Çiftçilerimiz ülkenin  geleceğinin teminatıdır
Çiftçilerimiz ülkenin geleceğinin teminatıdır

Tokat Milletvekili Kadim Durmaz 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Bu topraklara dört elle sarılıp, üreten, bereket katan, var eden çiftçilerimiz bu ülkenin geleceğinin teminatıdır." ifadesini kullandı.

            Tokat Milletvekili Kadim Durmaz 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle yazılı yaptığı açıklamada geleceğimiz için, üreten bir Türkiye için bin bir çeşit ürünü üretme potansiyeline sahip topraklara, çiftçiye sahip çıkması gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

            "Ürettiğini yok pahasın satan, geçimini sürdüremeyip, köyünden göç etmek zorunda kalan çiftçilerimizin, üretim gücüne devlet desteği, ÖTV, KDV’siz mazot ve üretime dayalı tarım politikası şarttır. Ülkemizde Tarımın ekonomi içindeki getirisi sürekli olarak azalmaktadır. 2003 yılından 2008 yılına kadar tarım sektörünün büyüme hızı Türkiye ekonomisinin büyüme hızının altında kaldı. TUİK verilerine göre 2002-2015 yılları arasında Türkiye ekonomisi toplam yüzde 108,6 oranında büyürken, tarım sektörünün toplam büyüme hızı yüzde 46,3’de kaldı. Biliyoruz ki satamadığımız ürün bizim değildir.

            Tarım ve hayvancılık üretiminde yüksek girdi maliyetleri çiftçilerin üretime katılmaları önünde en büyük engeldir. Mazottan gübreye, zirai ilaçtan tohuma ve hayvancılıkta en önemli maliyet kalemini oluşturan yeme, samana kadar tarımsal girdiler yüksek fiyatta olup ve büyük oranda dışa bağımlıdır.

Türkiye; Rusya, Almanya, Fransa, Ukrayna’dan buğday, İngiltere ve Hırvatistan’dan arpa, Gürcistan’dan saman, ABD, Yunanistan, Türkmenistan ve Hindistan’dan pamuk, Arjantin’den soya, ABD, Arjantin ve Brezilya’dan mısır, ABD Vietnam, İtalya ve Tayland’dan çeltik ve pirinç, Etiyopya, Bangladeş, Mısır ve Çin’den kuru fasulye, Kanada’dan nohut ve yeşil mercimek, ABD, Ukrayna ve Kanada’dan bezelye ithal eder hale geldi. Dışa bağımlılığın geldiği bu düzey ülke üretimini, çiftçiyi yok etmektedir. Dışa bağımlı politikalara son verip üreten Türkiye’yi yeniden yaratmalıyız. Ekmeğini topraktan çıkaran emekçi çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyorum."