Yeşilyurt'ta manda dağıtımı yapıldı
Yeşilyurt'ta manda dağıtımı yapıldı

Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında Yeşilyurt'ta 2017 yılı için hibe desteği almaya hak kazanan proje sahibi genç çiftçilere manda dağıtımı törenle yapıldı.

            Törene, Belediye Başkan Vekili Bedir Nazar Sadakat, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Ümit Ok, Yeşilyurt İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Sinan Kartal, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Ramazan Karahan, İlçe Emniyet Amir Vekili Turgut Coşkun, Jandarma Bölük Komutanı Raif Büyükbağcı, Belediye İkmal Müdürü Talip Şahin ve ilgili kurum amirleri ile, proje sahibi genç çiftçilerimiz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

            Törende İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sayın Orhan Şahin yaptığı konuşmada şunları söyledi:

            "İlimizde 2016 yılında 239 genç çiftçimiz hibe desteğinden yararlanmış olup, ödenen hibe tutarı toplam 7.170.000 TL'dir. 2017 yılında ise 252 genç çiftçimiz hibe desteğinden yararlanacak olup, ödenecek hibe tutarı toplam 7.560.000 TL'dir. Projelerin ilimiz genelinde dağılımı, 134'ü büyükbaş hayvancılık, 12'si büyükbaş hayvancılık ve tesis yapımı, 41'i küçükbaş hayvancılık, 16'sı küçükbaş hayvancılık ve tesis yapımı, 3'ü kanatlı hayvan yetiştiriciliği, 17'si arıcılık, 24'ü örtüaltı yetiştiriciliği (seracılık), 3'ü kültür mantarı yetiştiriciliği ve 2'si fide, fidan ve süs bitkisi yetiştiriciliği projesi şeklinde gerçekleştirilecektir." şeklinde ön bilgiler verdikten sonra, törene katılan tüm kurum temsilcilerine ve vatandaşlarımıza teşekkürlerini ifade etti, hibe desteği almaya hak kazanan genç çiftçilerimize projelerinin faydalı ve hayırlı olması temennilerinde bulundu."

 

            Tören sonrasında ise kura çekilerek  manda dağıtımına başlandı. Kura sonucu Yeşilyurt İlçesi Doğanca Köyü, Tokat Merkez –Yatmış ve Kızık, Sulusaray Merkez İlçesinden toplam 4 genç çiftçiye 1 erkek 4 dişi toplam 5'er adet olmak üzere 20 adet manda dağıtımı yapıldı.