Köy sorunları masaya yatırıldı
Köy sorunları masaya yatırıldı

Köylerdeki huzursuzluklar

Köy sorunları masaya yatırıldı

 

Tokat İl Jandarma Komutanlığı organizesinde merkeze bağlı 4 belde belediye başkanı, 108 köy muhtarı ve 17 mahalle muhtarı ile "Huzur ve Güvenlik Toplantısı" yapıldı. Muhtarlar köylerindeki sıkıntıları çözüm mercilerine anlattı. Sınırlar ve meralar, yaylalardaki elektrik sorunu, arıcılar, köylerdeki işsizlik, pazarlama alanındaki sıkıntı, içme suları, yol ve parke sorunları iletilen sıkıntılardan dikkat çekenler oldu.

            Vali Cevdet Can başkanlığında, İl Jandarma Komutanlığı Gazinosunda gerçekleştirilen toplantıya, Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde bulunan köy ve belde mahalle muhtarları katıldı.

            Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Jandarma Komutanı J. Albay Hidayet Arıkan, toplantının amacının muhtarları dinleyerek sorunlarına çözüm bulmak olduğunu söyledi. Arıkan, merkezde başlayan bu toplantıların ilçelerde de devam edeceğini belirtti. Ardından kürsüye gelen İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürü J. Albay Milbay Şahin bölgenin huzur ve güvenlik durumuna ilişkin bilgiler içeren sunum yaptı.

            Köylerin ve köylerde yaşayan vatandaşların çok önemli olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, sadece şehir belediyeciliği için göreve gelmediklerini, köylerin gelişmesi için de gayret gösterdiklerini ifade etti. Eroğlu, tarım ve hayvancılığın güçlü olmasının çok önemli olduğunun altını çizerek, “Bizim gibi Anadolu şehirleri, köylülerin ürettiği ürünlerle ayakta duran bir ekonomiye sahip. Köylerimizin daha iyiye, daha güzele ulaşmasını çok önemsiyoruz. Bütün imkanlarımızı bunun için seferber ettik, etmeye de devam edeceğiz.” dedi.

            Vali Cevdet Can, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı bu toplantıların devam edeceğini belirterek, daire amirlerinin de toplantılara katıldığını, bu sayede muhtarların sorunlarını muhataplarına doğrudan iletme fırsatı bulacaklarını kaydetti.

            Köylere yapılan yatırımlara da değinen Vali Can, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda, şehirde ne varsa köylerde de o imkanların olması için çaba gösteriyoruz. Bu doğrultuda ilk olarak köylerimizin temel problemleri olan yol, içme suyu, altyapı, kilit parke, çöp toplama sorularını halledeceğiz. Daha sonra da köylerimize gelir getirecek, üretimi artıracak projeler uygulayacağız.” dedi.

            Köy muhtarlarının devlet memuru gibi çalışması gerektiğini ifade eden Vali Can, her köye muhtarlar için bir devlet binası ve yanında bir çalışanın olması gerektiğini aktardı.

            Tokat’ın topraklarının önümüzdeki beş yıl içerisinde Türkiye’nin en çok kazandıran toprakları olacağını dile getiren Vali Can, “O altyapı ve farkındalık tamamen oluşturuldu. İnşallah bunu hep beraber yaşayacağız.” dedi.

SORUNLAR İLETİLDİ

            Konuşmaların ardından söz alan muhtarlar sorunlarını ve taleplerini dile getirdi. Sınırlar ve meraların ortak sorun olduğunu dile getirildi. Yaylarda elektriğin olmaması, arıcıların rast gele arıları getirdiği ve hayvanları rahatsız ettiği sorunları iletildi. Köy yollarındaki sıkıntılar, asfalt ve parke eksiklikleri, içme suları konusunda da çözüm istendi. Vali Can, bir muhtarın köylerdeki işsizlik sorununa değinmesi üzerine köylerde seracılığın yaygınlaştırılacağını söyledi. Öte yandan bazı muhtarlar ise seracılıkta önemli olanın pazarlama olduğuna dikkati çekerek, pazarlama konusunda sıkıntılar yaşandığını iletti. Bazı muhtarlar ise köy korucularının kullandığı silahlarından istediklerini dile getirdi.

            Toplantıya katılan kurum amirleri tarafından açıklamalar yapılırken, Vali Cevdet Can muhtarların taleplerinin yerine getirilmesi noktasında kurum amirlerine talimat verildi. Toplantıya Vali Cevdet Can, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, kurum müdürleri, 4 belde belediye başkanı, 108 köy muhtarı ve 17 mahalle muhtarı katıldı.

 

            Vali Can ve protokol, toplantının ardından İl Jandarma Komutanlığı tarafından verilen iftar yemeğinde muhtarlarla bir araya geldi.