BUNLARIN HEPSİNİ OKUDUNUZ MU?
BUNLARIN HEPSİNİ OKUDUNUZ MU?

Bu bizim evdeki büyük kitaplık.. Burada kapalı bölmeler dahil toplam kırk rafta yaklaşık 1700 kitap var. Evdeki kitap sayısı daha fazla tabi muhtelif yerlere doluşmuş durumda.

Bu kitaplığı ilk görenler illaki sorarlar şaşmaz: Hepsini okudun mu? Bunlardan birisi hatırladıkça beni gülümsetir:
Birkaç ay önce suyla ilgili bir tamir için eve usta gelmişti. Geçti banyoya uğraşıyor ben de mutfakta oyalanıyorum derken kapıdan “hocam bi gelir misiniz” diye seslendi. İçimden dedim kesin bir şey isteyecek. Bizim ustaların huyudur ya hani tamire gelir sonra kullanacağı aletleri sizden ister: “Bıçak var mı, tornavida var mı, ip var mı” filan. Ama o beni kitaplığın olduğu salona götürdü. Geçtik karşısına. Hocam, dedi, bunların hepsini okudunuz mu? Meğer sigara içmek için balkona geçerken görmüş merak etmiş..

Soranlara göre bu kadar kitabı okumak inanılmaz bir şey. Bana göre şaşıracak bir şey yok. Evinde benden daha çok kitap olan ve bana göre daha fazla kitap okuyan pek çok arkadaşım var, bunu bir tutkuya dönüştürdüğünüzde normal geliyor bu görüntüler.

Soruya gelirsek: Bu kitaplıkta sadece normal kitaplar var. Başvuru kitapları, ders kitapları, dergiler vb. başka yerlerde. Dolayısıyla okudum evet. Henüz okunmamış yeni alınan kitaplar farklı bir yerde. Ayrıca okuduğum kitap sayısı elbette daha fazla. Öğrenci iken o kadar kolay değildi kitap almak. Kütüphanelerden alarak, birbirimizden değişerek idare ediyorduk. Bir bu kadar da bu şekilde vardır yaklaşık.. Ders kitapları, dergiler filan hariç..

Bazen bu soruyu bir başka soru izler: “Bu kadar kitabı okuyacak zamanı nereden buluyorsunuz” Bakın ilk soru masumca, herkesin aklına gelir sorabiliriz, benim de sorduğum olmuştur arkadaşlarıma ama bu ikinci soru üzücü. Buna Karl Kraus’un kendisine soranlara verdiği bir cevap var: “Bu kadar kitabı okumayacak zamanı nereden buluyorsunuz” Başka ne diyeyim..

NOT: Ülkemizde bir yılda kişi başına okunan kitap sayısı bir (1) bile değil. Yılda bir kitap okunsa ortalama geçiliyor. Hayatımızdan eksik etmeyelim. Çocuklarımızın ulaşabileceği yerlere koyalım. Okumayı; yemek yemek, su içmek, nefes almak gibi hayati öneme haiz eylemlerden birine dönüştürelim.