Tokat bağcılığın ana vatanıdır
Tokat bağcılığın ana vatanıdır

Tüplü asma fidanları GOÜ'de yapılan törenle üreticilere dağıtıldı

Bu yıl en verimli yıl oldu

Tokat bağcılığın ana vatanıdır

Tokat Valiliği, İl Özel İdaresi ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi tarafından AR-GE Projeleri kapsamında Tüplü Asma Fidanı Dağıtımı töreni düzenlendi. 7 yıldır devam eden tüplü asma fidanı üretim projesinde bu yılın 20 bin asma fidanı üretimiyle en verimli yıl olduğu belirtildi. Vali Cevdet Can ise Tokat'ın geçmiş dönemlerde üzümcülük  ve bağcılık konusunda Avrupa’ya ev sahipliği yaptığının belirtildiğini ifade ederek, “Buradan Avrupa’ya fidanlar gönderilmiş. Burası bağcılığın anavatanıdır. Tokat’ı bağ çubuğu ve bazı ürünlerle alakalı tekrar merkez haline getirmeye çalışıyoruz." dedi.

            Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Uygulama Alanı Taşlıçiftlik Kampüsü’nde düzenlenen törende konuşan Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi (GÜTAM) Müdürü Prof. Dr. Rüstem Cangi, proje çalışmaları hakkında bilgiler vererek şunları söyledi:

            Bugün bağcılık konusunda 2 projeyi temsilen bir araya gelmiş bulunuyoruz. İlk olarak Tokat İli bağlarında tüplü asma fidanı ile bağ tesisinin teşvik edilmesi" projesi kapsamında yaklaşık 10 bin adet narince ve 2 bin adet sofralık üzüm çeşitlerine ait tüplü asma fidanlarının dağıtımına yönelik projedir.

İkincisi ise Valimiz Cevdet Can Tokat'ın gezildiğinde binlerce dekar alanın boş kaldığından bahsetmişti. Bu gerçekten yola çıkarak yapılan gözlemler sonrası Yrd. Doç. Dr. Adem Yağcı tarafından hazırlanan ve yürütülen "Buraların Üzümü Bir Zamanlar Meşhurdu" isimli projede, bağcılığın yok olmaya yüz tuttuğu Akbelen beldesinde 2 dekarlık serada örtü altı sofralık üzüm yetiştiriciliği ve 5 farklı üreticiye 3 dekarlık alanda 'Salamuralık yaprak üretiminde verim ve kaliteyi artırıcı dayanak sistemlerinin uygulanmasına' yönelik projedir.

            Bugün bağcılık bölümü olarak tüplü asma fidanı üretim ve dağıtımının 7. Yılına ulaşmış bulunuyoruz. Bu güne kadar yaklaşık 100 bin adet asma fidanı üretmişiz. Bu yıl yaklaşık 20 bin adet tüplü asma fidanı üreterek en verimli yıllarımızdan birini yaşadık. Narince dışında bölgeye has Kokulu Çavuş, Boduroğlu, Bekiroğlu gibi yöreye has çeşitleri çoğaltarak gen kaynaklarını muhafaza etme yanında, Ticari değeri yüksek Trakya ilkeren, Yalova incisi ve italia gibi ticari çeşitlere ait fidanları üretim desenine katarak kaliteli üzümün üreticilerimiz sofralarında yer alsın istiyoruz.

            2011 fidan istatistiklerine göre Tokat ilinde 60 bin civarında aşılı asma fidanı üretilmekteydi. 2017 yılı itibariyle Tokat ilinde asma fidanı üretimi 500 binlere dayanmış durumdadır. Geçen yıl Turhal ilçesinde 2 bin dekar bağ alanında 400 bin adet asma fidanı dikilmiş olup, bunun tamamı tokatlı üreticilerden temin edilmiştir. Bölgede asma fidanı üretiminde ve bölge bağcılığının gelişmesinde üniversitemize tesis edilen asma fidanı üretim ünitesinin çok önemli bir pay sahibi olduğunu bildirmek isterim." 

            Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, üniversite kamu işbirliğinin en güzel örneğinin bu projelerde görüldüğünü belirterek, "Tabi ki üniversite bilginin kaynağı ama bilgi rafta kaldığında bir işe yaramıyor. Uygulama ve alana, ekonomik değere dönüştüğünde ülkemize bir katkı sağlayacağından hepimiz eminiz.

