Ligler başlıyor
Ligler başlıyor

Ligler başlıyor

“Efeler Ligi'nden başka bir seviye kesinlikle tatmin etmez.”

Durun durun! Eski bir yazı değil bu. Ya da teknik bir hata sonucunda yayımlanmadı. Gerçekten de ligler başlıyor. Hatta başladı bile. Şimdi anlatmaya başlıyorum işte nasıl başladığını.

Tüm branşlarda 2016-17 sezonu bitti. Başarısızlıklar oldu veya sevinçler yaşandı. Artık bir an evvel geçmişte kalanları tecrübe kesesine koyup önümüzdeki sezona dair çalışmalar yapmak zamanı geldi. Zira sizlerin izlediği kadrolar aylar aylar öncesinden oluşturulmaya başlanıyor. Ve emin olun ki oyuncu transferi falan değil takıma katılacak sağlıkçı dahi kritik bir öneme sahip olabiliyor. Bu süreçte yöneticiler kadar şehrin sporsever sakinlerine iş düşüyor. Buraya ek yazdıklarımı Tokat Belediye Plevnespor örneğiyle somutlaştırayım.

Öncelikle şunu söyleyeyim: Plevnespor'da başkan ve yönetim değişmedi. Özellikle başkan İsmet Yiğit’in takımın ligden düşmesi konusunda sorumluluğu üzerine aldığını (ben de sezon sonunda eleştirilecek hedef olarak yönetimi işaret etmiştim) ve tekrar kulübün tekrar Efeler Ligi’nde olması için bizzat kendisinin çalışmak istediğini duydum. Hiç niyet okuma gibi bir davranış içinde bulunmadan bu hareketi olumlu karşılamak gerekir diye düşünüyorum. Ancak Başkan’ın bu tavrı elbette tek başına yeterli değil. Şu aralar olabildiğince yüksek bir bütçe oluşturulmaya çalışılıyor. Takımın antrenörü de geçtiğimiz sezon MSK Urfa takımını çalıştıran Ali Bahadır Aksoy oldu. Hemen akabinde transferler de gelecektir. Tekrar üst lige çıkmak isteniyorsa kesinlikle iyi bir takım kurulmalı çünkü bu sezon Tokat'ın oynayacağı grupta direkt olarak şampiyonluk hedefiyle kurulan birkaç takım var. Transferler oldukça sizlere buradan aktarmaya çalışacağım.

Peki yöneticiler bunları yapıyorken taraftarlar olarak sizlere hiç iş düşmüyor mu? Elbette düşüyor, yönetimin dışındaki unsurlar olarak bizlerin temel görevi Belediye Başkanı, kulüp başkanı ve yöneticiler üzerinde tatlı sert bir baskı oluşturmak. Sezon kurgusunun yapıldığı süreçte gerçekten işlevsel ve değerli bir görev bu. Gördüğünüz her yerde takımı sorun “Başkanım hoca geldi mi. Transferler ne durumda? Yeniden en üst ligde olacağız değil mi?” gibi sorularla sıkıştırın tabiri caizse. Hani akıl vermek gibi olmasın ama içinde bulunduğumuz Ramazan ayında iftar sofraları kuruluyor. Sayın başkan da oralarda halkla buluşuyor. İftar sohbetleri esnasında bunları da sorun mesela. Bu hafif baskı yöneticileri yıldırmaz hatta bilakis daha da kamçılar. Sonuçta bu kulüp bir belediye çatısı altında faaliyetlerine devam ediyor. Yani halkın takımı, o nedenle siz ne kadar talep ederseniz yetkililer de o kadar çaba gösterir.

Geçtiğimiz hafta içerisinde bir yönetici ile yaptığım konuşmayı sizlere aktarayım. Hem hal hatır sormak hem de kulüple ilgili bilgi almak için aramıştım ve söz kulübün önümüzdeki sezona ait hedeflerine gelince açıkça şöyle dedim: “Aslına bakarsanız hedeflere yönelik bir karar vermek Belediye Başkan'ının dahi insiyatifinde değil. Çünkü karşınızda yüksek voleybol kültürüne sahip bir halk var. Bu insanları Efeler Ligi'nden başka bir seviye kesinlikle tatmin etmez. Yani kulüp yaşadığı sürece hedefi orada olmak zorunda.” Sonra şu karşılığı aldım: “Bu doğru ancak bütçemiz sınırlı ve oyuncu piyasası uçmuş durumda. Kafaya oynayan bir takım kurmak kolay olmayacak. Aslında ben bu yüzden güzel bir tesis projesi ile şehrin kendi imkanlarından oyuncular çıkarmaya başlaması gerektiğini düşünüyorum. Fakat böyle bir proje hala gerçekleşmiş değil.” Özellikle bu nokta sizler için bir görevi daha beraberinde getiriyor. Muhtemelen Spor Toto desteğiyle yapılacak olan bu tesis projesinin hayata geçebilmesi için Tokat'ın milletvekillerine aynı yöneticilere olduğu gibi bir baskı uygulanmalı. Bu kulübün kaderi biraz da sizlerin elinde. Uzun vadede en sağlıklı çözüm modern bir tesisle öz imkanlara dönmek olacaktır.

 

Ramazan Bayramı’nın bitişiyle birlikte bir çok şey netle kavuşmuş olacak. O vakte kadar göstereceğimiz her çaba daha iyi bir takım izlememize yardımcı olacaktır. Olumlu sonuçlar alabilmek dileklerimle görüşmek üzere.