Bahçeşehir’de anaokulu öğrencileri hem eğlendiler hem finansı öğrendiler
Bahçeşehir’de anaokulu öğrencileri hem eğlendiler hem finansı öğrendiler

Bahçeşehir’de anaokulu öğrencileri hem eğlendiler hem finansı öğrendiler

Para nedir, nasıl kullanılır?

“Her çocuğa 5 TL para verildi. Okul kantininden alış veriş yapmaları istendi, bazı çocuklar kumbaralarına atmak istedi, bazıları bir lira harcayıp dört lirasını saklamak istedi.”

Bahçeşehir Koleji Anaokulu’nda ‘Finans Okur Yazarlığı’ etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında Anaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan ürünler beğeniye sunuldu. 

Finans Okur Yazarlığı etkinliğinden elde edilen gelirler ile her öğrenciye 5 TL verilerek, öğrencilerde para nedir, nasıl kullanılmalıdır, harcama, tasarruf gibi kavramların pekiştirilmesi amaçlanıyor.

Öğrencilerin bu tür etkinliklerle paylaşmayı öğrendiklerini belirten Bahçeşehir Koleji Anaokulu Müdürü Ayla Dülger, “Kurumsal çalışmalarımızda yıl içinde yapılan temalarımızın içinde finans okuryazarlığı diye bir etkinliğimiz vardı. Bu etkinliğimizde, çocuklarımızla yaptığımız el emeği göz nuru daha çok çocuklarımızın kesip katlayarak yaptığı materyaller, bunun yanı sıra annelerinin yardımı ile yaptıkları pastaları dışardan başka veli bulmadan, biz kendi velilerimize satış yapıyoruz. Bu yapılan satışın sonunda her çocuğa 5 TL para veriyoruz. Okulumuzun kantininden alış veriş yapmalarını istiyoruz, bazı çocuklarımız kumbaralarına atmak istiyor bazıları bir lira harcayıp dört lirasını saklamak istiyor. Bu da para alışverişini ve sevimli matematikle bunları pekiştirebiliyoruz.” dedi.

Finans Okur Yazarlığı etkinliğinden elde edilen gelirle köy okullarına da yardımda bulunduklarını ifade eden Müdür Dülger, “Köy okullarına yardım ediyoruz. Üç yıldır bunu yapmaktayız. Toplanan paraları biz okul aile birliği başkanlığına teslim ediyoruz. O dönemde toplanan paraya göre 5–6 okula yardım ediyoruz. Yardım ettiğimiz okullarımız bazen halı istiyorlar, boya badana istiyorlar, soba isteyen, oyuncak isteyen okullarımız oldu. Biz onları temin ediyoruz. Rehabilitasyon merkezinde tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olan bir veli var. Bu yıl da ona söz verdik. Ona bir sandalye alacağız paramızın yettiği kadarıyla.  Daha sonra da eğitim öğretimimize devam diyoruz. Bu da çocuklar için güzel bir etkinlik oluyor. Paylaşmayı öğreniyorlar. Köy okullarına öğrencilerimizden de götürüyoruz ve ya onlar bizi ziyarete geliyorlar. Böyle kardeş okul seçerek etkinliklerine bizimde bir faydamız olsun istiyoruz. Okul aile birliği başkanımız Özgür Doğan Uluözlü de bizimle birlikte çalıştığı için biz mutluyuz. Bu programda bana yardımcı olan okul aile birliğine, genel müdürümüze okulumuzun sahibine, öğretmen arkadaşlarıma asistanlarıma hepsine çok teşekkür ediyorum.” dedi.