“Türkiye'nin ithalat bağımlılığını azaltacak”
“Türkiye'nin ithalat bağımlılığını azaltacak”

Tokat Milletvekili Celil Göçer, Tokat’a yapılacak yatırım ile ilgili konuştu

“Bu bir milli mesele”

“Türkiye'nin ithalat bağımlılığını azaltacak”

“TOMSAŞ, Tokat'ımızda yatırım kararı aldı. Bize de bölgenin milletvekilleri olarak yatırımcıların önüne düşmek, işini kolaylaştırmak düştü.”

Turhal'a bağlı Şenyurt Beldesi sınırları içerisinde eski Asarcık mevkiinde, Mercimek Tepe’nin hemen yanı başında Tokat Mühimmat Sanayi A.Ş. (TOMSAŞ) tarafından yapılacak yatırım için ön bilgilendirme yapıldı. Şenyurt Belediye Başkanı C. Ünal Arslan’ın makamında Tokat Milletvekili Prof. Dr. Celil Göçer, KESKİN Holding İcra Kurulu Başkanı Cem Bora Kalaycıoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nahit Reha Yanç, Şirket ortaklarından Can Başar, Tokat Valiliği Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel, OKA İl Temsilcisi Mehlika Dicle’nin olduğu ortamda açıklamalarda bulunuldu.

BU BİR MİLLİ MESELE

Tokat Milletvekili Celil Göçer, savunma sanayinin geleceğin önemli sektörlerinden biri olduğuna işaret etti. Savunma Sanayinde Tokat'ın jeostratejik açıdan çok önemli olduğunu vurgulayan Göçer şöyle konuştu:

"Anadolu'nun ortasında bir şehir. Ulaşım bakımdan her yere kolay ulaşılabilecek bir yerimiz. İkincisi de güvenlikli bir bölge. Bu anlamda dünya ve Türkiye için geleceğin önemli sektörü olan savunma sanayi anlamında Tokat'ta bir girişim olmasını arzu ediyorduk. AK Parti iktidarı zamanında çok büyük atılımlar yapıldı. Savunma sanayimiz hızlı bir şekilde büyüme gösteriyor. Önemli miktarda da ihracat rakamlarına ulaştı.

            Savunma sanayi anlamında uzun zamandır faaliyette olan Detronik firması ve önemli yatırımlara imza atmış olan Keskin Holding Anonim Şirketi Tokat için bir araya gelmek suretiyle TOMSAŞ (Tokat Mühimmat Sanayi Anonim Şirketi) adında bir şirket kurdu ve bu şirket Tokat'ımızda yatırım kararı aldı. Bize de bölgenin milletvekilleri olarak yatırımcıların önüne düşmek, işini kolaylaştırmak düştü. Bu açıdan önemli mesafeler aldık. Önemli olan bu yatırım kararının alınması ve yol haritasının belirlenmesi. Ekonomi, Milli Savunma Bakanlığıyla, Savunma Sanayi Müsteşarlığıyla uzun süredir görüşmelerimiz var. Bunların tamamımın desteğini almış bulunuyoruz. Başvurularımızı yaptık. Üretim izni ve stratejik yatırım kapsamında değerlendirilmesi için gerekli çalışmalar başlıyor."

BÖLGEDE HAREKETLENDİRME YAŞATACAK

            Yatırım için Şenyurt Beldesinin seçilmiş olmasının isabetli bir karar olduğunu belirten Göçer, şöyle devam etti:

            "Çünkü girişim faaliyete geçtiğinde hemen yakında olan Turhal Organize Sanayi ve Tokat Organize sanayide önemli ölçüde hareketlendirme yaşanacağını düşünüyorum. Şeker ve makine fabrikamızda da TOMSAŞ'ın tedarikçileri olarak bazı konularda üretimde işbirliği yapılarak hareketlenme olacağını düşünüyoruz. Her türlü üretimde kümelenme yapılaması önemli üretim açısından. Potansiyelin değerlendirilmesi, maliyetlerin düşürülmesi ve pazarlama çok önemli. Ben TOMSAŞ'ın partnerleri Keskin ve Detronik şirketlerinin bu konuda çok kabiliyetli olduklarını düşünüyorum. Bu sektörde uzun süredir faaliyet göstermeleri hem de geleceğe dönük olarak planlamaları itibariyle bu yatırımın ilk adım olacağını düşünüyoruz."

