Buzdolabından Kuluçka Makinesi ürettiler
Buzdolabından Kuluçka Makinesi ürettiler

Buzdolabından Kuluçka Makinesi ürettiler

TÜBİTAK’ın desteklediği 4006 Bilim Fuarları devam ediyor. 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı araştırma projeleri sergiye çıktı. Projeler arasında en ilgi çekici olanı ise buzdolabından yapılan kuluçka makinesi oldu.

            Açılışa Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Dairesi Başkanı Mustafa Kemal Akgül, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Eraslan, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

            Okul Müdürü Sami Öğüt açılış konuşmasında şunları kaydetti: "Akademik, sosyal ve kültürel projelerle öğrencilerimizi geleceğe hazırlıyoruz. Öğrencilerimizi her alanda en iyi şekilde yetiştirmek için çalışmalar yapıyoruz. Okul olarak isimlerinin projelerle anılması için araştırmacı öğrencilerimizi sürekli destekliyoruz. İnşallah geleceğin mühendislerini yetiştireceğiz."

            Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Dairesi Başkanı Mustafa Kemal Akgül de, "Gençlerimiz araştırarak ve arge çalışmalarına katılarak ufuklarını geliştirmekte. Geleceğimizin bilim insanları buralardan çıkacak. Kendisini sürekli yenilen ve geliştiren gençlerimizle daha büyük projeler yapacağız. Ülkemizi bu şekilde kalkındıracağız." dedi.

            Daire Başkanı Akgül, bilimsel çalışmalarla birlikte sosyal ve dini çalışmaların da sergilendiği fuardan dolayı okul yönetici ve öğretmenlerini tebrik etti.

 

            Yaklaşık 45 projenin sergilendiği fuarda fen bilimleri, sosyoloji, coğrafya, matematik, din kültürü vb alanlarda projeler sergilendi. En ilgi çekici olanı ise buzdolabından yapılan kuluçka makinesi oldu.