“Fena değil ama fedalık durumdayız”
“Fena değil ama fedalık durumdayız”

Tokatspor Kulüp Başkanı Bahri Çabuk, göreve seçilmelerinin ardından ilk kez basın mensuplarının karşısına çıktığında kulübün mali yapısına dair de bir çalışma yaptıklarını ve yeni yeni borçların karşılarına çıktığını anlatmıştı. 01 Temmuz tarihine dek transfer tahtasının açılması için gerekecek meblağın 1,5 milyon civarında olmasını beklediğini vurgulamıştı. Transfer konusunda da yeni teknik adamla muhtemelen Pazartesi ya da Salı günü Tokat’a geleceklerini duyururken, sözleşmesi 31 Mayıs 2017 tarihi itibariyle biten oyuncularla yeniden anlaşmaya yüksek fiyatlar nedeniyle sıcak bakmadıklarını belirtmişti.

         Başkan Bahri Çabuk’a basın mensuplarının soruları ve alınan yanıtlara bakıldığında Türkiye Süper Ligi’nin son iki sezondur şampiyonluğuna ulaşan Beşiktaş’ın Yönetim Kurulu gibi bir zorlu süreçten geçileceğinin mesajlarını verir gibiydi. Başkan Çabuk bu senenin Tokatspor için FEDA sezonu olacağını dile getirdi. Başkan Çabuk’a yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle oldu:

         *Sayın Başkan, İstanbul’daki spor camiasının içindeydiniz. Şimdi Tokatspor’un kurulduğu kadronun maliyetinin 4 milyon 447 bin lira olduğunun söylediniz. Tokatspor grubunda ya da diğer grupta kurulan kadroların maliyetleri ne olmuştur? Siz kuracağınız takım ucuz olacak diyorsunuz, ucuz etin yahnisi yenmez denir, kıyaslamayı nasıl yapmaktasınız?

         -Böyle bir şey yok. Bizim listemizde olan çocukların hepsi üst düzey ve kulüplerinde top oynayan çocuklar. Bakın bu fiyatlara bizim takımımız kuruldu. Başka takımlar bu fiyatlara kurmadılar ki… Ve üstelik biz çalışmalarımızı yaparken bir futbol adamı bize şöyle bir öğütte bulundu, “keşke gruplarınız belli olana kadar hiç transfer yapmasanız” dedi. Niye hocam, dedim. “Geçen sene sizin grubunuzda 2 milyon ile 3,5 milyon TL arasında kulüp bütçeleri oldu. Beyaz Grup ise 1 milyon lira ile 2,5 milyon lira arasında bir bütçe ile mücadele ettiler, dedi. Onların grupları bize göre daha zayıftı. Bu işi bilerek yapıyoruz. Arkadaşlarımızla inceliyoruz, hayretler içindeyiz yani. Bizim görüştüğümüz futbolcularımız da inanın yorum da yapmak istemiyorum. Biz Tokatspor kulübünü gerçek sahiplerine emanet edip gideceğiz. Buna inanın. Biz buraya geldik, ne gördük biliyor musunuz, Tokatspor’un kuruluşunda olan insanlar kongre üyesi iken birçoğu çıkarılmış, olanların çoğu da gelen başkanların kendi amaçları için oy potansiyeli olması için alınmış. Ben şimdi diyorum ki bizim kongre üyemiz 500 kişi olacak. Buraya gelen kendi adamlarıyla seçilmeyecek, kongre üyelerinin isteği ile seçilecek. Biz buraya geçen dönemlerde kongre üyesi olmuş ama hakları ellerinden alınmış, silinmiş isimleri tekrar bulup çağırarak üyeliklerini yenilemek istiyoruz. Sonrasında genç ve ticarette başarılı olan insanları davet ederek bu 500 kişiyi sağlamaya çalışacağız. Utanıyoruz yani, bu rakamları bile söylemek, böyle yüksek rakamlara takım kurmak olmayacak bizde. Devre arasına kadar olan bölümü ayrı tutuyoruz, devre arasına kadar inceleyeceğiz ve ondan sonra hedefimizi daha büyük tutacağız. Yani bu yılın 3’te 2’si feda ile geçecek, feda olmadan hiçbir şey olmuyor yani. Çünkü fena değil ama fedalık bir durumumuz var. O yüzden bu seneyi böyle geçireceğiz, işin doğrusu bu. Ama sahada da takım nasıl başarı elde edecek, futbol bu onu bilemeyiz, ama bu seneki gibi üzülmeyeceğiz yani.