MİLLİ BİR MESELE    

            Yatırımla Türkiye'nin ithalat bağımlılığın azalacağına işaret eden Göçer sözlerini şöyle tamamladı:

            "Ülkemizde üretilmeyen, ileri teknoloji gerektiren ürünlerde -ki bunlar deniz mühimmatı ağırlıklı olarak- Türkiye'nin ithalat bağımlılığını azaltacağı için milli bir mesele. Biz artık yerli üretim yapacağız, ileri teknoloji transfer edilecek. Yani bizim savunma sanayinde dışa bağımlılığımızı azaltacak. Bu açıdan başlı başına sevindirici bir husus. İkincisi de Ar-Ge ve Ür-Ge yapılacak burada aynı zamanda. Yani ileri teknoloji üretimleri başlanacak ama beraberinde de yerli araştırma geliştirme faaliyetleriyle beraber kendi yerli ürünlerimizi geliştirilecek. Bu açıdan Türkiye'nin savunma sanayi konusunda ihraç ettiği kalemlere destek vermeye, dövizin önemli oranda ülkemizde kalmasına ve Türkiye'de savunma sanayide teknolojinin gelişmesine büyük katkılar sunacağını düşünüyorum. Çok sevinçliyiz. Tokat'ımıza hayırlı olsun.

2018'DE ÜRETİME BAŞLANACAK

Hazırlık aşamasına iyi çalışıldı. Ülkemizde üretilecek ürünlerden ne kadar ithal ettiğimiz, ihtiyaç olduğu belirlendi. Tedarik anlamında yerli üretime öncelik veriliyor. O yüzden bu aşamalar iyi çalışıldığı için hızlı bir şekilde başlanacağını, üretimin de 2018 başlayacağı planlanıyor. Bu süreçlerin mümkün olduğu kadar hızlı ve sağlıklı geçilmesi için gayret gösteriyoruz.

            Firmanın bu konudaki çalışmalarına göre 200 kişi civarında bir istihdam katkısı olacak. 100 milyon doların üzerinde bir yatırım olacak."

ESKİ ASARCIK MEVKİİNDE 361 DÖNÜM ARAZİ

            Tokat Milletvekili Prof. Dr. Celil Göçer’in açıklamaları sonrasında Şenyurt Belediye Başkanı C. Ünal Arslan ile birlikte yatırımcılar KESKİN Holding İcra Kurulu Başkanı Cem Bora Kalaycıoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nahit Reha Yanç, Şirket ortaklarından Can Başar Tokat Valiliği Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel, OKA İl Temsilcisi Mehlika Dicle yatırımın olacağı eski Asarcık mevkiine geçtiler.

BAŞKAN ARSLAN’DAN TEŞEKKÜR

Şenyurt Belediye Başkanı C. Ünal Arslan 361 dönüm arazinin, Mercimek Tepenin önemini dile getiren bir izahatta bulundu. Tahsis işlemlerini yanı sıra, alt yapı işlerinde yapılacaklardan bahsetti. Başta Tokat Milletvekili Celil Göçer olmak üzere emeği geçen herkese, yatırımcı firma temsilcilerine beldesine böylesi mühim bir yatırım yapılmasından ötürü teşekkürlerini dile getirdi.

VEKİL GÖÇER’E ÖVGÜ… TOKATLILAR ŞANSLI

KESKİN Holding İcra Kurulu Başkanı Cem Bora Kalaycıoğlu ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nahit Reha Yanç da kısa birer açıklamada bulundular.  Tokat’a ve bölgeye çok büyük katkısı sağlayacağına değindiler. Memleket için faydasını vurguladılar ve kendilerine öncü olan, yardımlarını esirgemeyen Tokat Milletvekili Prof. Dr. Veli Göçer’in gerekeni söylediğini, onun sözleri üzerine söylenecek çok da bir şey kalmadığını belirttiler ve kendisine teşekkürlerini dile getirdiler. “Tokatlılar böyle bir vekili olduğu için şanslılar” ifadelerini kullandılar.

DETAYLI AÇIKLAMA OLACAK

            Tahsisi yapılacak mevkideki gezi ve incelemelerin ardından Tokat Milletvekili Prof. Dr. Celil Göçer Ramazan Bayramı sonrasında daha geniş ve detaylı bir açıklama için basın toplantısı tertip edileceğini duyurdu.