Işıklandırma tartışılıyor
Işıklandırma tartışılıyor

Zile’de MHP ile Başkan Vidinel’den karşılıklı açıklamalar
Işıklandırma tartışılıyor
Zile MHP İlçe Başkanı Ahmet Ziraatçı: “Ben Sayın Belediye Başkanı ve ihale komisyonuna sormak istiyorum. Zile Belediyesinin ışıklandırma, aydınlatma sistemine verecek parası bu kadar çok mu? Sadece bir firma, neden bu firma? Bu firmanın Zile içindeki özelliği nedir acaba?”
Belediye Başkanı Lütfi Vidinel: “MHP İl Başkanı Ahmet Ziraatçı canlı videosunda iftira ettiği gibi aydınlatma ihalemizin bugün (05 Temmuz) yapıldığı da tamamen yalandır. İhalemiz 10 Temmuz 2017 günü yapılacaktır. Belediyemizin yaptığı tüm ihaleler tamamen yasal ve şeffaftır. Bu yatırımlar Zile'mizde neden istenmiyor ve eleştiri konusu oluyor? Bu çalışma yapıldığında kalemi surlarımız ışıl ışıl olacak.”
Zile MHP İlçe Başkanı Ahmet Ziraatçı Zile Belediyesince yapılan ihalelerin tek bir firmaya verildiğini öne sürdü. Ziraatçı, ilçenin aydınlatma ve ışıklandırmasına 3 milyon lira bedel ayrılmasının doğru olmadığını, asbestli borularının değişimi ve alt yapı sorunlarının çözümünün daha öncelikli olması gerektiğini vurguladı.

            Zile MHP İlçe Başkanı Ahmet Ziraatçı sosyal medya hesabından Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel'e belediyenin yaptığı ve yapacağı ihalelerle ile ilgili bir takım sorular yöneltti. Başkan Vidinel, Ziraatçı'ya yine sosyal medya üzerinden cevap verdi.

MHP’DEN İLK AÇIKLAMA…

            Ziraatçı'nın Vidinel'in cevaplamasına yönelik yaptığı ilk açıklama şöyle oldu:

            "Zile Belediyesinin 05.07.2017 tarihinde yaptığı bir ihale var. Bu ihale şartnamesini tek başına kabul eden ve alan bir firma var. İhalenin amacı Zile'deki ışıklandırma ve aydınlatma direklerinin monte edilmesi ve buna benzer ışıklandırma ve aydınlatma ile ilgili bazı konular. Bunun bedeli 3 milyon. Ben Sayın Belediye Başkanı ve ihale komisyonuna sormak istiyorum. Zile Belediyesinin ışıklandırma, aydınlatma sistemine verecek parası bu kadar çok mu? Asbestli borular olsun, alt yapı sorunlarımız olsun buları çözmek yerine neden böyle bir yola başvuruldu. Daha önceki ihalelerde de biz bunu yaşadık. Sadece bir firma, neden bu firma? Bu firmanın Zile içindeki özelliği nedir acaba? Bunu öğrenmek istiyoruz. Kimseyi itham etmiyoruz, kimseye iftira atmıyoruz. Derdimiz vatandaşların bilgilendirilmesi."

BAŞKAN VİDİNEL’DEN YANIT

            Ziraatçı'nın paylaşımının ardından Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel'in cevabı gecikmedi. Yine sosyal medyadan video yayınlayan Vidinel'in açıklaması şöyle oldu:

            "Belediyemizin yaptığı tüm ihaleler tamamen yasal ve şeffaftır. Belediye devletin bir kurumudur. Kendi isteğimizle kimseye ihale veremeyiz. Yatırımlarımızı yasal yapılan ihale ile firmalar en uygun teklifle alır ve bir usulsüzlük varsa ihaleye itiraz ve yargı yolu açıktır. MHP İl Başkanı Ahmet Ziraatçı canlı videosunda iftira ettiği gibi aydınlatma ihalemizin bugün (05 Temmuz) yapıldığı da tamamen yalandır. İhalemiz 10 Temmuz 2017 günü yapılacaktır. Devletimizin kamu ihale platformunda yayınlanmakta ve ülkemizdeki tüm yapımcılar ihalemizi tarihiyle birlikte görmektedir. Sonuçta bir firma veya ortak girişim alabilir ya da ihaleye kimse de katılmayabilir. Bunu şuanda hiçbirimiz bilmiyoruz. Firmalar ihale tarihine kadar dosya indirip tetkik edebilirler. Turhal, Erbaa, Niksar gibi ilçelerimiz şuan aydınlatma ihalelerini yaptı. Bu yatırımlar Zile'mizde neden istenmiyor ve eleştiri konusu oluyor? Bu çalışma yapıldığında kalemi surlarımız ışıl ışıl olacak. Tokat'ımızdaki, Turhal'ımızdaki imrendiğimiz aydınlatmalar bizim ilçemizde de olacak. Zile'miz her şeyin en iyisine layıktır. Zile tarihinin en büyük yatırımlarına hükümetimizin destekleriyle imza atıyoruz. Son sekiz yılda Zile'ye yapılan yatırımlar Zile tarihinin hangi sürecinde oldu. Teşekkür istemiyorum, bari yalan olmasın. Sonuçta biz de bir aile reisiyiz, bu memleketin bir sanayicisiyim. 56 yaşındayım, yıllardır bu ilçede yaşıyorum. Hayatı insanlarımızla birlikte paylaşıyorum. İlçemizi ve insanlarımızı çok seviyorum. İlçemizin neresinde ne ihtiyaç var çok iyi biliyorum. Bir program dahilinde de eksiklerimizi azaltmaya gayret gösteriyoruz. Ben burada bir başarının hazımsızlığını, kıskançlığını görüyorum. Zile'mizde herkesin hayali olan yaklaşık 5o milyon lira değerinde Dereboğazı içme suyu barajını başlattık. 18 milyon lira bedelli atık su arıtma tesisimizi yaptık. Doğalgaz çalışmaları tüm sokaklarımıza tahribatlar yaptı. Her nimetin bir külfeti oluyor. Bu tahribatları düzeltirken, asla bizim döşemediğimiz; bir tane bile asbestli boru döşemedik, bu asbestli borularımızı değiştiriyoruz. İçme suyu barajımız 2018 yılında tamamlandığında arıtma ile birlikte depolarımıza çağdaş modern borularımızda sularımız gelecek. Bu yıl içerisinde bozulan tüm yollarımızı da yapıyoruz. Ayrıca bu hizmetler için toplam 32 milyon liralık bir yatırım planladık ve meclisimizden geçti. Toplumu maalesef yanıltmaya yönelik olan Ahmet Ziraatçı'nın sorularına yönelik cevabımız budur."

