Jandarma Teşkilatı 178 yaşında
Jandarma Teşkilatı 178 yaşında

Jandarma Teşkilatı 178. yaşında

Cumhuriyetimizin

gücü ve teminatı

 Tokat’ta Türk Jandarma Teşkilatı’nın 178. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Tokat İl Jandarma Komutanlığınca sabah saat 09.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

ALBAY ARIKAN:

“CUMHURİYETİN GÜCÜ VE TEMİNATI OLMUŞTUR”

Türk Jandarma Teşkilatı’nın 178. kuruluş yıl dönümü kapsamında akşamüzeri saat 17.00’da da Tokat İl Jandarma Komutanlığı Kışlasında tören icra edildi. İl Jandarma Komutanı J. Albay Hidayet Arıkan günün anlam ve önemine dair konuşmasını yaptı. Albay Arıkan “bugün mensubu olmaktan gurur duyduğumuz Jandarma Teşkilatının kuruluşunun 178'inci yıldönümünü gururla kutlamanın onur ve mutluluğu ve heyecanı içerisindeyiz. Başarılarla dolu 178 yıllık köklü bir tarihe sahip olan Jandarma Genel Komutanlığı kuruluşundan bu yana yüce milletimizin engin sevgi ve güvenine mazhar olmuş, Türkiye Cumhuriyetinin bölünmez bütünlüğünün korunması, milletimizin huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması yönündeki hizmetleriyle ulusumuzun her zaman takdirini kazanmıştır. Jandarma Genel Komutanlığı personeli olarak bizler milletimizin bize olan bu teveccühünün bilincindeyiz. Var olan bu güven ve sevgi bağını korumak, perçinlemek ve daha da güçlendirmek azim ve kararlılığındayız. Türk Milletinin sonsuz güvenine mazhar olmayı başaran Türkiye Cumhuriyeti Jandarması kurulduğu günden bu yana günlük yaşamın her anında, ülkemizin her noktasında gece, gündüz, sıcak, soğuk, yağmur, çamur demeden halkımızın hizmetinde olmuş bundan sonra da olmaya devam edecektir. Jandarma vatandaşa insan merkezli, adaletli, sevgi ve şefkatle, birleştirici ve kucaklayıcı yaklaşımıyla her zaman milletin yanında yer almıştır ve almaya da devam edecektir. Jandarma üstün vazife anlayışı sarsılmaz disiplini, etkili ve gerçekçi eğitimi, yüksek fiziki ve moral gücüyle kutsal vatan topraklarımız üzerinde görev yaptığı her noktada Türkiye Cumhuriyetinin gücü ve teminatı olmuştur. Jandarma bağrından çıktığı milletinden aldığı destekle fedakarca görev yapmaktadır.” dedi.

YARIŞMALARDA DERECE YAPAN ÖĞRENCİLER

            Albay Arıkan’ın konuşması sonrasında il genelinde ilköğretim öğrencileri arasında düzenlenen Jandarma konulu şiir yarışmasında dereceye giren birinci Erbaa Tepeşehir Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencisi Merve Demirkıran, ikinci Zile Şehit Ümit Günel Ortaokulu öğrencisi Fatma Esat, üçüncü yine Zile Şehit Ümit Günel Ortaokulu öğrencisi Emre Yıldırım şiirlerini okudular. Öğrencilere hediyelerini Tokat Milletvekili Kadim Durmaz takdim etti.

            Kompozisyon dalında Zile Şehit Ümit Günel Ortaokulu öğrencisi Büşra Ceylan, Gülsüm Kaya, Erbaa Tepeşehir Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencisi Zehra Arslan’ın ödüllerini Garnizon Komutanı P. Albay Aykut Biçeroğlu takdim etti.

            Resim yarışmasında birinci Zile Atiye Atiye Bekir Dinçerler İlkokulu öğrencisi Ahsen Neslin Mert, Zile Yavuz Selim Naci Giray İlkokulu öğrencisi Zeynep Rüveyda Yıldız, Turhal TOKİ Şehit Çetin Aylar İlkokulu öğrencisi Gülsüm Zeynep Tıkaç’ın hediyelerini Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu takdim etti.

UYDU’DAN TATBİKAT

            Hediye takdimlerinin ardından Jandarmanın etkin bir şekilde kullandığı köpek timi gösterisi vardı. Bomba arama köpeği Uydu, 2015 yılından beri İl Jandarma Komutanlığında görev yapıyordu. Toplam 245 göreve çıkmıştı. Uydu, patlayıcı madde araması yaptı, şüpheli madde bulduğunda Jandarmayı ikaz edecek şekilde oturarak yer gösterdi.

 

            Kutlama töreninde Jandarmanın ekipmanları da görücüye çıkarıldı. Tören askeri geçiş ile son buldu.