboğa, vatandaşların herhangi bir aksaklıkla karşılaşmaları durumunda 0552 186 0 186 numaralı WhatsApp İhbar Hattı’ndan talep ve şikâyetlerini görüntülü, sesli ve yazılı olarak iletmeleri durumunda saha çalışanlarınca anında görüldüğünü ve müdahale edildiğini söyledi.

 

            Genel Müdür Akboğa, vatandaşların bu gibi olumsuz hava koşullarında kullanılmayan elektrikli ev eşyalarını prizden çekerek tedbir almaları gerektiğini bir kez daha hatırlattı.