            Ne yaptık 6-7 yıldır uygulama alanlarında. Biz yaklaşık bin çiftçimize tüplü asmaları dağıtarak bu uygulamanın yerinde uygulanmasını temin ettik. Ama en az 5 yüz çiftçimiz bağcılıkla geçimini sağlıyor. Bizim getirdiğimiz fidanlarla ürünü temin ediyor. Ekonomik gelir elde ediyor. Bunu daha da yaygınlaştırmak, Tokat’ta ekonomik değer olarak bunları görmek istiyoruz." diye konuştu.

            Vali Cevdet Can ise konuşmasında tüplü asma fidan dağıtımının geleceği itibariyle büyük bir iş yapıldığını söyledi.

            Bu topraklar Anadolu’nun önemli topraklarından bir tanesi olduğunu belirten Vali Can,  Anadolu’nun adının ‘güneşin bahçesi’, ‘güneşin avlusu’ olduğunu belirtti.

            Tokat için de Anadolu’nun bahçesi tabirini kullandığını kaydeden Vali Can,

            “Buna yakışıyor Tokat. Özellikle Osmanlı döneminde tarımsal ve hayvansal ürünleriyle Topkapı Sarayı’nın da bahçesi olmuştur. İşte bunu tekrar ortaya çıkarmak için arkadaşlarımız güzel projeler yapmışlar. Biz de bunu daha iyi noktalara taşımak için devam ettiriyoruz. Bağcılık projesi amaçlarını gerçekleştirmeye başlamış. Esas amaç üreticiye çubuk dağıtmaktan ziyade bunu tarıma dayalı sanayiye dönüştürmek, buradan üniversitenin yaptığı rehberlik ve ön çalışmaları ile alana taşıyabilmek ve alana taşıyacak müteşebbisler ortaya çıkarabilmek. Bu da başarılmış. Bölgemiz bağ fidanı bakımından da bir üst haline gelecek. Önümüzdeki dönem itibariyle tarım konusunda Tokat adından çok söz ettirecek. Çünkü Tokat’ın nazlandığı çok şey var. Çok naz da aşık usandırır diyorum. Bu tarım için de geçerli. Bu topraklar geçmişte bir takım ürünleri ile ön plana çıkan topraklar. Bağcılık ve üzümle alakalı Tokat’ta  20’ye yakın köy ve kasaba  ismi çok rahat bulabiliriz. Bu da bu yörenin bir merkez olduğunu gösteriyor.” dedi.

            Tokat’ın geçmiş dönemlerde, üzümcülük  ve bağcılık konusunda Avrupa’ya ev sahipliği yaptığının belirtildiğini ifade eden Vali Can, “Buradan Avrupa’ya fidanlar gönderilmiş. Burası bağcılığın anavatanıdır. Tokat’ı bağ çubuğu ve bazı ürünlerle alakalı tekrar merkez haline getirmeye çalışıyoruz. Tokat bir takım ürünler bakımından Türkiye’de ilk beş üreticiden bir tanesi. Ama en önemli değerimiz insanımız. Türkiye’de 4 kişiden biri tarımla uğraşırken, Tokat’ta 2 kişiden biri tarımla uğraşıyor.  Bu da Tokat’ın tarıma verdiği önemi gösteriyor. Bölgemiz birçok ürün için önemli merkez.” dedi.

            Vali Can,  “Allah bu coğrafyayı bize vermiş. Eğer biz de bu coğrafyanın hakkını veremezsek hepimiz işimizi yarım yapmış oluruz” diye konuştu.

            Vali Can, Akbelen beldesi için planlanan projenin çok önemli olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi: "Temmuz, ağustosta Akdeniz'de golf yapılmazken, Akbelen bu açıdan çok müsait. Benim orda küçük bir golf sopasıyla fotoğraflarım bile var. Akbelen'i turizm merkezi yaptığımız zaman, bağcılık da yaygınlaştığı zaman çok güzel durumlara ev sahipliği yapacaktır."

 

            Yapılan konuşmaların ardından üreticilere Vali Can ve protokol mensupları tarafından, asma fidanları dağıtıldı. Törene Vali Cevdet Can, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, tarım sektörü yetkilileri ve çiftçiler katıldı.