Basın mensupları sordu Başkan Çabuk yanıtladı
Basın mensupları sordu Başkan Çabuk yanıtladı

“Bu tahta kapalı durmayacak, açılacak ve transferlerimiz devam edecek.”

 

“Tokatspor’u çok sevip bu zararı veren insanlar bizim anlaştığımız, görüştüğümüz futbolcuları, o hocaları aradılar, “aman Tokat’a gelmeyin, Tokat’ta çok kötü bir yönetim var, Belediye Başkanı yardım etmiyor, Vali yardım etmiyor, para yok, buradaki oluşumun içinde olmayın. Eğer siz kendinize kulüp arıyorsanız, benim menajerliğim aracılığıyla size takım bulayım.” diyen insanlarla karşılaştık biz.”

 

“Bu sezon 200 bin liraya oynayan bir futbolcuya ben kendi bütçemde 100 bin lirayı teklif etmek bana zor geldiği için alıp karşıma konuşmadım. İşte memleketimizin çocuğu dediğimiz Serkan Gürses ile görüşelim dedik, o bile havaya girmiş.”

 

Tokatspor Kulüp Başkanı Bahri Çabuk önceki gün basın mensuplarıyla bir araya gelmiş ve açıklamalarda bulunmuştur. Yeni sezon transferlerinin tescili için Federasyon nezdinde ödenmesi gereken rakamın 1,5 milyon liraya yakın olduğunu, genel kurulda onaylanan 6 milyon liralık borç yükünün göreve geldikten sonra kulübe ulaşan ekstra borçlarla 7,5 milyon olarak karşılarına çıktığını belirtmişti.

         Başkan Bahri Çabuk açıklamasının bitiminde basın mensuplarının sorularına yanıtlar verdi.

         Soru cevap bölümünde sorular ve yanıtları şöyle oldu:

         *Sayın Başkan, kulübün genel kurul ortamında sunulan borç yükü 6 milyon civarında iken bugün 7,5 milyona çıktıysa, aradaki 1,5 milyon liralık borç futbolcu alacaklarından mı, yönetici alacaklarından ötürü çıkan bir borç mudur?

         -Yönetici alacağı diye bir şey kalmamış, en son giden Başkan üzerinden kişisel para alışverişi yapılmış. Onun dışındakiler futbolcu, eski hoca ve yapılan işlerle alakalı borçlar. Yönetici bazında alacaklı kimse yok, kimsede para yoktu ki versin. Hüseyin beyden başka kimse yoktu, kulübe para verecek.

         *Federasyon tahtasının açılmasına vesile olacak ödemeyi nasıl yapacaksınız?

         -Biz buraya bir batık kulüp veya şirket olarak devralmadık. Ama buraya gelirken de bazı zorluklarla karşılaşacağımızı biliyorduk. Bunun içerisinde en önemli olan mevzu transfer tahtasının açılıp/açılmayacağıdır. Biz geldiğimiz gün 140 bin liraydı, bugün 558 bin lira. Haziran ayı 17’sinde transfer sezonu başladığındaki rakam bu. Ama bu yılın sene başında transfer edilen, bize hizmet edip giden arkadaşlar burada futbol oynarken dördüncü ayda alacaklarını resmileştirip Federasyonu vermişler, bildirmişler. Onun için bu rakamların da Temmuz ayının 1’i itibariyle Federasyon yansıtırsan bu rakam 1,5 milyon liraya ulaşacak. Burada da tezat işler var, adam futbol oynarken gelecek maçların alacaklarını hesaba katarak alacağını tahsil yönüne gitmiş. Ama biz bunlara aşacağız. Kimle aşacağız, Tokatspor’u sevenlerle aşacağız. Mutlaka transfer yapılacak, bu takım sahaya çıkacak. Eğer bunlar açılmazsa Tokatspor Kulübü otomatikman küme düşecek, ceza alacak. Buna hiç kimsenin yüreği de dayanmaz, cesareti de olmaz. Biz düşmemesi için uğraştık, kim düşürecekse gelsin düşürsün takımı… Tokatspor kulübünden bezen çok insan var Tokat’ta. Ta yukardan aşağıya kadar bezdirilmişler. Ama insanlar bezdi diye, birileri istiyor diye de bu tahta kapalı durmayacak, açılacak ve transferlerimiz devam edecek.

         *Transfer konusunda ne söylersiniz? Tokat’ımızda bir Üniversite ve spor akademisi var, oradan faydalanmayı düşünüyor musunuz?