         *Sabit gelir konusunda ne düşünüyorsunuz?

         -Sabit gelir işini kimse yapmamış bu güne kadar. Bize düşer mi, bize yakışır mı onu da bilemiyoruz. İnsanlar bize nasıl yardım ederse biz en iyisini yapmaya çalışacağız. Biz buradaki 17 kişilik yönetim kurulu üyelerimizle hepimiz Tokatspor aşığıyız. Tokatspor’u seven insanlarız ve hiçbirimiz birbirimizi tanımıyoruz, üç-beş kişi birbirini tanır, onun dışındakiler bu camianın içindeki insanlar. Tokatspor’a hizmet etmek için gelmişler. Bunlar kendi beceri ve çevreleri ile bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Eğer insanlar bize inanıp, güvenirlerse, ki biz onu sağlayacağımıza inanıyoruz, sabit gelirler için de düşündüğümüz projeler var.

         *Tahtanın açılması camianın size güven göstermesinin bir başlangıcı olacaktır, bu tahta açılabilecek mi?

         -Bu tahta açılacak. Bu namus, memleketin namusu. Bunu açmıyorum diyen ne biz oluruz ne de bir başkası olabilir. Bu açılmadan zaten iş yapmanın da anlamı yok. Bu takımı oluştursak bile bu tahta açılacak ama biz tarafından ama bir başkası tarafından. Bu Tokat’ın desteği ile açılacak. Bu çalışmalarımızda Tokatspor’un geliri ne olur diye bir çalışma yaptık. Geçen sene kombine kart alacakları olarak 329 bin lira alacağımız görülüyor. Şadi beyin Hasan Hüseyin beye, Hasan Hüseyin beyin de bize devrettiği bir rakam var. Yani 329 tane kombine alacağı var Tokatspor’un…

         *Bunların kimler olduğu belirlendi mi?

         -Onları biz belirledik. 329 kişi var. Yalnız artık alınmayacak tarafı bize kaldı, dendi. Nasıl dedik, dediler ki bu kombine biletleri üzerinde olanlara gittik, onlar biz bize verenle işimizi hallettik dediler. Yani halledilmiş denilen bir bilançoda bize alacak görülen 329 bin lira var. Ne kadar ilginç bir olay. Onun dışında geçmiş dönemlerden 200 tane saat var, 100 liradan satılmış, bizler satabilirsek 20 bin lira bir gelirimiz var, bir de ajanda olarak 730 ajanda var. Bunları paraya çevirirsek Tokatspor’un parası olacak. Yani Tokatspor’un gerçek yüzü bu. Aslında şöyle bir şey olsaydı çok iyi olacaktı, satılacak şu futbolcudan şöyle bir gelir… Bir ticaret hane ya da kira geliri olsaydı. İşte bunlar olmadığı gibi daha önceden insanlara pazarlanmış, parası alınmış ama hakkı verilmemiş bir büfeyle karşı karşıyayız. Geldiğimiz ikinci günü bir protesto geldi hastane önündeki işletmeci tarafından, parasını alan insanların halletmesi gereken işi biz çözmeye çalışacağız, nasıl çözeceğiz bilmiyoruz. Eğer çözemezsek 287 bin liralık o gün Tokatspor’a ödenen parayı geri istiyor kiracı, ödersek bugün 287 bin. Eğer ödeyemezsek onun ödeneceği günün sırası gelene kadar herhalde 400-500 bin lira da bir borçlanmayla karşı karşıya Tokatspor. Tokatspor böyle yönetilmiş. Bunlar da hep tek tek önümüze çıkıyor. Mesela bir hoca ile sene başı sözleşme yenilemişler (-Mustafa Ceviz-), 80 bin lira elinde senedi var, adam ile o gün oturup anlaşmışlar ve 25 bin lira üzerinden helalleşmişler, Tokatspor’a zorluk çıkarmadan gideceğini söylemiş insana 25 bin liraya karşılık 1.000 lira yol harçlığı vermişler, 24 bin lirasını yollayacağız demişler. Adam gitmiş buradan ne söz veren yollamış, ne gelen yollamış, telefonlarına çıkan olmamış, 15 gün öncesi itibariyle 80 bin lirayı alacak hesabına veriyor ve Federasyonda dosya açtırıyor. Herhalde ona da sıra gelene kadar 150 bin lira olur o dosya. İşte Tokatspor böyle borçlarla karşı karşıya… İşte geçmişte İlker Yanar için 400 bin lira ödenmiş, bunun da ondan farkı olmayacak yani.

 

                                                                                                                      (Devam edecek)