Isparta'nın Gülü, Tokat'ın Ak Zambağı
Isparta'nın Gülü, Tokat'ın Ak Zambağı

GOÜ'de yapılan çalışma kapsamında Tokat'ın sembolü Ak Zambakların ilk hasadı yapıldı

Ak Zambaklar ekonomiye kazandırılacak

Isparta'nın Gülü, Tokat'ın Ak Zambağı

 

Tokat'ın sembolü Ak Zambakların, Gaziosmanpaşa Üniversitesinde yapılan çalışmalarla gıda sanayine kazandırılarak, ekonomiye katkı sağlanması hedefleniyor. Ak Zambaktan reçel, marmelat, lokum, kolonya gibi ürünler elde edilmesini planladıklarını aktaran GOÜ Rektör Yardımcısı Ali Kasap, "Isparta’nın Gülü gibi, Çorum’un leblebisi gibi Tokat’ın da AK Zambak ve çeşitlerini markalaştırmak istiyoruz." dedi. Tokat Belediyesinde yapılan çalışmalarda ise ak zambaklar kolonya, sabun, reçel, lokum olarak gelen misafirlere ikram ediliyor ve tanımı sağlanıyor.

2 YILLIK ÇALIŞMANIN İLK HASADI ALINDI

            Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesince yapılan çalışma kapsamında Tokat'ın sembolü Ak Zambaklar ekonomiye kazandırılacak. Bu kapsamda 2 yıllık çalışma sonucu üretilen Ak Zambakların ilk hasadı geçtiğimiz günlerde düzenlenen Tüplü Asma Fidanı Dağıtımı töreninde Vali Cevdet Can'a takdim edildi. Vali Can, Ak Zambaklarla ilgili yapılan projenin çok önemli olduğuna değindi. Çalışma hakkında bilgiler veren GOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kasap Ak Zambakların Tokat'ın tarihinde önemli yeri olduğunu belirtti ve ak zambakların Tokat'ta yeniden yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

AK ZAMBAK HER ALANDA KULLANILIYOR

            Tokat'ın sembolü Ak Zambakların canlandırılması ve tanıtılmasına katkı sağlamak için Tokat Belediyesi de çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu kapsamda cadde ışıklandırmaları ve şehir mobilyaları ak zambak figürüyle donatılırken şimdilerde yapılan bir çalışma ile üretilen Ak zambak kolonyası, reçeli, sabun ve lokumundan oluşan paketler Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu tarafından gelen misafirlere hediye ediliyor. Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu her şehrin sembolleri olduğunu ve Ak zambağın da Tokat'ın merkez ilçesinin en önemli sembollerinden bir tanesi olduğuna işaret etti.

 

GOÜ'de yapılan çalışma kapsamında Tokat'ın sembolü Ak Zambakların ilk hasadı yapıldı

Ak Zambaklar ekonomiye kazandırılacak

Isparta'nın Gülü, Tokat'ın Ak Zambağı

 

 

Tokat'ın sembolü Ak Zambakların, Gaziosmanpaşa Üniversitesinde yapılan çalışmalarla gıda sanayine kazandırılarak, ekonomiye katkı sağlanması hedefleniyor. Ak Zambaktan reçel, marmelat, lokum, kolonya gibi ürünler elde edilmesini planladıklarını aktaran GOÜ Rektör Yardımcısı Ali Kasap, "Isparta’nın Gülü gibi, Çorum’un leblebisi gibi Tokat’ın da AK Zambak ve çeşitlerini markalaştırmak istiyoruz." dedi.

            Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesince yapılan çalışma kapsamında Tokat'ın sembolü Ak Zambaklar ekonomiye kazandırılacak. Bu kapsamda 2 yıllık çalışma sonucu üretilen Ak Zambakların ilk hasadı geçtiğimiz günlerde düzenlenen Tüplü Asma Fidanı Dağıtımı töreninde Vali Cevdet Can'a takdim edildi. Vali Can, Ak Zambaklarla ilgili yapılan projenin çok önemli olduğuna değindi. Çalışma hakkında bilgiler veren GOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kasap Ak Zambakların Tokat'ın tarihinde önemli yeri olduğunu belirterek, şunları söyledi:

            "Biz Tokat’ın AK Zambaklar şehri olduğunu biliyoruz. Daha çok babamızdan, dedelerimizden öğrenmiştik. Ak Zambak’tan reçel ve marmelat yapılırdı.  Ama ne yazık ki AK Zambak’lar artık eskisi kadar yokmuş. AK Zambak çiçeğinin türü bitmek üzereyken bunu fark ettik. Tokat’ın farklı noktalarında, bağlarında birkaç farklı AK Zambak örnekleri bulduk. Yardımcı Doç. Dr. Kübra Yazıcı bu konunun uzmanı. Kendisi dedi ki ‘AK Zambak’lar madem Tokat’ın sembolü biz buna sahip çıkalım ve yaygınlaştıralım’. Biz de bu çiçeği çeşitlendirip çoğaltarak ekonomiye kazandırmak amacıyla çalışma başlattık. Son 2 yıldır böyle bir projenin içerisindeyiz. Isparta’da gül var. Gülü reçeli, lokumu, kolonyası vs. şeklinde çeşitlendirmişler. Yöresel olarak marka olarak bildiğimiz bir AK Zambak var Tokat’ta. Amacımız üretimi yaptıktan sonra çeşitlendirmek. Tokat’ta bir sanayicimiz ile görüştük. Tokat Belediyesi’nin de bir miktar katkısı oldu ve AK Zambak’tan kolonya, lokum yapıldı. Reçel ve marmelatı zaten yapılıyordu. Biz bunu gıda sanayine doğru dönüştürmek istiyoruz. Yani Isparta’nın Gülü gibi, Çorum’un leblebisi gibi Tokat’ın da AK Zambak ve çeşitlerini markalaştırmak istiyoruz. AK Zambak ekonomik açıdan Tokat’ın bir değeridir diye düşünüyoruz. 2 yıllık çalışma sonucu üniversitemizde ilk AK Zambak hasadını da gerçekleştirmiş olduk.”

