İtfaiyecilerin minik konukları
İtfaiyecilerin minik konukları

İtfaiyecilerin minik konukları

Anaokulu öğrencilerine itfaiye santralindeki sarı-yeşil ve kırmızı renkli ikazların ne anlama geldiği de anlatıldı.

110 vb. diğer acil numaraların gereksiz yere meşgul edilecek şekilde genelde çocukların cep telefonları ile oynarken arama yapabildikleri anlatıldı ve dikkatli olunması istendi.

Tokat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünün dün konukları vardı. İlimiz merkez İbni Kemal İlköğretim Anaokulu öğrencileri İtfaiye Müdürlüğünü ziyaret ederek yangın ve yangına müdahale konusunda eğitim aldılar.

ÖĞRENCİLERE ACİL BİLGİSİ

            İtfaiye Müdürü Sebati Demirci, İtfaiye Çavuşu Duran Uyan, İtfaiye Eri Ahmet Ovalı ve İtfaiye Şoförü Murat Kılıç, öğrencilerin meraklı bakışlarına karşılık olarak santral merkezinden başlayıp tüm birimleri tek tek gezdirdiler ve nelerin yapıldığını anlattılar. Santral merkezi gezisinde bilhassa öğrencilerin olası bir yangın ya da zor durumda arayacakları acil numaranın 110 olduğunu vurguladılar. Öte yandan bilhassa 110 vb. diğer acil numaraların gereksiz yere meşgul edilecek şekilde genelde çocukların cep telefonları ile oynarken arama yapabildiklerini anlattı. Bundan ötürü dikkatli olunması, olası bir meşgul edilme anında santral merkezine ulaşamayacak bir olayın acı sonuçlar doğurabileceği vurgulandı.

ACİL İNİŞ BORUSU

            Çocukların merak ettikleri yerlerden biri de filmlerde, dizilerden görülen acil iniş borusu oldu. İtfaiyeciler hizmet binasındaki acil iniş borusunu da gösterdiler. Bir acil durum anında merdivenleri kullanmaksızın bulundukları üst kattan alt kata inebilmek için bu acil iniş borularını kullandıklarını izah ettiler.

SARI-KIRMIZI-YEŞİL RENKLİ İKAZLAR

            Anaokulu öğrencilerine itfaiye santralindeki sarı-yeşil ve kırmızı renkli ikazların ne anlama geldiği de anlatıldı. Sarı ışık yanarken ot, çöp, baca gibi yangınlara müdahale edildiğinin anlaşıldığını, yeşil ışık yanarken bir trafik kazasına müdahalenin olduğunun anlaşıldığını, kırmızı ışıkta ise bir yangına müdahalenin olduğunun anlaşıldığını söylediler.

            Bir ders boyu süren gezide anaokulu öğrencilere itfaiyecilerin elbiseleri, ekipmanları hakkında da bilgi verildi. İtfaiyenin kurtarma araçları, merdivenli ve merdivensiz araçlar anlatıldı. Son olarak da hortumla su sıkmanın nasıl olduğu uygulamalı olarak gösterildi.