Çöplükler yeşil alan oluyor
Çöplükler yeşil alan oluyor

Çöplükler yeşil alan oluyor

Başkan Eroğlu, “Çöplükten park, çöplükten gül yetiştireceğiz”

Tokat Belediyesi tarafından vahşi çöp depolama alanı rehabilitasyonu için başlatılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Çalışmalar neticesinde 72 dönümlük çöplük alanı ıslah edilecek ve yeşil alan olarak şehre kazandırılacak.

            Yeşilırmak kenarında eski çöp depolama alanında basın açıklaması yapan Başkan Eyüp Eroğlu, vahşi çöp depolama alanı rehabilitasyonu çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

36 yıl boyunca dökülen çöplerin bölgede büyük bir tehlike arz ettiğini kaydeden Başkan Eroğlu, önemli ve büyük bir projeyi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Temizlik önemli bir husus, biz de bu anlamda büyük bir temizlik ekibimizle her gün Tokat’ımızı tertemiz bir hale getirmenin gayretindeyiz.  Bu konuda da iddialıyız. Her ay, her gün, her hafta, caddelerimiz yıkanıyor sokaklarımız yıkanıyor. Çöplerimiz toplanıyor, sokaklarımız tertemiz bir hale getiriliyor. Bu konuda Tokatlı hemşerilerimden küçük bir ricam şu ki; bu şehri hep beraberce temiz tutalım, beraberce şehri temiz tutmanın gayreti içerisinde olalım” dedi.

            Vahşi çöp depolama alanı rehabilitasyonu ile 72 dönümlük alanın park haline dönüştürüleceğini kaydeden Başkan Erolu, "Bizim Belediye olarak topladığımız çöplerimiz, Turhal’da Kuşoturağı mevkiinde düzenli depolama sahasına getiriliyor. Buraya 36 yıl boyunca dökülen çöpler, yıllardan beri büyük bir tehlike arz ediyordu.  Bir taraftan yanan çöpler, diğer taraftan sıkışan gazlarla beraber patlamalar, yanı başında Yeşilırmak’a devamlı bu çöpler akıyor idi ve çok tehlikeli bir halde burası yıllardan beri bekliyordu. Belediye başkanlığı adaylığımda önemli gördüğüm projelerden bir tanesi de bu idi. Yani buranın rehabilitasyonuydu. Bu vahşi çöp alanının düzenli bir çöp alanına çöplerin dökülmesinden sonra burasının kaldırılması idi ve gelir gelmezde biz bu işe koyulduk. Artık bizim vahşi çöp alanımız tertemiz bir hale bürünsün. Bir park alanı haline gelsin demiştik ve hemen işe koyulduk” şeklinde konuştu.

“Çöplükten park, çöplükten gül yetiştireceğiz”

            Tokat’ta günlük 150 ton civarında çöp toplandığını kaydeden Başkan Eroğlu, “Her gün dört beş tır çöp topluyoruz. Biz bu çöpü her gün Turhal’daki Kuşoturağı köyüne götürüyoruz. Bu projeye bir buçuk yıl çalıştık. Çünkü bu projenin Çevre Bakanlığından onaylanması gerekiyordu. Birçok mülkiyet problemleri vardı, bunların çözülmesi gerekiyordu. Bir buçuk yıl boyunca projelerimiz sürdü ve ardından projemiz her anlamda bitmesi suretiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan da iznimizi almak suretiyle, buraya bu işi yapmanın, ön etüt ve ön izinlerini bitirmiş olduk. Ardından ihalemizi yaptık ve ihalemiz neticesinde KDV dâhil 4,5–5 milyon civarında bir paraya bu gördüğünüz alanı inşallah çöplükten bir park haline getirmiş olacağız. Bizim de zaten burada ki spot cümlemiz sloganımız bu çöplükten park, çöplükten gül yetiştireceğiz. Çöplükten insanların güzel bir şekilde vakit geçirebileceği bir park haline burayı getireceğiz. Çünkü bu bölge kaz ovamızın incisi. Kazova Tokat’ın incisi, Kazova'nın da incisi bu gördüğünüz bölgeler. İşte bizim de bu bölgeleri her anlamda çevresel bir hale büründürmemiz lazımdı biz de bu adımı attık” dedi.

 

            Yeşilırmak kenarında vahşi çöp depolama alanı rehabilitasyonu çalışmaları ile ilgili bilgiler veren Başkan Eroğlu, “Biz 15 Mayıs’ta yer teslimini yaptık. Firmamız 15 Mayıs itibari ile görülen alanda yaklaşık bir ayı aşkın zamandır çalışmalarına başladılar. Bizim ihale sürecimiz yaklaşık 11 ay. Yani önümüzdeki yılın Nisan ayı gibi belki iş fazlalıkları da olabilir görünmeyen bazen eklemelerde yapmak gerekebilecek buraya. Önümüzdeki yılın Temmuz ayları gibi en geç bitmesini bekliyoruz. Bir yıl sonra bizim buradaki çalışmamız inşallah bitmiş olacak. Bu gördüğünüz alanda 430 bin metreküp çöp var. 4 metre ile 11–12 metrelere kadar çıkan çöp dağları var bu bölgede. Yaklaşık 72,5 dönümlük bir alanı kapsıyor. Biz burada toplamda 50 dönüme yakın alanı park haline dönüştürüyoruz. 72,5 dönümden geri kalan 22–23 dönümlük alan ise hem ırmağın kenarından çekiyoruz, oralarda servis yolları ve temiz alan oluşturuyoruz. Geri kalan 46 dönümlük alanda biz çöpleri buraya taşıyoruz ve bu çöpleri sıkıştırıyoruz. Sıkıştırdıktan sonra 30 cm bir malzeme seriyoruz. Bir toprak malzemesi seriyoruz. Ardından jeomebran malzemesi ile buranın su geçirmezliğini sağlıyoruz ve su boruları ile orada yağan yağmurlar ve dışardan gelen suların çöple bağlantısını engellemek için bir drenaj hattı dönüşüyoruz.  Ardından 21 adet gaz bacaları, dört tanede gözlem kuyuları ardından üzerine sereceğimiz güzel toprak, ağaçlandırma çiçeklendirme peyzaj çalışmaları beraber bu alanı park alanı haline getiriyoruz. Son derece modern çevreye duyarlı ve çöpün her anlamda ileriye dönükte sıkışmasını, su ile irtibatını kesen, eğer sıkışan gazlarda olursa patlamayı engelleyici borular ve her ihtimale karşı gözlem kuyuları ve bununla beraber sızıntı havuzu da yapmak suretiyle çok güzel Avrupa’da yapılanlardan daha güzel bir tesisi biz burada yapmış olacağız” şeklinde konuştu.