            Projeyle yakından ilgilenen Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Süs Bitkileri Yetiştirme ve Islah Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kübra Yazıcı da Ak Zambakların hem tıbbi hem aromatik olduğuna dikkati çekti. Ak zambakların hem mutfak kültüründe hem de kesme çiçek olarak kullanılabileceğinin altını çizen Yazıcı şunları kaydetti:

            “AK Zambak ile ilgili çeşitli denemelerim oldu. Ben bizzat kendim reçelini bile yaptım. Kentleşme sonucunda apartmanların ortaya çıkması, Tokat eski evlerini ortadan kaldırmış. Ve bu şekilde AK Zambakları kaybetmeye başlamışız. Bu yüzden Ak Zambak mutfak kültürümüzden de çıkmaya başlamış. Çünkü Tokat mutfağının en önemli materyallerinden biri AK Zambak reçeliymiş. Tokat’ta hem tıbbi hem aromatik bitki olan bu bitkiyi bu şekilde geliştirmek istedik. Hem mutfak kültürümüzde hem de kesme çiçek olarak kullanabiliriz. Bir de yağını çıkarabiliriz dedik ama ancak bir kilodan gram olarak yağ çıkarabiliyoruz. O yüzden üretimde biraz daha fazla miktara ihtiyacımız var. Valilik ile ortak bir projeyle organize sanayide birçok firma ile üretim yapabiliriz. AK Zambak bizim kültür bitkimiz. Doğal yayılış alanı Ege Bölgesi ama Tokat’ta daha çok çıkmış. Türkiye genelinde de azalan bir bitki. O yüzden koruma altına alınması gerekiyor. Biz de hem bu bitkiyi koruma altına alıp hem de ekonomik olarak neler yapabiliriz onu geliştirmeye çalışıyoruz.

Kesme çiçekçilikte dışa bağımlılık azacak

            Kesme çiçekçilikte dışa bağımlılığı azaltmak için kendi AK Zambağımızı yetiştirerek hasat edip, çiçekçilerimizle birlikte ortak iş yapabiliriz. Reçel alanında bu işle uğraşmak isteyen kadınlarımızla ortak çalışmalar yapılabilir. Şuana kadar yetiştirdiğimiz Ak Zambakların boyu saplarıyla birlikte 50 santimetreyi buluyor. Kandilleri ise 3 kandil, 5 kandil şeklinde. Soğanına hiç dokunmadan, ayrıştırma yapmadan arazide kalan bitki daha büyük oluyor. Soğanları büyük olduğunda boyları 1 metreyi geçebiliyor. Ve her yıl kümeleşerek çoğalıyorlar. Sökülmesi ise sonbaharda yapılıyor. Tokat’ta Ak Zambak yetiştirmek için çok imkan sahibi olmak gerekmiyor. Doğal ortamı yetişmesine müsait. Ekolojik isteklerini topraktan kendi karşılayabiliyor.”

TOKAT BELEDİYESİNİN AK ZAMBAK ÇALIŞMALARI

            Tokat'ın sembolü Ak Zambakların canlandırılması ve tanıtılmasına katkı sağlamak için Tokat Belediyesi de çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu kapsamda cadde ışıklandırmaları ve şehir mobilyaları ak zambak figürüyle donatılırken şimdilerde yapılan bir çalışma ile üretilen Ak zambak kolonyası, reçeli, sabun ve lokumundan oluşan paketler Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu tarafından gelen misafirlere hediye ediliyor. 

            Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu her şehrin sembolleri olduğunu ve Ak zambağın da Tokat'ın merkez ilçesinin en önemli sembollerinden bir tanesi olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

            "1700'lü-1800'lü yıllarda Tokat'ta Ak Zambak çiçeği dikimi çok rövanştaymış. Bağlarda bahçelerde Ak zambak kokularıyla insanlar mest olurmuş. Bundan dolayı geçmiş yıllarda Tokat'a Ak Zambaklar Şehri unvanı verilmiş. Aradan zaman geçmiş ve ak zambak üretilmemeye başlamış. Biz de göreve gelince Tokat'ın Ak Zambaklar Şehri olduğunu tekrar vurgulamamız gerektiğini düşündük. Hem fiziki anlamda şehrimizin bazı noktalarında Ak zambak figürlerini kullanalım dedik. Aydınlatmalarımızın figürlerini ak zambak yaptık, şehir mobilyalarını ak zambak figürüne büründürdük. 'Ak zambaklar gece de açsın' mantığıyla hareket ettik. Daha sonra Ak Zambak yetiştiriciliğine önem verdik, şehrin muhtelif yerlerine ak zambaklar diktik.

 

            Bunun haricinde gelen misafirlerimize de bir hediye olsun, Ak Zambakları anlatırken kokusunu da hissettirelim, ağızlarda ak zambak tadını hissettirelim diye başka bir çalışma yaptık. Bu kapsamda ak zambaktan kolonya, lokum, sabun ve reçel ürettik. Bu ürünlerden oluşturduğumuz paketleri gelen misafirlerimize hediye ediyoruz. Böylece ak zambağın her alanda kullanılabildiğini göstermiş oluyoruz."