YAVAŞ  BULMACA!
YAVAŞ BULMACA!

Geçen hafta sonu şehrimizde yapılan ve YAVAŞ MODA sözcüğüyle başlayan etkinliği düzenleyenler arasında her ne kadar Valiliğimizin ve diğer bazı kurumların da adı geçtiyse de, ben belediyemize ait bayrak ve flama dışında bir işaret görmedim. Zaten konunun muhatabı olarak da sokakta belediyemizin adı geçiyor sürekli. Ben de aynı kanaatteyim. Bu etkinlikle ilgili olarak yazmak ve konuşmak istemiyordum ama Sayın Başkanın da çok yakinen tanıdığına emin olduğum insanların “sahi neydi bu YAVAŞ MODA” şeklinde birbirlerine YAVAŞÇA fısıldamaları ve de bazı arkadaşların ısrarla bir şeyler yazmamı istemeleriyle yazmaya karar verdim.

            Sahi neydi bu YAVAŞ MODA. Acaba hemşerilerimizden kaç kişi YAVAŞ MODA sözcüğü ile geleneksel el sanatlarını anlayıp, hatırlatıp ilgi kurabildi. Geleneksel el sanatlarına ve yurdumun sesi ve sözlü kültürü olan türküleri başım üstünde de, şu Modanın YAVAŞ’ı geleneksel el sanatlarını ve türkülerimizi nasıl anımsatabiliyor ki. Yavaş da olsa, hızlı da olsa moda sözcüğü aşırı tüketim dâhil her türlü aşırılığın ve ifratın kılıfını, el sanatları sözcüğü ise mütevazılığı, geleneklerimizi ve kültürümüzü hatırlatır. Bu iki tanımın neden, niçin ve hangi düşünceyle bir arada kullanıldığın anlamakta zorlanıyorum. Nitekim bu etkinlikte, adı YAVAŞ da olsa, hızlı da olsa, tüketim etkisine girerek, hiç de mütevazı ve geleneksel olmayan ve yerel gazetelerimizin de dediği gibi karnaval havasına bürünmüş ve güya en gözde ve tabii ki en pahalı mankenler kullanılmıştır. 

            Hâlbuki aynı etkinliği yıllardır Kız Sanat okulumuz hem yerli, hem geleneksel olarak başarılı bir şekilde yapıyordu. Ayrıca illa bir şeyler yapmakta kararlı olanlar, Dedeman Otelinin açılışı sırasında daha uygun bir bütçe ve etkinlik oluşturulabilirdi. O ünlü! Mankenlere ve organizatörlere onca parayı ödemek neyi değiştirecek ki. Farkındayım, belediyelerimizin gelirleri son yıllarda bir hayli iyileştirildi ve bu sayede özellikle bu dönemde güzel şeyler de yapılıyor. Ama unutmayalım ki, insanımızın çevre yolu, havaalanı, alt geçit, kapalı pazaryeri, katlı otopark, yeni terminal binası, yeni belediye binası, yeni stadyum ve 3. bulvar gibi beklentileri ve ihtiyaçları var.

            Söz konusu etkinliğin Ballıca’da yapılmış olmasına da bir anlam veremedim doğrusu. Bu etkinlik bir-iki ulusal gazete ve tv de haber konusu olmuşsa, bu defilenin Ballıca’da olmasından değil, bu mankenleri ayarlayan organizatörün bu kurumları etkilemesindendir.  Acaba yetkililer Ballıca Mağarasının tanıtımını da düşünerek bir taşla iki kuş vurmayı mı hesap ettiler bilemiyorum ama bu etkinliği o sınırlı ve kontrolsüz ışıklardan korunması gereken mekânda kaç kişi izleyebildi.

            Etkinlikle ilgili dikkatimi çeken ve beni kişisel olarak da rahatsız eden bir durum da şudur. Cumartesi günü, Valilik önünde kurulan platformda pardösüsü ve başörtüsüyle tesettürlü bir bayan sahnede yer almıştı. Bu durum ne insanımızın mütevazılığıyla ne de hep söyleye geldiğimiz ilimizin muhafazakârlığı ile bağdaşmıyordu. Sanırım bu durum şehrimizde bir ilk olarak kayıtlara geçmiştir. 

            Yazımı, YAVAŞ bir bulmaca sorusuyla bitirerek, kalın sağlıcakla diyor ve hayırlı Ramazanlar diliyorum. 

            Soru: Sizce, aşağıdaki kelimelerden hangisi diğerlerinden daha farklı bir anlam taşıyor.

Eroğlu, geleneksel, kültürel, muhafazakâr, kadim değerlerimiz, karnaval, manken, moda ve Ak Parti.

            27.05.2017

                                                                                       Nizameddin Aydın / TOKAT