Tokat'ta iki lisenin kütüphanesine,  15 temmuz şehitlerinin ismi verildi
Tokat'ta iki lisenin kütüphanesine, 15 temmuz şehitlerinin ismi verildi

Tokat'ta iki lisenin kütüphanesine,

15 temmuz şehitlerinin ismi verildi

Vicdan Hareketi'nin desteği ile hazırlanan pano ve tablolar, okul idarelerinin onayı ile kütüphanelere asıldı.

            Vicdan Hareketi Derneği'nden yapılan açıklamaya göre 15 Temmuz Milli İrade Anadolu Lisesi kütüphanesine Abdullah Tayyip Olçok'un, Tokat Endüstri Meslek Lisesi kütüphanesine Halil İbrahim Yıldırım'ın ismi verildi.

            Açıklamada ayrıca 15 Temmuz şehitlerinin isminin yaşatılması ve o birlik ruhunun ayakta tutulması için siyasetin ve süren soruşturmaların dışında bir duruşun ortaya koyulması gerektiği belirtilirken, militarizmin en büyük ilacının okumak olduğu dile getirildi. Bu sebeple milletçe kenetlenilen duruşun anıtlaştırma ve manasını örtecek kadar alaka kurulamayacak mekanlarda dillendirilmesinin yol açabileceği sıkıntılar üzerinde de duruldu.

Açıklama şu şekilde son buldu:

 

            "Vicdan Hareketi'nin bu iki ismi lise kütüphanelerine verme isteğinin asıl maksadı, bu şehitlerimizin lise yaş çağlarında olması idi. Biz de bu sebeple okul idareleri ile görüşerek, bu noktalara koyulacak panoları hazırlattık ve okullarımıza takdim ettik. Umuyoruz ki, isimlendirme mantığı ile yapılan işlerin esas düşüncesi kendine buralarda yer bulur. Her mekana, her yere isimler vermek değil, yeni nesillere bu halk destanını en iyi şekilde anlatmak için sembol olabilecek ve kavranmasını sağlayacak isimlendirme yaklaşımında bulunulması gerekir. Bu konuda duyarlı davranan ve sesimize kulak veren okul idarecilerimize de hassasiyetlerinden ötürü ayrıca teşekkür ediyoruz.