Tatildeki futbolculara tavsiyeler
Tatildeki futbolculara tavsiyeler

Tatildeki futbolculara tavsiyeler

“Al topunu, ayak tenisi için bul 3 arkadaş hem eğlen hem aktif kal.”

Tokatspor’un geride bıraktığı sezonda Teknik Direktör Taşkın Güngör’ün yardımcı Antrenörlüğünü yapan isimlerden Savaş Barış Yağcı, tatil sürecine giren futbolcuların bu süreyi nasıl değerlendirebileceklerine yönelik tavsiyelerini paylaştı.

         Birçok futbolcunun tatillerini fitness salonlarında geçirdiklerini takip eden Savaş hoca önce bir uyarıda bulundu, sonrasında neler yapabileceklerine dair tavsiyelerini sıraladı.

         İşte Antrenör Savaş Barış Yağcı’nın o paylaşımı:

            “Değerli futbolcu kardeşlerim sezon yeni bitmiş ağır bir sezon geçirmişsiniz. Herkes fitness salonlarında boy boy resimler koyuyor. Ağır ve yorucu bir sezondan çıkıp yine kuvvet çalışmak size ne kazandıracağını düşünüyorsunuz? Size şu anda gerekli olan dinlenme, düşük şiddetli kısa süreli koşular, haftanın bir iki günü coor, denge, balance ve bol bol topla teknik antrenmanlardır... Siz body buldingci misiniz? Bir furya geliyor o rüzgarla hepiniz savruluyorsunuz... Al topunu, ayak tenisi için bul 3 arkadaş hem eğlen hem aktif kal. Yeni sezon ağır geçecek bir de hırpalanmış vücudunu, psikolojini sen bozma... Sporcu zekidir seviyorum sizi saygılar...”

 

            Bir diğer Antrenör Anıl Can Yolgörmez de antrenman konusunda bilgilendirmede bulundu ve “yapılan bir araştırma; bir futbolcu grubu bir ay antrenman yapmıyor, kaybettiği biyomotor yetilerin %10’luk bir dilim olduğu görülüyor. Düşük tempolu haftada 3 gün yaptırılan grup %4’luk biyomotor yeti kaybı yaşıyor. Bu sezon öncesi yapılan kuvvet antrenmanları şüphesiz sezon başlayınca sizi sürantrenman psikolojisine sokacaktır.” diyerek dikkatleri çekti.