İlk meşale 98 yıl önce Niksar’da yakıldı
İlk meşale 98 yıl önce Niksar’da yakıldı

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, 98 yıl önce Niksar'da düzenlenen "Telin Mitingi"nin yıl dönümünde yazılı bir mesaj yayımladı.

            Ülkemizde düzenlenen ilk Telin Mitingi ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Özcan, "Ülkemizin düşman işgaline karşı en büyük ve Anadolu’daki ilk mitinglerden birisi olan ve bundan tam 98 yıl önce Niksar’da düzenlenen Telin Mitingi ile Niksarlılar vatan ve milletlerine bağlı olduklarını Ülkede alınan protesto mitingleri yapma kararı alınmasından kısa sürede planlayarak eyleme dökmüşler ve Amerika Başkanı Wilson’a iletilmek üzere bir telgraf göndermişlerdir. Memleketimizin emperyalist güçlerin uzantılarınca işgal edilmesiyle birlikte Tokat ve ilçelerinde miting ve benzeri gösteriler yapılmıştır. Ama bunlardan en önemlisi Atatürk Amasya'da iken Niksar'da 20 Haziran 1919'da yapılan mitingdir. Mitingleri Tokat'ta kurularak ilçelerde şubesi açılan cemiyetler tertip etmiştir. Niksar Mitinginin yapılış tarihi ile Atatürk'ün Amasya'da bulunuş ve Tokat'a geliş tarihi arasındaki ilgi ve yakınlık dikkat çekicidir. Hükümet Konağı önünde yapılan mitinge hükümet mensupları, müftü ve binlerce kişi katılmıştır. Yunanistan'ın İzmir'e asker çıkarması Reddi İlhak Cemiyeti Rei­si Hacı Mahir Efendi(TURHAN) imzası ile İtilaf Devletlerinin temsilcilerine çekilen bir telgrafta da protesto edilmiştir.

Mustafa Kemal Paşa Amasya'da iken 20 Haziran 1919'da İzmir'in Yunanlı­lar tarafından işgal edilmesi üzerine Tokat'ta ilk miting Niksar'da yapıldı ve binlerce kişinin katıldığı miting sonunda Reddi İlhak Cemiyeti Reisi Hacı Mahir Bey'in imzası ile İtilaf Devletleri temsilcilerine aşağıdaki metinle telgraf çekildi.

            'Niksarlılar hukukun hamisi olduğunu iddia eden VVilson'a ve diğer devletlere müra­caat ediyoruz. Artık bizim feryadımıza kulak tıkamayınız, bizim tamamiyeti mülkiyemize, mevcudiyeti milliyetimize tecavüze devamı kastediyorsanız en kısa yol bizi öldür­mektir. Geliniz, öldürünüz. Biz Türk olarak en küçük vatan parçasının Türk kalmasını istiyoruz, siz de buna söz vermiştiniz. Şimdi ise sözünüzde durmadığınızı görüyoruz. Anadolu'ya uzatılacak bir tecavüz bizi öldürmek için uzatılan bir adımdır.' 20 Haziran 1919     Bu duygu ve düşüncelerle vatan ve milletinin bağımsızlığı için gözünü kırpmadan ölümüne savaşarak şehit düşen Mehmetçiklerimiz olmak üzere bu güzel ülkeyi düşman işgalinden kurtaran Baş Komutan Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve o dönemde mücadele eden halkımızı rahmet ve minnet ile anıyorum."