         -Bu takım mutlaka transfer yapacak. Ama kötü transferler yapmayacak. Kendi bütçesi doğrultusunda iyi işler yapacak. Biz bu yönetimi oluştururken Abdullah beyin bu yönünden istifade etmek için, hiç tanımadığım halde, Tokatspor aşkı ile anlara teklifte bulundum ve kabul ettiler. Tabiî ki Tokatspor menfaatleri içinde olan her şeyi deneyeceğiz. Üniversiteden yararlanacağız, alt yapıdan alacağız, gençleri toplayacağız, işte yeni Teknik Heyetin vereceği rapor doğrultusunda birçok futbolcuyu takip etmekteyiz, bunları Tokatspor’a kazandıracağız. Ama kazıklanmayacağız, fahiş fiyat yaşamayacağız. Ben buna üzülüyorum, bakıyorum bu sene 2016-2017 sezonunda kurulan takımın net rakamı 4 milyon 447 bin lira. Bu takım 4,5 milyon liraya kurulmuş ve küme düşmemeye oynamış. Şimdi orada rakamlar bizi korkutuyor, böylesi bir rakamla takım kurulması mümkün değil, art niyetli mi değil mi, bunu rakamlara bakanlar anlıyor. Bizim kendi çocuğumuz dediğimiz isimler az paraya oynarlardı ya onlar bile yüksek rakamlara oynamışlar. Biz bütçemize göre bir takım yapacağız ama bu demek değil ki bizim takımımız düşük kalitede bir takım olacak. Biz kendi becerilerimizi katıp daha değerli bir takım kuracağız. Onun için de herkesten istifade edeceğiz.

         *Teknik Direktör konusunda ne zaman açıklamada bulunacaksınız?

         -Biz geldiğimiz zaman bir acemilik ettik, çalışmalarımızdan bir demet sunmaya kalktık, hocamız hazır, falan falan futbolcularla görüşüyoruz dedim, sağ olsun Tokatspor’u çok sevip bu zararı veren insanlar bizim anlaştığımız, görüştüğümüz futbolcuları, o hocaları aradılar, “aman Tokat’a gelmeyin, Tokat’ta çok kötü bir yönetim var, Belediye Başkanı yardım etmiyor, Vali yardım etmiyor, para yok, buradaki oluşumun içinde olmayın. Eğer siz kendinize kulüp arıyorsanız, benim menajerliğim aracılığıyla size takım bulayım.” Diyen insanlarla karşılaştık biz. O yüzden biz 15-20 gündür görüştüğümüz hocamız da var, futbolcularımız da var ama isim vermiyoruz. Hazırlığımız var yani. Gün olarak vermek gerekirse, İstanbul’a gidiyoruz, Ankara’da işimiz var, sonrasında İstanbul’a geçeceğiz. Hafta sonu seçmelerine katılacağız. Büyük ihtimalle Pazartesi olmasa da Salı günü hocamızla birlikte Tokat’a geleceğiz.

         *Teknik direktörümüz seçmelerde olacak mı?

         -Teknik Direktörümüz seçmelerde olacak. Ama görünmez adam olacak. Çünkü biz seçmelere birçok teknik adam getireceğiz. Çünkü orada farklı bir şey düşündük. Tokat’ta yapılan seçmelerden bu zamana kadar yeterli verim alınamadığını gördük, İstanbul’daki Tokatlıların Tokat’a gelişleri olmuş ama ilgi görmemişler, maneviyatları bozulmuş, bu kez biz İstanbul’da yapmak istedik. Kendi yaşadıklar şehirde İstanbul’da gelsin katılsınlar. İstanbul’da Tokatspor diye bir kulüp var, onların yardımı ile yeni açılan futbol sahasında öğle saat 15.00’te başlayıp gece vaktine kadar bütün hemşehrilerimizi davet ettik. Bizim amacımız ucuz yollardan oyuncu bulmak. İnşallah buluruz, bu arada da o insanları vitrine çıkarmış oluruz, başka hoca ve kulüpler de gelecek. Biz bulamasak dahi başkası bulabilir.

         *Tokat’ta bir seçme düşünülüyor mu?

         -Gelecek teknik adamımız bir seçme düşünebilir, burada olan çocukları takip ediyoruz. Onlar da burada bir çalışma yapabilir.

         *Sayın Başkan, geçen sezon kadrosunda yer alıp da 31 Mayıs 2017 tarihi itibariyle sözleşmeleri biten oyuncular için inisiyatifiniz ne olacak?

         -Bunu görüştük Yönetimimizde. Bir müessese eğer personeline borçlu ise o müessese o futbolcudan yararlanamaz diye düşünüyorum. Şimdi Tokatspor’un tahtası bu çocuklar yüzünden kapanmış, ben bunların borçlarını öderken bunlarla masaya oturup tekrar anlaşmam bana abesle iştigal gibi geliyor, benim hoşuma gitmiyor. Bunlar içerisinde iyi çocuklar, iyi karakterli çocuklar var mı? Var ama onların paraları da çok fahiş bir fiyat. Bu sezon 200 bin liraya oynayan bir futbolcuya ben kendi bütçemde 100 bin lirayı teklif etmek bana zor geldiği için alıp karşıma konuşmadım. İşte memleketimizin çocuğu dediğimiz Serkan Gürses ile görüşelim dedik, o bile havaya girmiş. Burada o futbolcunun kontratı biteceği halde uzatma yoluna gitmemişler. Bu sene kontratı bitti, hocamız çağırdı kendisini görüşmeye “acelemiz yok hocam, siz işlerinizi halledin biz en son görüşürüz” diye bir cevap geldi. O yüzden bu takımın içerisinden bize bilmiyorum ama gelecek hocamıza da soracağım, çok lazım oyuncu olacak diye düşünmüyorum açıkçası.

                                                                                                                      (Devam edecek)