Tek yürek projesi yeniden Derik’te
Tek yürek projesi yeniden Derik’te

Tek yürek projesi yeniden Derik’te

“Bir Kitap Bir Çocuk, Bir Çocuk Bir Nesil”

Tek Yürek Projesi kapsamında Tokat’tan Derik’e ziyaret gerçekleştirildi.

Tokat İl Milli eğitim Müdürlüğünün yürütmekte olduğu Tek Yürek Projesi kapsamında, Şube Müdürü Osman Sargut, beraberindeki bir grup öğretmen ve öğrenci meclis başkanlarının katılımı ile Mardin Derik ilçesine ikinci kez ziyaret gerçekleştirildi.

Tokat Öğrenci Meclisi, “Bir Kitap Bir Çocuk, Bir Çocuk Bir Nesil” sloganı ile Derikli kardeşleri için kitap toplama kampanyası başlatmıştı. Kampanya kapsamında toplanan yaklaşık 1500 kitap; Lise Öğrenci Meclis Başkanları tarafından Mardin Derik ilçesinde bulunan Muhammed Fatih Safitürk Anadolu Lisesi ve Cumhuriyet Ortaokullarına teslim edildi.

Fatih SAFİTÜRK´ün şehadeti üzerine bölgeye gönüllü olarak giden ve halen görevini sürdüren Kaymakam Hakan Kafkas, yaptığı konuşmasında; “Tokatlı değerli misafirlerimiz Tek Yürek Projesi kapsamında Muhammed Fatih SAFİTÜRK abimizi en güzel şekilde Tokat’ta yaşattılar, çok güzel bir proje gerçekleştirdiler. Şimdi ikinci defa ilçemize geliyorlar, sizlere kitaplar hediye ettiler. Bu Projede emeği geçen başta İl Milli Eğitim Müdürümüz ve Sayın Valimiz olmak üzere; öğretmenlerimize, öğrencilerimize sizlerin adına yürekten teşekkür ediyorum. Derik ilçemizin bu zor ve sıkıntılı günlerinde, bir nebze olsun bizleri ferahlattınız, rahatlattınız. Sizleri ilçemizde görmekten ve ağırlamaktan dolayı çok memnun olduk, Çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sayın Hakan Kafkas´ı yakından tanıma şansı da elde eden öğrencilerimiz, Muhammed Fatih SAFİTÜRK´ün şehit edildiği mekânı gördüler. Orada görev yapan idarecilerimizin, öğretmenlerimizin ve güvenlik güçlerimizin onurlu duruşları ile göstermiş oldukları fedakârlıklara şahit oldular. Derikli öğrenci kardeşleri ile de tanışıp kaynaşarak birlikte Mardin gezisine katıldılar ve Tokat’a dönüş yaptılar.

Öğrencilerimizin duygu ve düşüncelerinden bazıları ise şu şekilde:

“Derik’e ayak bastığımızdan itibaren duygularım, düşüncelerim bir hayli değişti. İnsanların sıcaklığı, misafirperverliği ve her an bizi tebessüm ettiren ilgileri… Sanki evime gelmiştim ve sanki öz kardeşlerime sarılıyordum. Acaba onların yerinde olsam eğitim hayatım nasıl olurdu? Bu zor şartlarda yaşamak, beldemin isminin haber bültenlerinde çatışma ve şehit haberleriyle anılması… Bütün bunları düşündükçe gözyaşlarıma engel olamıyorum. Kendime bir söz verdim, bundan sonra bu insanların gözyaşları artık benim gözyaşlarım ve her tebessümleri bir yaşama sevincidir.”

“Derik ilçemize ulaştığımızda içimdeki bütün çelişkili duygular yok oldu. Oradaki öğretmenlerimiz ve öğrenci arkadaşlarımızın olağanüstü misafirperverliği ile karşılaştık. İlk olarak iftarımızı birlikte yaptık ve arkadaşlarımızla koyu bir muhabbete daldık. Her iki grup da birbirini kendinden gördü. Aramızdaki tek farkın yaşadığımız illerin koordinatları olduğu hissiyatıyla sohbet, muhabbet dolu samimi günler geçirdik.”

 

“Burada, bir sürü duygu yoğunluğu yaşadık. İlçeye geldiğimizde bizi öğrenci arkadaşlarımız karşıladı, birlikte zaman geçirdik. Daha önce düşünsem, içlerinden birinin hayatımda edindiğim en iyi dostlardan biri olacağını tahmin edemezdim. Projemiz için topladığımız kitapları kardeşlerimize teslim ettik. Programda aziz şehidimizden bahsedilince arkadaşımın gözleri doldu, önümüzdeki iki kız öğrenci bize akrabanız mıydı? Diye sordular. O soru beni o kadar çok etkiledi ki! Muhammed Fatih abimiz bizim her şeyimiz, hainlerin karşısında dimdik duran cesur kahramanımız.”