Tahrir yeni sayısı ile raflarda
Tahrir yeni sayısı ile raflarda

İki aylık edebiyat ve fikir dergisi Tahrir’in 8. sayısı okuyucu ile buluştu. İçerdiği şiir, deneme ve öykülerle yayın hayatına devam eden dergi, edebiyat sever kitlelere hitap ediyor.

 

Dinamik ve heyecanlı bir yazar kadrosuna sahip olan dergi ülkenin birçok noktasına ulaştırılıyor. Ayrıca amatör bir ruhla profesyonelce yayın yapan dergide okuyucuların da hikâyeleri ile katkı sağlaması için fırsat veriliyor. Ön kapakta yer alan ve  Tokat Fotoğraf Sanatçıları Derneği (TOFSAD) Başkanı Mustafa Kılınç tarafından fotoğraflanan görseli merkez alan hikâye, okuyucular tarafından yazılıp, bir sonraki sayıda yayınlanmak üzere dergiye gönderilebiliyor. Yayın kurulunun kararı ile seçilen hikâye ‘Kapağın Hikâyesi’ başlığı altında bir sonraki sayıda yer alıyor. Bu faaliyet ise yayın kurulu tarafından bir yarışmadan ziyade dergiyi bir yazma atölyesine çevirme eylemi olarak tasvir ediliyor. Gönderilecek hikâyede aranan şartlar ise şöyle:

·Hikâyeler tahrirdergisi@gmail.com adresine “Kapağın Hikâyesi” konu başlığı ile word dosya eki olarak gönderilmelidir.

            ·Hikâyeler 400-1000 kelime arasında olmalıdır.

            ·Son katılım tarihi derginin son sayısında belirtilmektedir.

            ·Her yazar bir hikâye ile katılabilir.

            ·Seçilen eser bir sonraki sayıda yayımlanır.

            ·Yazara hikâyesinin yayınlandığı sayı ile bir hikâye kitabı hediye edilir.

“OMUZ VERENLERE SELAM OLSUN!”

Yazı İşleri Müdürlüğünü Furkan Ulaş Arslan’ın ve Genel Yayın Yönetmenliğini Muhammed Enes Çınar’ın yaptığı Tahrir Dergisi’nin 8. sayısında yer alan önsözde ise şu ifadelere yer veriliyor:

“Gün geçtikçe değişimin, dönüşümün kaçınılmaz hâle geldiği bir dünyadayız. Dünya değişirken insanlar da kendilerine yer tutmaya çalışıyor. Kimisi yerini kendine göre kimisi de dünyaya göre belirliyor. Kimisi de yer değiştirmeden öylece dünyayı izliyor. Tahrir değişen düzen ve dünyada safını belli etmeye ve mevzileri var güçle korumaya çağırıyor. Tıpkı Sevr mağarasında Sıddık olanın yaptığı gibi duvarda hiç delik bırakmamak için toplanmaya çağırıyor. Kulak vermeniz duasıyla.

Bu sayımızda İbrahim Aslaner, Aykut Ertuğrul ile söyleşti. Aykut Ertuğrul, “İyi öyküler daima anlattığı hikâyeye inanan yazarlara aittir.” diyerek önemli bir noktaya dikkat çekiyor.

Tokat dolaylarında yaptığımız diğer söyleşide ise Hakkı Gülener, bize 85 yıllık ömrün fidanından bahsediyor.

Müzik Kutusu’nda Süleyman Unutmaz var ve Sana Müzikten Soruyorlar başlığıyla güzel bir yazı okuyacaksınız.

Bu sayının şairleri: Ahmet Menteş, Arif Mete, Burak Ataseven, Burak Demir, Ebubekir Çağlar, Firdevs Özdemir, Kazım Güler, Mert M. Sönmez, Mustafa Işık, Salih Yıldırım ve Yavuz Erdem.

Deneme/düz yazı türünde eser veren isimler şöyle: Ayşenur Karasu, Cansu Oğuz, Egemen Doğan, Esra Avşar, Fadime Ünal, Fatma Yelek, Hülya Tunçay, Muhammed Enes Çınar, Taner Sarıtaş, Uğur Çavdar ve Yusuf Erdem.

Sema Güneş, Eduardo Galeano'nun Aynalar'ını yazdı. Tuba Ceylan, sinema yazılarına devam ediyor: Ceylan, bu sayıda Zaza Urushadze'nin yönetmenliğini yaptığı Mandalinalar filmine değindi.

Muhammed Çelik yine bir çeviri şiir ile bu sayımızda yer aldı. Ayrıca Taner Sarıtaş, Hasan Özlen’in Kusursuz Talan isimli şiir kitabı hakkında bir yazı kaleme aldı.

Bu sayıda Kapağımızın Hikâyesi, Ayşegül Karasu’dan. Diğer hikâyeciler ise: Hafize Arslan, Mustafa Bostan, Mustafa Soyuer ve Sedef Yılmaz.

Çizimler; Ebru Şen’e, Şerife Meral’e ve Cangül Ayık’a ait. Kapak fotoğraflarımız yine Mustafa Kılınç ağabeyden. Tasarımda da yine Seda Batur emek verdi.

Tahrir Anadolu’da direnmeye devam ediyor. Omuz verenlere selam olsun!”

DERGİYİ TEMİN NOKTALARI

Tokat               Romancı Sahaf ve Kitabevi

İstanbul          Sahaflar Çarşısı 26 No'lu Sahaf

                        Üsküdar İskele Büfe

Ankara            Siham Kitap Kafe

                        Kurtuba Kitap Kahve

                        Akçağ Kitabevi

Konya              Hüner Kitabevi

Bursa              Seriyye Kitabevi

Eskişehir          İnsancıl Sahaf

Kayseri            Akabe Kitabevi

Malatya           Fidan Kitabevi

Afyon              Sinada Kitabevi

Van                 Star2000 Kitap

Elazığ               Tuğrul Kitabevi

Sivas               Dünyayı Kurtaran Kitabevi

 

Hatay              Doğu Batı Kitabevi