Doğanın İlham Verdiği Bir İcat: Velcro
Doğanın İlham Verdiği Bir İcat: Velcro

Pıtrak derdik biz ona. Çocukluğumuzda köyde geçen zamanlarda eğlencelerimizden biriydi onu birbirimizin üstüne atıp yapıştırmak. Eminim çoğumuz bu dikenli bitkiyle bir şekilde oynamışızdır. Peki bu bitkinin artık hayatımızın içinde çok fazla yerde kullanılan bir ürüne esin kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Buyurun hikayesi:

1 948'de Georges de Mestral, İsviçre kırlarında yürüyüşe çıkmıştı. Eve döndüğünde ceketine sımsıkı yapışmış olan dikenli bitkileri gördü. Onların böylesine etkili biçimde yapışmasına neden olan şeyi merak ederek birkaçını söküp mikroskobuyla inceledi ve ceketinin iplik atkılarına takılan minicik kancalarla kaplı olduklarını keşfetti. Onun bu güçlü merakıyla birleşen hayli büyük bir tesadüf, dünya çapında sayısız
kullanım alanı olan Velcro'nun, yani "cırt-cırt"ın üretilmesine yol açtı.

Sanırım medeniyeti bu meraklı bakışlara borçluyuz. Bu bakışlarla çevremizdeki her şey bize ilham verebilir. Yaratıcı fikirlere açık olalım yeter. Çocuklarımıza kazandırmamız gereken belki en önemli beceri budur. Görünenle yetinmeden arkasına bakma, görüntüden ilham alma, farklı çıkarımlar yapabilme becerisi.