Sigarayı bırak hayatı bırakma
Sigarayı bırak hayatı bırakma

Yeşilay Tokat İl Başkanı Zülfüoğulları sigarayı bırakmanın önemine değindi

Sigarayı bırak hayatı bırakma

Yeşilay Tokat Şube Başkanı Dr. Cihat Zülfüoğulları ramazan ayının sigaradan uzaklaşmak için bir fırsat olması gerektiğini vurguladı.

            Yazılı yaptığı açıklamasında günümüzde tütün kullanımının dünyada tek başına en önemli ölüm nedeni olduğuna dikkati çeken Zülfüoğulları, tütün kullanımının her yıl 5 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açtığını belirtti.

            Sigaranın, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılık olduğuna işaret eden Zülfüoğulları, sigaranın dünyada her yıl 5 milyon, ülkemizde de her yıl 100 binden fazla insanın hayatına mal olduğunu belirterek, “Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü için yapılan etkinliklerin amacı, sigaranın zararları konusunda toplumsal farkındalık oluşturmaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

            Ramazan ayının bağımlılıklardan arınmak için de bir fırsat olduğunu belirten Zülfüoğuları, şöyle devam etti:

            “Ramazan güzelliklerin başlangıcıdır, kötü olan ne varsa uzaklaşmanın ayıdır, İstiyoruz ki bu Ramazan ayında bize, sevdiklerimize zarar veren tüm bağımlılıklardan uzaklaşmak söz verilsin, bu ayın ruhuna yakışır şekilde iyilik, sağlık, güzellik yaygınlaşsın.”

            Dünya Akciğer Vakfı, mevcut eğilimin sürmesi halinde bu yüzyılda 1 milyar kişinin sigara içmesi ya da dumana maruz kalması yüzünden hayatını kaybedeceğini bildirdi. Vakıf, sadece 2013 yılında 6milyondan fazla kişinin tütün neden olduğu hastalıklar yüzünden öldüğünü açıkladı. Dünya Akciğer Vakfı ve Amerikan Kanser Derneği’nce 2013 yılı verilerine dayanılarak hazırlanan Küresel Tütün Atlası’na göre,dünyada yılda 5 trilyon 800 milyardan fazla sigara içiliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)istatistiklerine göre 2030 yılına kadar tütün kullanımı nedeniyle her yıl 8 milyondan fazla insan daha hayatını kaybedecek.

Çocuk ölümlerinin kaynağı pasif içicilik

            Yeşilay Dergisinde yer verilen istatistiklere göre pasif içicilik nedeniyle yılda 600 bin kişi hayatını kaybediyor. Dünya genelindeki çocukların neredeyse yarısı, sigara dumanın kirlettiği havayı teneffüs etmek zorunda bırakılıyor. 2004 yılı verilerinde de çocuk ölümlerinin üçte birinin kaynağı ise pasif içiciliğe bağlanmıştı. Korkunç olan bu oranın giderek artış göstermesi.

Öyle ki; dünyada 700 milyon çocuk, kadın,gebe ve yaşlı pasif içicilikle riski altında.

            Ev ortamında sigara içildiğinde çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş oluyor. Ani bebek ölümü riski ve çocuklarda astım solunum enfeksiyonları 2,5 kat artıyor.Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda akciğer kanseri ve kronik bronşit daha sık görülüyor.

 

            Sigarayı bırakmak isteyenlerin bir uzman desteğiyle bu süreci kolaylıkla ve doğru bir şekilde atlatabileceklerini belirten uzmanlar, yanı sıra Yeşilay’ın Sağlık Bakanlığıyla birlikte hayata geçirdiği “Sigarayı Bırak, Hayatı Bırakma” kampanyası kapsamında hazırlanan bırakabilirsin.org sitesinden de faydalanabileceklerini belirtiyor.