“Gelenek ve geleceği buluşturacağız”
“Gelenek ve geleceği buluşturacağız”

“Gelenek ve geleceği buluşturacağız”

“Markalaşmak çok önemli”

Tokat’ta Geleneksel El Sanatları ve Yavaş Moda Günleri ve Türkü Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Deveciler Hanı’nda panel gerçekleştirildi.

Tokat Yazmacılığının Türk Moda Kimliğine Yansıtılması, Ulusal ve Uluslararası Festivallerin Planlanması ve Karşılaşılan Sorunlarla İlgili Çözüm Yolları, Geleneksel El Sanatları ve Markalaşma konuları üzerine yapılan panele konuşmacı olarak; Kültür ve Turizm Bakanlığı Daire Başkanı Yener Altuntaş, fotoğraf sanatçısı Sırrı Demirci, Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Ayşe Fıçıcıoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Folklor Araştırmacısı Kemal Karademir, Uluslararası Festivaller Birliği Geleneksel Sanatlar Kurulu Başkanı Uğur Türkerbent katıldı.

Markalaşmanın çok önemli olduğuna dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman, “ Pazara yönelik markalaşma sürecini tamamlaması lazım bu çok önemli bir şey, yoksa yerel kalır, markalaşmak çok önemli. Gelenek ve geleceği buluşturacağız. İnşallah Türkiye’nin mesajını Tokat’ın mesajını Dünyaya taşıyacağız. Orada gördük, çok muhteşem motifler. Milli Kültür Şurasının final mesajı Türkiye Dünya’ya iyi gelecek” dedi.

Panele Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hüseyin Yayman ve beraberinde Tokat Valisi Cevdet Can, Tokat Milletvekilleri Coşkun Çakır, Zeyid Aslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, kurum müdürleri, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

 

Program daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen halk oyunları ve türkü gruplarının gösterileri ile devam etti.