MHP’DEN YENİ BİR AÇIKLAMA…

            Başkan Vidinel'in paylaşımının ardından MHP İlçe Başkanı Ahmet Ziraatçı da tekrar video paylaşarak, Vidinel'in açıklamalarına cevap verdi. Verilen cevapların kendilerini tatmin etmediğini belirten Ziraatçı'nın açıklamaları şöyle oldu:

            "Sayın Belediye Başkanımızın verdiği cevap bizleri tatmin etmedi. Değerli belediye başkanı şahsımıza ithafen 'iftira ediyorlar ve halkı yanlış yönlendiriyorlar' diye bir söz kullandı. Bu sözün temelinde de şöyle yaklaştı, 'ihale bugün değil ayın 10'unda' gibi bir ifade kullandı. Bu ihalenin ayın 5'i ile 10 'u arasında olmasının farkı ne? Vatandaşlar bu süreç ile ilgili bilgilendi, gerekli tepkiyi koydu. Belki de bu 5 gün içerisinde bu ihale iptal olacak ya da bu ihaleyi gerçekten hak eden insanlar kazanacak. Değerli başkan Zile'mizde yaptığı çeşitli propagandalardan bahsetti. Zile'ye kim bir çivi çaktıysa Allah bin kere razı olsun. Biz bu hizmetlerin sonuna kadar arkasındayız. MHP bunu her platformda göstermiştir. Bizim gocunduğumuz kıskandığımız bir durum yok. Ama yanlış işleri de söylemek zorundayız. Ben sayın başkana bir soru sormak istiyorum. Ekaldes LTD ŞTİ nedir? Mustafa Engin B. Kim? Bu soruların cevabını versin bize. Bizim polemiğe girmek ya da halkı kışkırtmak ya da galeyana getirmek gibi bir niyetimiz yok. Ülkemiz zaten zor günlerden geçiyor. Ama başkanımızın açıklamasıyla bizim açıklamamızı siz değerlendirin, kararı siz verin sevgili Zileliler.

 

Belediyenin parkları ev dolu, yeşil alanlarımız arsa oldu, birilerine peşkeş çekildi. Biz bunları söylemeyecek miyiz, siz bunları bilmiyor musunuz? Söylenecek çok şey var. Biz bin yıllık tarihimizle övünüyoruz. Zileliyiz diyoruz gurur duyuyoruz. Bu ihalenin içerisinde kalenin aydınlatılması da var. Sayın Başkan, kalenin sit alanı olduğu ve Sivas Anıtlar Kurulundan izin alınması gerektiğini siz daha iyi biliyorsunuz. Bu izni aldınız mı? Ben cevap vereyim tabi ki almadınız. Bu hataya başka bir iş merkezinde de düştünüz. Orada izin alınmadığı için belediyenin bir dükkan kaybı var. Bunların hepsi Zilelinin cebinden çıkıyor. Siz istiyorsunuz ki biz size hiçbir şey sormayalım. İyi muhalefet iktidarı çalıştırır. Biz sizi doğru yola sevk ediyoruz kötü yola değil ki. Biz bunları söylemek zorundayız, siz de cevaplamak zorundasınız. Şimdi 10 Temmuzda o ihale yapılacak. Biz de bu ihaleyi yakinen takip edeceğiz. Siz bu ihaleyi devletin kanunları yasaları çerçevesinde yapın, bizim zaten söyleyecek sözümüz yok. Ama eğer bu şahıslara ihaleler peşkeş çekilirse biz yasal hakkımızı da kullanacağız."