Mustafa Uçurum’dan yeni bir kitap
Mustafa Uçurum’dan yeni bir kitap

Mustafa Uçurum’dan yeni bir kitap

Mustafa Uçurum’un yeni kitabı “Kalbime Takılan Uçurtma” okuyucularını bekliyor.

            Şiir, öykü, deneme, makale çalışmalardan sonra şimdi de çocuklar için kaleme aldığı yeni hikâyeler ile minik okuyucularına içten bir selam gönderdi Mustafa Uçurum. Daha önce çocuk şiirleri ve çocuklar için yazdığı hikâye kitapları ile okuyucularının karşısına çıkan Uçurum, Kalbime Takılan Uçurtma ile çocukların kalplerine sınırsız sevgi gülücükleri gönderiyor.

            “En güzel cümleler çocukların kalbine takılır” diyor Mustafa Uçurum MGV Yayınları arasında çıkan “Kalbime Takılan Uçurtma” adlı kitabında.

            Çocuk edebiyatının, edebiyatın en hassas noktalarından biri olduğunu ifade eden Mustafa Uçurum, “Seçilecek her sözcük, art arda gelen her cümle o kadar özenle seçilmelidir ki çocukların hayatına yön verecek şiirler, öyküler, masallar bir yol gösterici niteliğinde olsun. Kalbime Takılan Uçurtma ilkbaharın son günlerinde bahar esintisi ve yaz sıcaklığıyla çıkageldi. On altı hikâye var Kalbime Takılan Uçurtma’da. Çocuklar için kaleme alınan bu hikâyelerin tümünde kahramanlar çocuklardan oluşuyor. Mekân genelde mahalle, sokak, çocukların oyun oynadığı alanlar” dedi.

Birlik ve tek yürek olma temasının kitapta en sık işlenen konular arasında olduğunu ifade eden Uçurum açıklamasını şöyle sürdürdü: “ Aslında hepimizin farkında olduğu ama unuttuğumuz değerleri anlatıyor hikâyelerinde Mustafa Uçurum. Birlik olmak, tek yürek olmak teması kitapta en sık işlenen konular arasında. İlk hikâye “Hepimiz Birimiz İçin” de mahallenin bütün çocukları mahallelerine yeni taşınan ihtiyaç sahibi bir aileye yardım ediyorlar ve ailenin çocuğunu da aralarına alarak mutluluklarını paylaşıyorlar.

            En Güzel Yaz Tatili hikâyesinde de tatili köylerinde geçiren çocukların yardıma ihtiyacı olanların işlerine yaptığı yardımla tatillerini anlamlı hale getirmeleri anlatılıyor.

            Her hikâye farklı bir değere ayna tutuyor. Birlik olmak, tarihe sahip çıkmak, büyüklere saygı, sevgiyi kazanmak, emanete değer vermek, sabretmek, kitap sevgisi, işini sevmek, arkadaşlık gibi duygular birbirinden farklı olaylar çerçevesinde işleniyor.

            Kitabın kapağında dikkat çekilen nokta, kitabın tümüne hâkim. Yaşadığımız çağ öyle bir hale geldi ki çocuklar gökdelenlerin gölgesinde de olsa çocukluklarını yaşamaya çalışıyorlar ve oynamak için kendilerine güzel alanlar oluşturabiliyorlar.

Kitabın arka kapağında çocuklar için çok güzel mesajlar var

            “Çocukluk, kalbimizdeki bir uçurtma gibi salınıp duruyor hayatımızın ortasında. Büyük şehirlerin beton gölgeleri arasında kendini bulmaya çalışıyor çocuklar. Birimiz hepimiz için diyerek el ele tutuşup kaybettikleri oyunlarını arıyorlar. Dostluk, kardeşlik, komşuluk gibi içimizde büyüttüğümüz ne kadar güzellik varsa çocukların kalbinde yer buluyor kendine. Bu hikâyelerde ailenin sıcaklığını, tarihin görkeminde büyümenin mutluluğunu, çocukların ışıldayan gözlerini bulacaksınız. Çocuklar, kalbimize takılan en renkli uçurtmalar. Çocukluk denen cenneti yaşamak için çocukların sesine kulak verin, yeter.

Mustafa Uçurum, çocukların dünyayı çocuk tadında yaşamalarını istiyor. Anlayarak, öğrenerek, kendi değerlerine sahip çıkarak büyüyen çocuklara güzel göndermeler yapıyor. Mahalledeki tarihi bir çeşmenin kesilen suyuna sahip çıkan çocuklar da bizim, küçücük bir köpeğin sevgisini kazanmak için sabırla bekleyen minik kız da…

 

            Kalbime Takılan Uçurtma, masmavi göklere davet eden içtenliğiyle okuyucularını bekliyor”