NASIL BU KADAR KOLAY İNANIYORUZ?
NASIL BU KADAR KOLAY İNANIYORUZ?

Sosyal medya yalan, yanlış, kasıtlı dağıtılan, özel amaçlar için servis edilen bilgi, belge ve resimler için benzersiz bir kaynak.. Uyanık olmak paylaşmadan önce başka kaynaklar kullanarak doğrulamak lazım.. Özellikle de önemli bir konuyla ilgili ise.. Eğlence olsun diye yapılan paylaşımlarda çok da önemli değil belki ama gündeme dair insanları etkileyebilecek paylaşımlarda bir yalanı dağıtmamak adına bu özeni göstermek önemli bana göre..

Şimdi gelelim ekteki resme ve tüm bunlarla onun ne ilgisi var konusuna.. Bu bir görsel illüzyon.. Benzerleri arasında en ünlüsü en inanılmaz olanı.

Bir söz vardır ya hani: “Duyduklarınızın hiç birine gördüklerinizin yarısına inanmayın mutlaka araştırın” diye.. alın işte size çarpıcı bir örnek:

Daha önce görmemiş olan arkadaşlarım için; size soruyorum: Burada gördüğünüz (A) ve (B) karelerinin renkleri nedir. Görüldüğü kadarıyla (A) koyu gri (B) ise beyaz değil mi? Peki ben size (B) karesinin renginin (A) ile aynı yani onun da koyu gri olduğunu söylesem.. Hatta sizinle öyle olduğuna dair yemeğine bahse girsem kabul eder misiniz?

Birlikte olsak bu bahsi yapardık ama öğreneceğinize göre siz bir arkadaşınıza yemek ısmarlatabilirsiniz. İki karenin rengi aynıdır. Bunun açıklaması uzun sizi sıkmayayım kanıtlamanın en kestirme yolunu söyleyeyim: Ben sizin için deneyip sonucu koydum ama bana inanmayın ve uygun bir fırsatınızda bilgisayarınıza indirdiğiniz çizimi sağ tıklayıp birlikte aç kısmından paint programında açın ve oradaki silgi aparatıyla iki kare hariç etrafındaki bütün bizi yanıltan bölgeyi (Yeşil silindir de dahil) silin. Sonuç sizi şaşkınlığa uğratacak.

 

Ana fikre gelelim.. Hani deriz ya bazen.. gözümle gördüğüme de mi inanmayacağım.. Evet dostlarım bazen gözümüzle gördüğümüze bile şüphe ile yaklaşmamız gereken durumlar olabiliyor hayatta.. Şekil A’da görüldüğü üzere..