CHP'li Şahin, Atatürk'e hakaret gerekçesiyle  suç duyurusunda bulundu
CHP'li Şahin, Atatürk'e hakaret gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu

CHP'li Şahin, Atatürk'e hakaret gerekçesiyle

suç duyurusunda bulundu

CHP İl Başkanı Feramus Şahin bir televizyon kanalında yayımlanan programda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve manevi kızı Afet İnan'a hakaret edildiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

            Şahin, yazılı yaptığı açıklamada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere Tokat Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu dilekçesi sunduğunu ve kamu davası açılması talebinde bulunulduğunu belirtti.

            Şahin'in sunduğu dilekçede şu ifadelere yer aldı:

            "TVNET isimli televizyon kanalında yayınlanan “Derin Tarih” isimli programda program yöneticisi Mustafa Erdoğan’dır. Programa Süleyman Yeşilyurt ve Yavuz Bahadıroğlu konuk olmuştur.

            Yayınlanan programın bir kısmında Mustafa Kemal Atatürk ve Afet İnan hakkında akla hayale sığmayacak, son derece çirkin iddialar, tarihi gerçeklermiş gibi ortaya atılmıştır.

            Bu kısımda televizyon kanalı, KJ diye tabir edilen alt yazıda “M. Kemal’in gönül galerisi” ifadesine yer vermiştir. Bu kısımda açıkça Atatürk, itibarsızlaştırmaya çalışılmış ve sanki Afet İnan, manevi kızı değilmiş de gönül ilişkisi olan biriymiş gibi anlatımlarda bulunulmuştur.

            Bu çirkin çıkarımlar, Süleyman Yeşilyurt’un, Afet İnan’ın babasının mühendis ve sonradan milletvekili olması nedeni ile Afet İnan’ın Atatürk’ün manevi kızı olamayacağı iddiası ile başlamaktadır. Şüpheli Süleyman, Atatürk’ün İzmir’de gördüğü, alımlı-çalımlı Afet İnan’ı manevi kızı olarak yanına aldığını; manevi kızı olması için Afet İnan’ın ailesinin maddi durumunun zayıf olması gerektiğini, bu nedenle Afet İnan’ın Atatürk’ün manevi kızı olamayacağını belirtmiş ve şu çirkin ifadeleri kullanmıştır.

“Afet İnan, Çankaya’nın huzur çağlayanıdır.”

“Çankaya’nın nikahsız first lady'sidir.”

            Bunun üzerine şüpheli program sunucusu Afet İnan için güzel bir kadın mıydı sorusunu sormuştur. Rezillik burada bitmemiş, Mustafa Armağan’ın ifadeleri ile devam etmiştir.

            Şüpheli Mustafa, muhteşem tarih bilgisi (!) ile bazı örneklemlerde bulunmuştur. 2012 yılında Çankaya Köşküne yaptığı bir gezide Afet İnan ve Atatürk’ün yatak odalarının yerlerinin yakın olduğunu fark ettiğini, bu durumu oradaki rehbere sorduğunda, odanın Afet İnan’a ait olmadığı bilgisinin verilerek sorusunun geçiştirildiğini belirtmiştir. Bu olayı anlatırken Atatürk ve Afet İnan’ın aynı mekanda yatıp kalktıklarını söylemiştir. Bir yatak odası yeri uydurması ile çirkin bir çıkarım yapmaya çalışmıştır. Bununla da yetinmeyen şüpheli Mustafa, İngilizlerin resepsiyonunda Afet İnan’ın, manevi kızı sıfatı ile Atatürk’ün karşısına oturmak istediğini, İngilizlerin ise bunu, eşi olmaması nedeni ile reddettiğini söyleyerek yakışıksız ithamı akla uzak bir yöntemle gerekçelendirmeye çalışmıştır.

            Tek amacı, cumhuriyetin kazanımlarını yerle bir etmek olan bu program, ifade özgürlüğü kavramını, herkese dilediği ithamda bulunabilecek şekilde kullanmakta, tarihi gerçekler olarak uydurma bilgileri göstermektedir.

            Afet İnan’ın hatırasına hakaret nedeni ile 5327 sayılı Kanun m 130, Atatürk’ün hatırasına hakaret nedeni ile de 5816 sayılı Kanun uyarınca şüphelilerin cezalandırılması gerekir. Yine yayına girilen KJ ve ifadeler nedeni ile sorumlu müdürün de cezalandırılması gerekmektedir.